Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
quanchi (12068)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
vlavi (9100)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
Mena (7546)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
Tania (4875)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Solitudine vs singuratate Vote_lcap1Solitudine vs singuratate Voting_bar1Solitudine vs singuratate Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Solitudine vs singuratate

+2
vlavi
Mena
6 participanți

In jos

Solitudine vs singuratate Empty Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de Mena Dum Oct 18, 2009 1:46 pm

Mereu am sustinut ca sunt o solitara..ca,caut singuratatea..solitudinea..pt ca asa imi incarc bateriile...Niciodata nu ma simt singura...nu ma intristeaza asta..Nu ma sperie...Caut momentele mele solitare..si le am in fiecare zi..indiferent de cata lume e in jurul meu...Poate parea ciudat cand traiesti in cuplu..sa-ti iei "liber" in camera cealalta fara sa produci o mica "drama" care sa iste "n" intrebari...Si totusi...eu am nevoie de aceste momente...
Voi cum functionati..ce stare va defineste cel mai bine?...

Solitudine vs Singurătate
Singurătatea este marcată de simţul izolării. Solitudinea, pe de altă parte, este starea de a fi singur fără a te simţi singur şi poate conduce la cunoaştere de sine.
Cum lumea se mişcă din ce în ce mai repede – sau poate doar ni se pare aşa cînd un e-mail traversează lumea în cîteva fracţiuni de secundă -, avem nevoie de o varietate de moduri de a face faţă presiunilor care rezultă din asta. Avem nevoie să păstrăm măcar un simulacru de echilibru şi sentimentul că putem conduce corabia vieţii noastre. Altminteri, ne simţim supraîncărcaţi, reacţionăm disproporţionat la neplăceri minore şi avem impresia că nu putem niciodată ajunge la liman. În ce mă priveşte, unul din feluri este căutînd, şi bucurîndu-ne de, solitudine.
Acestea fiind spuse, trebuie făcută o distincţie importantă. Există diferenţe uriaşe între solitudine şi singurătate, deşi cei doi termini sînt folosiţi indistinct. Din afară, solitudinea şi singurătatea seamănă. Amîndouă sînt caracterizate de ideea de solitar. Dar asemănarea este doar la suprafaţă.
Singurătatea este o stare negativă, marcată de sentimental de izolare. Simţi că ceva îţi lipseşte. E posibil să fii cu oameni şi totuşi să te simţi singur – poate că aceasta este cea mai amară formă de singurătate. Solitudinea este starea de a fi singur fără a te simţi singur. Este o stare pozitivă şi constructivă, de acord cu tine însuţi. Solitudinea este dezirabilă, starea de a fi singur(ă) în care-ţi eşti ţie însuţi o companie minunată şi suficientă. Este starea care poate fi folosită pentru reflecţie, căutare interioară, creştere sau plăcere de un anumit fel. Lectura aplicată necesită solitudine, ca şi contemplarea frumuseţii naturii, ca şi gîndirea şi creativitatea. Solitudinea sugerează liniştea care vine dintr-o stare de bogăţie interioară. E un mod de a ne bucura de calmul care ne satisface şi din care ne tragem energia. E ceva ce cultivăm. Solitudinea te împrospătează, este o ocazie de a ne reînnoi. Cu alte cuvinte, ne îmbogăţeşte.
Singurătatea, dimpotrivă, este aspră, o pedeapsă, o stare de lipsă şi de nemulţumire marcată de simţul înstrăinării, conştiinţa unei singureli excesive.
Solitudinea e ceva ce alegi. Singurătatea este impusă asupra ta de ceilalţi.
Solitudinea restabileşte trupul şi sufletul. Singurătatea le pustieşte.
(Hara Estroff MARANO ,

Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de vlavi Dum Oct 18, 2009 1:54 pm

Eu funcţionez după câteva legi simple:
Când sunt singură mi-e bine, când sunt în grup fac astfel încât să-mi fie bine.
În rest, pentru mine, e filozofie.
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12145
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de TAVIC Dum Oct 18, 2009 1:56 pm

si pt mine filosofia pulii hihi
mai bine singur decat cu o marmota ca sa fiu in rand cu lumea!de ochii lumii !


Ultima editare efectuata de catre TAVIC in Dum Oct 18, 2009 1:57 pm, editata de 1 ori
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8820
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de fabienne05 Dum Oct 18, 2009 1:56 pm

eu nu am in vocabular notiunea de singuratate.....doar pe cea de solitudine.....si......doar in teorie.......chiat daca aparent sunt o solitara.......doar aparent......ata, cum afirma Bella , sa imi incarc bateriile......
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8882
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Oct 18, 2009 4:31 pm

paradoxuri posibile:singuri impreuna si impreuna singuri!...asta apropo de singuratate
si mai zic asa
ca daca fiecare am fi singuri fara sa fim stresati am fi impreuna in asta...adica in singuratate(am avea ceva in comun) ...oricum ne nastem singuri si murim singuri si oricat am ura singuratatea(care daca ne izoleaza inseamna ca este patologica)...solitudinea ne face f bine ne ajuta sa ne recunoastem,sa ne reimprospatam,sa ne reimprietenim cu noi insine pt a ne restabili echilibrul!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de TAVIC Dum Oct 18, 2009 4:45 pm

si la barbati..
ne nastem impreuna cu ala mic si murim separat!
sau ne nastem impoteti si murim impotenti !Hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8820
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de Mena Mar Noi 03, 2009 11:21 pm

Daca as pleca undeva departe de tot si toate o perioada,,de ce nu ar intelege nimeni nevoia mea de solitudine?..Caci daca as face asta..s-ar ridica "n' semne de intrebare,din partea celor dragi..poate chiar reprosul ca "fug"...Cand de fapt..eu (sau altcineva,e doar un exemplu)..nu am nimic cu nimeni..Imi vreau doar clipele mele singure...Uneori..in viata asta..nu ne mai permitem nici macar singuratatea...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Noi 04, 2009 5:16 pm

daca aceea singuratate ne face bine si ne ajuta la ceva...cine ce are ceva de zis?
oricum cand faci tot ce poti ca sa te ipmaci cu tine insuti,sa te simti bine,sa te cunosti mai bine in liniste si in singuratate,nu are de ce sa intervina nimeni in treaba asta!
insa uneori,cand vrem sa fugim de tot si de toate...pentru ca ne-am saturat de tot si de toate,pentru ca suntem nemultumiti cu tot si cu toate ce se intampla in jurul nostru, asta poate fi un indiciu ca "incepe o depresie"...spun psihiatri ca este unul din semnele instalarii depresiei!..
am citit un studiu de-al dr. Cristian Andrei,in care spunea ca singuratatea (in sensul de fuga de socializare)pe langa alte cauze ca: lipsa de somn odihnitor,neputinta de a nu ne lasa influentati de factorii de stres,reprezinta cauze ale declansarii bolii Alzhaimer!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de Helene Mier Noi 04, 2009 6:47 pm

Desi par doua notiuni similare, sunt total opuse! Daca solitudinea este chiar necesara in anumite momente ale existentei noastre, datorita efectului ei constructiv, singuratatea este de-a dreptul distrugatoare! Omul, prin natura lui este o fiinta care trebuie sa comunice, sa relationeze cu cei din jur.....daca este inconjurat de SINGURATATE, aceasta ii va da depresii, in timp, chiar boli fizice, il va imbolnavi sufleteste si trupeste! Cel putin pe mine, numai cuvantul ma deprima, dar sa mai trec si printr-o astfel de stare!
Helene
Helene
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 579
<b>Puncte</b> Puncte : 5842
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : BUCURESTI <b>Varsta</b> Varsta : 57
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/03/1967

Sus In jos

Solitudine vs singuratate Empty Re: Solitudine vs singuratate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum