Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
Mena (7546)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
Tania (4875)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Mai binele e dusmanul binelui? Vote_lcap1Mai binele e dusmanul binelui? Voting_bar1Mai binele e dusmanul binelui? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Mai binele e dusmanul binelui?

+4
Only
nicknistor
Mena
quanchi
8 participanți

In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de quanchi Mar Aug 18, 2009 9:18 am

Am citit un articol al lui Gheorghe Craciun care mi s-a parut deosebit de interesant si care naste o serie de intrebari.

Viciile Lumii Postmoderne. Doreste si ti se va da! Suna acum!
de Gheorghe CRACIUN


[....]
"Lumea e impinzita de tentatii si dirijata de posibilitatea de a-ti satisface imediat fantasmele secrete. Efortul e minim. Aproape ca esti obligat sa devii un om lenes si mofturos. Nu mai trebuie sa cauti tu. Ai oricind la dispozitie motoare de cautare, reclame enorme care acopera fatadele blocurilor, reviste de promovare, posibilitati nelimitate de informare. Doreste si ti se va da! Suna acum! Nu ezita sa intri in competitia aproprierii instantanee! Fast food. Café instant. imprumuturi pe loc. Oferte imediate si irezistibile, care-ti celebreaza impulsurile achizitive. Preliminariile actului de alegere au fost suspendate. Esti pus in situatia de a face comparatii intre alegerile posibile. Te informezi pentru a nu fi luat pe nepregatite. Drumul spre obiect nu mai exista, spiritul tau a fost scutit de efortul si obligatia de a construi acest drum.
Dispare astfel una dintre facultatile esentiale ale umanului: facultatea constructiva. Viata oricarui individ e o constructie rezultata din proiecte, izbinzi si esecuri. in lumea postmoderna nu mai exista esecuri, ci doar proaste alegeri. Aparent, responsabilitatea ta creste. Traiesti intr-o lume a binelui programat, in care intimplarea, hazardul au devenit amintiri urite. Peste scena infruntarilor reale s-a tras cortina. Ramine psihologia infruntarii care, pentru a fi satisfacuta, poate fi transferata in spatiul jocurilor pe calculator si al scenariilor filmice, pe stadioane si in romanele de consum. Postmodernitatea isi aroga astfel rolul de inamic al asperitatilor vietii. Transformat intr-un individ care traieste in virtual, in musafirul unei lumi asistentiale, simti ca incercarile vietii dispar, isi pierd timpul lor propriu de existenta. in lumea jocurilor electronice, totul e repede si violent. Jocurile sint niste concentrate de conflicte vitale.
Cind ai la dispozitie surogate de conflict, stari general-umane, ca suferinta, rabdarea, indoiala de sine, speranta, sint puse sub semnul intrebarii. Filmul, televiziunea, competitiile sportive, happening-ul cu subiect cotidian substituie viata, o reduc la o bidimensionalitate linistitoare. Scenele vietii reale sint inlocuite de scheme. Succesul e garantat 100%. Concretul vietii se ritualizeaza. Fiecare cu stereotipiile lui."
[...]


Orice avantaj care pare ca ne usureaza viata are un pret. Suntem constienti ca il platim? Vom ajunge prea tarziu la concluzia ca '"mai binele e dusmanul binelui'"? Oare unde ne indreptam?
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14518
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de Mena Mar Aug 18, 2009 9:39 am

Intotdeauna un castig..presupune si o pierdere,nu?Ai cava.renunti la altceva..Ti se pare mai importatn ce ai ales..iar cand constientizezi paguba,e tarziu...Totul se rezuma la ..bani..Viata se traieste intr-un ritm alert..nu-ti permiti sa pierzi timp pt ca trebuie sa te adaptezi sa "supravietuiesti" in jungla asta..Am ajuns o soceitate de consum...Suntem manipulati de tot felul de provocari..reclame...jobburi unde castigi mai mult..deci esti facut sa crezi ca..ti-e mai bine..Trebuie sa evoluezi..deci "te bagi"..Constati ca ramai fara "timp"..si atunci..incepi incet incet sa "cumperi" ce vezi...pt ca asa face "gloata"...Ajungi pana si la gratar cand arareori iesi...sa -ti cari aproape tot confortul de acasa...sa pleci in concedii in tot felul de detinatii unde sa respiri aer conditionat...nu cel al paduilor...Acesta-i pretul progresului..a binelui...Uneori..mai mergem la tara..in locuri uitate de lume..si ne intrebam...cum pot trai acei oameni..Si nici macar nu mai stim sa le intelegem linistea ce le este intiparita pe chip...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9617
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de nicknistor Mar Aug 18, 2009 9:45 am

tendinta de mai bine este pina la urma tendinta de a evolua dar uitam lucruri esentiale cum ar fi sa ne multumim cu putinul sau multul care il avem
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7907
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de Only Mar Aug 18, 2009 9:51 am

Mereu m-a incitat cautarea, intotdeauna am fost fascinata de frumusetea drumului...nu stiu cum, imi parea ca isi lasa amprenta cumva si asupra destinatiei in sine...de acord, suntem tributari comoditatii. E meritul civilizatiei (mi s-ar parea absurd sa facem eforturi pentru a obtine lucurile indispensabile confortului, de ex - lumina, caldura, apa curenta..) insa cand vine vorba de ce e mare si adevarat in viata noastra, indiferent cate reclame luminoase ar vrea sa ne arate calea, e suficient sa inchidem ochii si suntem din nou ai nostri...cu noi insine.

Cred ca tot afluxul asta de "patimi" isi are si revers - si mai cred ca omul cu adevarat modern si inteligent ii poate pune bariera refuzand pur si simplu sa fie invadat, in propria intimitate, de "bidimensionalitate". Nu sunt optimista cand afirm ca lumea a reinceput sa citeasca, sa mearga la teatru, sa vizioneze filme alb-negru...e foamea de a regasi o simplitate ratacita printre tuburi stralucitoare de neon...si poate un alt demon de inlantuit...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15877
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de vlavi Mier Aug 26, 2009 4:02 pm

E un proverb care zice: Sărace Bine, ce Rău aştepţi!
Cred că, generaţie după generaţie, oamenii au tot căutat mai-binele.
Până acum ne-a cam mers.

Dar se pare că niciodată nu ne săturăm de mult bine.
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12134
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Aug 26, 2009 4:42 pm

Eu cand am citit ceea ce ai scris tu aici...sau ma rog,omul ala,mi-a venit in minte, cum pe vremea lui "ceasca", toti oamenii care veneau de dincolo din occident,spuneau ca ei ,desii au acolo mult mai multe bunuri materiale,libertate de exprimare,libertati multiple..nu sunt asa entuziasti ca si noi,nu traiesc asa intens cum traim noi..cand se distreaza si se bucura de ceva nu o fac asa intens....
si acum inteleg...cum e cu chestia asta:
evolutia materiala nu este aceeasi cu evolutia spirituala ...
poti avea tot,bani,masini,televizoare,programe de toate felurile,calatorii in toata lumea daca ti-ai pierdut "lumea ta simpla si fireasca ,minunata din suflet,nu ai castigat nimic!....binele material,prosperitatea uneori merge invers proportional cu evolutia spirituala,te face mai lenes,mai opac,mai lipsit de imaginatie....iti incarca sufletul...ti-l ingreuneaza!
"mai binele" care poate fi numit si "banul", care iti da puterea , poate fi "ochiul dracului" si-ti poate rapi sufletul....
Binele si "mai binele" material,evolutia, nu trebuie sa ne faca sa nu ne mai vedem unii pe altii la nivel de suflete,sa ne bucuram de un rasarit,pe malul unei ape care nu costa nimic,sa ne bucuram de o floare uitandu-ne la ea cum isi deschide petalele...
este normal sa vrem sa evoluam in bine,insa nu trebuie sa lasam "mai binele" sa ne devina dusman!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12313
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de Didina Mier Aug 26, 2009 7:49 pm

Bunica mea - fie iertata - imi spunea mereu : "niciodata sa nu cauti mai buna pita ca cea de grau".

Undeva, in subconstient, m-am ghidat intotdeauna dupa vorbele ei - cele de mai sus si multe altele, la fel de adevarate si de ...actuale - iar acum.... dupa o perioada lunga si agitata a vietii mele..am inceput sa redescopar frumusetea simplitatii...

Didina
Didina
Invatacel
Invatacel

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1385
<b>Puncte</b> Puncte : 6849
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22
<b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 11/10/1969

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de TAVIC Dum Aug 30, 2009 2:06 pm

lasa sa am bani si sa-mi rapeasca sufletul !hihi
fara bani nu faci nimic !mai ales ca barbat
nici nu ti se scoala cand trebuie !hihi
fara bani nu poti sa iesi in club ,in excursie ,la acvatic bla bla ...
nu sta niciuna langa tine si tot asa !
daca muncesti pe bani putini deabia iti ajung de tigari ,bautura si benzina !
am vz si prosti care au ceva banuti si stau in casa sau in fata blolului !
in concluzie cine are bani si nu e fericit sa-mi dea si mie cativa ca sa ma nefericesc si eu !hihiahahah
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8809
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de hotsexyro Joi Oct 15, 2009 9:58 pm

Dorind tot timpul altceva, uitam sa ne dorim ce avem!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12313
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de TAVIC Joi Oct 15, 2009 11:36 pm

poate sunt si care nu-si doresc !hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8809
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Mai binele e dusmanul binelui? Empty Re: Mai binele e dusmanul binelui?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum