Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
quanchi (12068)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
vlavi (9100)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
Mena (7546)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
Tania (4875)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Respectul fata de om Vote_lcap1Respectul fata de om Voting_bar1Respectul fata de om Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Respectul fata de om

5 participanți

In jos

Respectul fata de om Empty Respectul fata de om

Mesaj Scris de quanchi Joi Oct 22, 2009 11:07 am

Daca traim intr-o tara in care autoritatile la cel mai inalt nivel nu au respect fata de semenii lor, ce pretentii sa am de la unul care asculta muzica la maxim la 3 noaptea...

Pe scurt, eu cred ca, atata timp cat nu am avut nici un cuvant de spus atunci cand ni s-a dat viata, nici asupra infatisarii noastre, nici asupra puterii mintii noastre, atata timp cat ne-am format ca oameni sub diferite influente, in diferite feluri de familii, am avut anturaje in diferite segmente ale societatii, atata timp cat am avut diferite experiente, ei bine, fiecare dintre noi a ajuns sa fie ceea ce e, sa gandeasca ceea ce gandeste, sa simta ceea ce simte fara a avea un control deplin asupra propriei persoane. Si atunci, eu cred ca trebuie respectat felul de a fi al fiecaruia, felul de a gandi al fiecaruia, felul de a simti al fiecaruia.
Asta nu exclude ironia sau dojana, dar ele cred ca trebuie facute cu simpatie, cu prietenie, fara ura sau dispret. Sigur, anumite cuvinte sau expresii avand diferite conotatii, fiecare dintre noi, oricat respect ar avea fata de ceilalti, poate ajunge sa ii trateze in moduri care pot fi interpretate drept lipsa de simpatie. Ceea ce conteaza este atitudinea noastra interioara, care e bine sa fie una de simpatie, de respect, pentru a putea fi numiti Oameni.

Va invit acum sa spuneti, daca mai stiti sau va puteti imagina, si alte motivatii ale respectului fata de om.
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de hotsexyro Joi Oct 22, 2009 11:39 am

asta se invata si se deprinde in familie....adica in cei 7 ani pe care ii primesti de-acasa!
si conteaza foarte mult felul cum respecti tu ca sa fii respectat!-asta ar fi o motivatie de acordare a respectului,mai intai sa-l dai si apoi sa-l pretinzi..si ca sa-l daruiesti trebuie in primul rand sa ai respect fata de tine!si sa ai empatie...sa te poti pune in situatia altuia(un fel de ce tie nu-ti place altuia nu-i face)
In ceea priveste in societate..."pestele de la cap se-mpute" este foarte adevarat!
daca, nu sunt niste legi foarte bune in care in centru sa fie grija si respectul pentru fiecare om in parte...nu o sa avem parte niciodata de un comportament civilizat si respectuos...de la membrii societatii..unii fata de altii!
daca niste reguli de comportament sunt incalcate ar trebui aspru pedepsite(material)si de toti la fel(nu unii sa fie mai egali decat altii,cum se intampla)..
Nu trebuie sa ai neaparat sentimente pentru cineva ca sa ii acorzi minim de respect....

referitor la cel care asculta muzica la maxim la 3 noaptea....daca ar fi existat un sistem bine pus la punct...ar fi trebuit doar un tf sa dai si chestia asta ar fi incetat!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de quanchi Joi Oct 22, 2009 11:48 am

"Respecta pentru a fi respectat!" si as mai adauga si " Respecta-te pentru a fi respectat!"
Indiferent de situatie tu esti cel care modelezi atmosfera. Atitudinea permisiva rigida, relaxata, etc este cea care dicteaza tonul si comportamentul celuilalt doar daca acesta nu este complet lipsit de bun simt. In cazul asta fie incerci sa gasesti o cale de mijloc pentru a comunica, fie faci ca la... Roma.
Respectul nu trebuie confundat cu formalismul. Cred ca sentimentul si atitudinea aferenta vin din interior. Respecti pe cine iubesti sau apreciezi dintr-un anumit punct de vedere.
Firesc exista persoane pe care nu le respecti, dar vrand nevrand intri in contact cu ele. Si atunci, ce faci? Iti manifesti dispretul/ indiferenta, sau te conformezi regulilor jocului social si indeplinesti ritualul salutului si conversatiei minime?
Ideala e prima situatie, insa cum suntem oameni ne mai dam in stamba, sau , din contra dupa ce salutam respectuos murmuram printre dinti " bouu dracului" [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de Mena Joi Oct 22, 2009 11:52 am

primul motiv care-mi vine acum in minte este acela ca...suntem egali...dar ..diferiti si cel de langa noi este aproapele nostru.Insa vezi tu...si eu si tu si el...inevitabil am pus etichete..am dat sfaturi fara a fi cerute..si de ce nu,am judecat prin prisma proprie facand uz de propriul sistem de valori..Si mai cred ca...venirea noastra pe lume intr-un anumit loc,mediu,familie,infatisare...nu este tocmai intamplatoare..ci mai degraba stabilita.Si toti avem sanse egale la nastere de a supravietui si a trai frumos,demn...si de a izbuti.O sa-mi ziceti ca nu-i adevarat..ca,de exemplu copilul lui Becali,are mult mai multe sanse.Eu zic ca nu..in momentul nasterii suntem toti vulnerabili..deci copilul lui badea Ion,poate fi mai puternic decat cel a lui Becali...Pe drum insa...ne distantam unii de alti prin crearea propriilor sisteme de valori si bun simt.
De aceea..n-am cum sa salt in sus de bucurie cand vecinul meu da muzica la maxim la o ora nerezonabila..pt ca stiu ca eu n-as face asta niciodata.N-am cum sa aplaud pipincurismul,pt ca il condamn...Daca toti am reusi sa ne iubim aproapele..ar fi bine..dar eu ma straduiesc sa-l iubesc..si el imi da o lovitura sub centura..Il iert azi,maine,poimaine...si tot asa.Dar spune-mi tu ca poti face asta la infinit.Si atunci nu-mi ramane decat sa-l ignor,pt a nu fi nevoita sa fac si eu la fel.Daca toti ne-am stradui si am reusi sa respectam felul de a fi al fiecaruia..atunci Pamantul ar fi raiul...si noi ingerii lui D-zeu...am gustat insa din pomul binelui si al raului care se pare ca pentru fiecare are alt gust..alt miros.
Ati accepta felul de a fi al uniu bataus?..Nu cred....De aceea pana nu vedem toti cu aceiasi ochi binele..pana nu-l cantarim cu acelasi cantar...nu ne respectam.As zice ca sunt o fire maleabila...si f toleranta pana si cu prostia si nu am impus sau cerut nimanui sa se schimbe...Insa...daca cel de langa mine nu respecta felul meu de a fi...de a-l respecta pana la urma...pana unde trebuie sa mearga respectul meu???[b]
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de varsator Joi Noi 05, 2009 8:06 pm

Cred ca vorba populara, "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", este reteta ideala pentru "respectul fata de semeni".
varsator
varsator
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 117
<b>Puncte</b> Puncte : 5451
<b>Reputatie</b> Reputatie : 10
<b>Localizare</b> Localizare : Constanta <b>Varsta</b> Varsta : 55
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/01/1969

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de vlavi Vin Noi 06, 2009 4:29 pm

Ei, aici e problema, a "respectului faţă de semeni" Mai ţineţi voi minte fabula lui Gr-Alexandrescu - Câinele şi căţelul?... când Samson, dulău de curte, vroia egalitate... dar nu pentru... căţei!
Cam aşa cred eu că gândesc unii: Respect pe cei de care s-ar putea să am nevoie, "dau la baie" (vorba unui amic forumist) pe restul.


Ultima editare efectuata de catre vlavi in Vin Noi 06, 2009 6:42 pm, editata de 1 ori
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12145
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de hotsexyro Vin Noi 06, 2009 6:17 pm

daca respecti numai pe cei de care ai nevoie....esti lipsit de demnitate si asta este pe alt topic! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Respectul fata de om Empty Re: Respectul fata de om

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum