Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
quanchi (12068)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
vlavi (9100)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
Mena (7546)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
Tania (4875)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Raul si ..sursa lui Vote_lcap1Raul si ..sursa lui Voting_bar1Raul si ..sursa lui Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Raul si ..sursa lui

+2
Only
Mena
6 participanți

In jos

Raul si ..sursa lui Empty Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de Mena Mar Noi 10, 2009 11:29 pm

Ma gandesc ca in zilele de azi toata lumea se plange de rautate..de rautatea aproapelui sau..de rautatea prietenului..al copiilor..De rau..
Care credeti ca este sursa
raului in lume? Ma refer la rau in general....acela de toate zilele si
chiar acela din situatii de exceptie...
Ce credeti ca face oamenii sa fie rai? Exista oameni mai predispusi ca altii sa faca rau?


Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de Only Mar Noi 10, 2009 11:50 pm

"iarta noua greselile cu voie sau fara de voie..." in acceptia mea, exista doua tipuri de rautate...bine, grosso modo vorbind. E cea involuntara, care se manifesta cu diverse prilejuri, de regula cand ti-e lumea mai draga. Provine din frustrari acumulate in timp, care, cu oricata intelepciune ar fi camuflate, tot rabufnesc odata si-odata.

A doua ramura, sa-i zic asa, ar fi rautatea premeditata....planuita atent...sau, reformulat, planul diabolic, bazat de regula pe un intreg cumul de factori. Nu oricine poate "gazdui" asa ceva, E nevoie de o inteligenta peste medie, vointa si o putere extraordinara de camuflare.

Nu cred ca se mosteneste genetic, ci ca e imprimata de mediu. Foarte rar oamenii care se simt impliniti intr-un fel sau altul fac rau. De regula, simtim nevoia sa suplinim anumite carente din viata noastra facand gauri grosolane in viata altora. Ni se pare astfel ca necazurile proprii sunt mai usor de indurat. Si spectacolul suferintei celuilalt are de multe ori darul de a provoca orgasme in serie calaului....sa nu uitam de multimea care in Evul Mediu se strangea in piete sa priveasca executiile publice...


Ultima editare efectuata de catre Only in Mier Noi 11, 2009 12:35 am, editata de 1 ori
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de quanchi Mier Noi 11, 2009 12:35 am

Ca sa cunoastem raul trebuie sa cunoastem si binele. Si binele si raul e relativ.
De exemplu, daca m-as fi nascut in un sat prin Palestina nu se stie ce si de la cine as fi invatat si cum as fi gandit, si daca nu as fi ajuns terorist.
Dupa parerea mea nu exista oameni rai, exista doar oameni pierduti, ei vad doar "orizontul gropii in care se afla". Nu e vina lor , dar daca se intampla sa ca un om "rau" sa vada adevarul dar sa continue in cea ce face , aici apare o sursa a raului : slabiciunea psihica si fizica.
Dupa mine: prostia si slabiciunea - sunt sursele primare ale raului.
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Noi 11, 2009 2:49 am

Raul ca si binele exista in sufletul oamenilor...este Iadul si Raiul din noi...o replica mai mica a binelui si raului din univers..
conteaza foarte mult unde te nasti,unde cresti si ce informatii ai in ADN-ul tau,ca sa imbratisezi mai mult unul din cele doua....nu exista om 100% rau ,precum nu exista om 100%bun....oricat ai fi de bun exista un mic procent si de rautate si invers.....
ceea ce stiu cu siguranta,este ,ca atunci cand esti rau si faci rautati ,ii provoci in primul rand sufletului tau un neajuns,care se vede in exterior:
uitati-va la oamenii care urasc,care invidiaza,care injura,care,lovesc in alti oameni ,au o figura groaznic de urata,raul din interior isi pune pecetea pe fizicul lor;si in replica uitati-va la oamenii care gandesc frumos,care vorbesc frumos,care fac fapte bune cat sunt de luminosi,parca stralucesc si bunatatea ii face sa arate mai frumosi si-n exterior indifirent de cum ar fi trasaturile lor...
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de Mena Mier Noi 11, 2009 9:57 am

Dupa parerea mea nu exista oameni rai, exista doar oameni pierduti, ei vad doar "orizontul gropii in care se afla".

Sau "nu exista oamni rai..Dar suntem cu adevarat unii mai nefericiti decat altii"

Dupa mine ,egoismul ,ego-ul e principala sursa a raului...Cand nu te gandesti decat la tine..la persoana ta..la sa-ti fie tie bine..si restul,nu mai conteaza.Caci daca toti ne-am gandi si ne-am ghida dupa banalul proverb"ce tie nu-ti place,altuia nu face"...lumea ar fi probabil mai buna....
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Vin Noi 05, 2010 8:31 pm

Am sa postez un copy/paste al meu mai vechi,de pe un alt site...Este vb de felul cum vad eu lumea raului si raul in lume...

E mult mai usor sa urasti si sa blamezi,decat sa iubesti si sa vindeci...
E mult mai confortabil sa invocam pretextul lipsei de timp,al irascibilitatii sau al oricarei emotii negative cat de mici,al oricarui esec si oricarei dezamagiri,pentru a nu ne justifica gesturile uneori inumane;indiferenta care,credem unii dintre noi,ne fereste de posibilitatea de-a ajunge sa fim "contaminati" cu suferintele si zvacnirile celor aflati in dificultate...Ne consideram invincibili,de aceea uitam ca suntem atat de fragili si de insignifianti fiecare in parte,insa atat de puternici si cu adevarat invingatori cand privim in jurul nostru si vedem liantul care ne uneste pe toti...Suntem la fel si aceasta afirmatie stiu ca nu va placea multora.Suntem asa asemanatori,incat nu avem nevoie de palpabilul si concretul muritor din noi,pentru a ne simti unii pe altii...
Mereu am considerat ca suntem precum un arbore,fiecare dintre noi isi are propria ramura,cu propriile frunze si flori,care se transforma in fructe,mai searbede,mai dulci,mai zemoase sau mai seci...Depinde in mare parte de felul cum alegem sa crestem :in interior sau in exterior ?...
Alegem sa pastram pentru noi si in noi generozitatea,compasiunea,dragostea fata de cei de-o fire cu noi,sau sa explodam in dovezi de loialiltate si daruire,asupra celor care au nevoie de acestea ?...
Cand sufletul meu ca om,e hain si plin de ranchiuna,atat de egoist si flamand in goana lui pentru a dobandi cat mai mult in lumea asta efemera,va ramane categoric gol…un cumplit gol rece si impersonal…
DACA voi privi alaturi si imi voi intinde mana spre cel care are nevoie sa se ridice ;DACA inima imi va tresari la vederea unei priviri pline de durere si disperare a unei mame care isi strange in brate copilul plangand,pentru ca nu il poate hrani….nici azi ;DACA voi tipa si voi zgaria chipul si mainile celor care lovesc un animalut infrigurat si vulnerabil,doar pentru ca a scheunat in drumul lor ;DACA voi saruta ochii tristi ai mamei mele,pierduti si deznadajduiti,atunci cand nimic nu o poate mangaia ;DACA voi zdruncina mintiile si furia celor care trec nepasatori pe langa drama zilnica a parintilor care i-a iubit si crescut cu atata daruire ;DACA voi renunta la propriile lanturi pentru a le frange pe-ale celor din preajma mea,fortandu-i sa vada ca lumea e datoria noastra,ca propria fericire trebuie sa fie strans legata de-a celorlalti,ca in fiecare dintre noi exista fiinta perfecta si desavarsita,ascunsa adanc,sub straturile prejudecatilor,nepasarii,urii,fricii ca vom fi slabi daca nu actionam la fel de meschin ca cei din anturajul nostru….DACA toate acestea vor sta in puterea mea si DACA voi putea schimba lumea…VEI DORI SA FI ALATURI DE MINE ?..Pentru ca mie deja mi-e scarba de lipsa profunzimii in care stam,ca intr-o mocirla ;de superficialitatea care ne sufoca si ne seaca de suflet efectiv ;de egoismul si lipsa de interes fata de cel mai pretios dar pe care l-am primit,ca e de la Dumnezeu sau de undeva,de la ceva fara nume :VIATA…
Cel mai trist este ca plangem si ne tanguim abia cand pierdem :viata cuiva drag sau a noastra.
Abia atunci ne amintim detaliat tot ce preferam sa uitam din nonsalanta si comoditatea asta care ne incremeneste ;atunci simtim fara sa atingem,bratele cuiva iubit care nu mai este ;atunci apar flash-uri din trecut ale momentelor pe care le-am pierdut fiindca gasisem altceva mai important sa facem….
Trebuie sa incetam a vedea lumea aceasta ca pe o jungla si viata ca pe o posesie :nimic nu ne apartine inafara liberului arbitru..Suntem crestini,mergem la biserica duminicile,ne botezam copii in religia de care apartinem(indiferent care e aceasta),pastram aparenta unei vieti traite,insa e doar o iluzie,atata timp cat totul se reduce la noi insine…
Sub pretextul jenant ca nici altii nu actioneaza mai corect,continuam sa lovim si sa improscam cu noroi ;preferam sa gasim scuze patetice pe care nici noi insine nu le credem(cat suntem dee falsi) doar pentru a nu fi responsabili cu ceva in lumea asta ;radem cand ar trebui sa ne doara durerea provocata celorlalti ;plangem doar din prea multa iubire de sine,atunci cand ni se refuza ceva ;calcam in picioare ceva ce am putea sa tinem in palme….
Cred ca ne putem schimba,e in firea oricarei fiinte vii sa reuseasca,insa nu cred ,sincer,ca vrem sa renuntam la confortul caldut in care ne-am varat,pentru a sta goi in ploaie…
Cam asta e diferenta dintre ceea ce suntem acum si ceea ce trebuie sa fim si aceasta e diferenta pe care trebuie sa o simtim pentru a fi siguri ca schimbam lumea...


JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5184
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Noi 05, 2010 8:35 pm

Poate o sa revin la subiect.... poate nu...

Deocamdata doar atat am de spus/scris:...

Daca nu ar exista raul... am mai aprecia binele/"bunul"?!... E retorica,.. dar se poate raspunde la ea...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5795
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Raul si ..sursa lui Empty Re: Raul si ..sursa lui

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum