Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
quanchi (12068)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
vlavi (9100)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
Mena (7546)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
Tania (4875)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_lcap1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Voting_bar1DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

+2
enola_gay
CROCODILU'
6 participanți

In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de CROCODILU' Vin Noi 20, 2009 7:25 am

E primul meu topic ... am emotii:D as vrea niste aplauze daca se poate:P sa prind putin curaj....am stat mult timp si m-am gandit daca eu sant mai normal ca voi sau voi ca mine, daca ce exista in prezent e mai normal decat era in prezentul bunicilor,daca cei care imi zic azi ca nu e normal ce fac eu au dreptatea absoluta ... etc. Presupun ca avem nevoie de un punct de reper, avem nevoie de o normalitate universala sa ne putem raporta la ea sa stim exact unde ne aflam. Poate unii vor intreba la ce ne trebuie asta pai eu zic ca trebuie e vorba de urmasii nostrii de ceea ce numim evolutie de unde stim cand evoluam sau involuam daca nu stim care e normalitatea si daca ea exista; multi spun "asa e normal...." de unde dreaq stiu ei ca asa e normal nu stiu poate eu sant singurul care nu stie si e cineva pe aici care stie (pe "gugle" nu am gasit nimic jur am cautat:D:P) in schimb am scris eu o definitie dar tot mi se pare incompleta, am sa o postez aici in speranta ca cineva va scrie una mai completa decat mine....NORMALITATEA UNIVERSALA ESTE ACTIUNEA CREATIEI MATERIEI EXISTENTE CE INTEPRINDE ACELEASI ACTIUNI IN MAJORITATE, OCUPAND ACELASI SPATIU SI ACELASI TIMP ....

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de enola_gay Vin Noi 20, 2009 7:47 am

incep cu niste [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] de incurajare pentru primul tau topic , si-ti urez la cat mai multe ....
Si sa vedem si un raspuns , desi nu e cel mai inteligent , pentru ca nu functionez la parametrii normali , asa de dimineata ...dar , ma voi stradui , din respect pentru tine ....

Daca am reusi sa stim ce este normalitatea universala , am descoperi ca exista alte valori mai importante la care sa ne raportam , decat a ne simti normali ....
Normalitatea universala este o utopie si de obicei, lucrurile dintr-o utopie sunt radicale , revolutionare , inspirationale sau speculative ....
Normalitatea universala , devine in acest context , un El Dorado al ratiunii umane ....
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14896
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de Only Vin Noi 20, 2009 8:06 am

In acceptia mea, normalitatea e una dintre cele mai subiective notiuni cu putinta....ceea ce ma face pe mine sa ma simt bine si sa functionez cum trebuie, ii poate parea scandalos altuia....traim, in cel mai bun caz, in functie de un set de reguli/principii, de regula perfectibile...culegem din jur stari si ne desenam drumul in functie de experientele avute....niciodata nu m-am condus dupa legea majoritatii. Intrebam intr-un topic deschis odata, demult, cat din noi sacrificam banalului cotidian, acelei "normalitati" caldute, unde trebuie sa spui si sa faci mereu ceea ce se asteapta ceilalti sa faci, chiar daca asta iti provoaca o dorinta cumplita de a urla....

La un curs de educatie pentru sanatate la care am participat, aceasta normalitate s-a definit ca fiind o stare de bine....starea TA de bine, care nu e musai sa fie si a mea...sunt, din anumite puncte de vedere, atipica. Suna mai bine decat "anormala", nu? Ultimul termen are asa..o conotatie peiorativa.....
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de Mena Vin Noi 20, 2009 11:25 pm

Deci cum definim normalul?...Smile
Eu nu cred ca exista o definitie universal valabila pentru toata lumea..Normal este ca o femeie sa se casatoreasca cu un barbat.O normalitate generala data de faptul ca 90 % cred ca asa e normal,firesc.Pt cei 10 % normal este sa se casatoreasca femeie cu femeie si barbat cu barbat.Asta e normalul lor-dat de ceea ce sunt,ce simt.Normalul universal valabil sunt as zice acele legi scrise si nescrise urmate de majoritatea.Poate ca nu au avut curajul de a incerca altceva,poate pt ca e mai usor sa pasesti pe un drum batut deja...
probat de majoritate.Normalul personal,as zice ca sunt acele gesturi,actiuni,pe care le faci si te lasa constiinta in pace(cel putin).Cand incepi sa lupti impotriva normalitatii generale..trebuie sa accepti si faptul ca vei fi un..singuratic..un izolat pana la urma..Normal este sa te feresti din calea unei masini,a focului etc..fara sa stai sa te gandesti de ce,.Prin simpl fapt ca o faci..iti asculti instinctul..deci acesta e normalul..asa actionezi.daca nu te arzi..Nu cred ca exista o definitie scrisa universal valabila pt toti.Smile
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Noi 21, 2009 10:08 pm

fiecare aveti dreptate in felul vostru si totusi nu e chiar asa..... faptul ca unii spun ca nu exista o definitie universala intr-un fel este gresit o definitie universala exista numai ca nu o stim inca sunt niste reguli implementate intr-o camaruta a creerului numita constiinta numai ca la noua generatie nu seamna cu generatia precedenta faptul ca eu ma simt bine in pielea mea si asta inseamna ca sant normal nu e tocmai ecuatia corecta la ce am propus eu; am inceput sa caut aceasta definitie ca o concluzie la faptul ca tot mai multi tineri se drogheaza si nu e vorba ca nu au minte si deea o fac sant perfect constienti de efectele daunatoare, tot mai multi tineri/tinere incep viata sexuala inainte de maturitatea organelor genitale, cu ceva timp in urma am vazut un reportaj cu machiajuri pentru copii (varsta extrem de frageda 4-5 ani)indiferent ca sant nush din ce facute si nu afecteaza in nici un fel pielea copilului nu cred ca e normal sa vad un copil machiat :O:O:O si lista ar continua la nesfarsit numai pun la socoteala stirile de la ora 5 care sunt celebre deja in ROMANIA cand vezi ca atata lume din jurul tau are alta directie sau cel putin asa crezi te intrebi daca ei sau tu ai o problema si imediat apare cea mai buna intrebare ,"oare asa o fii normal sau...?" nu caut o definitie prin care sa stiu daca e normal sa ma duc la munca dimineata cand ma trezesc sau daca nu e nevoie sa ma asigur cand trec strada caut o definitie a normalitatii din care sa reiasa moralitatea, firea lucrurilor ....nu sunt sarit va asigur cred ca am prea mult timp liber sa ma gandesc la la toate astea:)))) apoi ma gandesc ca vine o varsta cand te gandesti ca vrei sa ai un copil si evident te gandesti la ce e mai bun pentru el si iti imaginezi tot ce e mai bun, daca esti destul de naiv chiar iti poti imagina ca o sa "creasca mare, frumos, cel mai destept si cuminte" ai tot dreptul ca doar esti parintele lui dar e vorba de mediul in care traieste si aici tu oricat de mult "cap" ai avea nu poti schimba nimic pentru ca traim intr-un mediu asociat cu o jungla unde daca esti destul de ager la minte cum sa ii "prostesti" pe toti tie iti merge cel mai bine si asta conteaza in definitiv,..... nu cred ca undeva in evolutia omenirii este si aceasta "reteta" chiar daca istoria s-a scris cu sange .... cred ca toata treaba asta cu "normalitatea" e gresita din momentul cand spui "eu personal cred../..sau sunt..." si te definesti fara sa te gandesti daca anumite trasaturi ale tale il secera pe cel din jurul tau va asigur ca prin "natura lucrurilor" nimic nu este intamplator dar noi oamenii chiar avem liber arbitru si doar acea "definitie a normalitatii" sau ceea ce numim"firea lucrurilor" ar putea sa ne ajute sa ne indreptam spre ceva constructiv numit evolutie....!

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Noi 21, 2009 10:40 pm

de vreo hai sa zic nu 54 dar 44 ani ma tot uit in jurul meu.......mereu, mereu in diverse medii, in diverse locuri......si...am constat in afara de notiunea de normalitate universala- o utopie......ca de fapt normalitatea nu exista decat in mintea noastra, in parametri definiti de noi, ceea ce credem, consideram noi ca ar trebui sa fie normal.....dar asta,....intra in contradictie cu "normalitatea "celorlalti........sa fie oare normalitatea personalizata?
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8882
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de Zuza Sam Noi 21, 2009 11:54 pm

neeee...efectul placebo[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6117
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE.... Empty Re: DEFINITIA NORMALITATII UNIVERSALE....

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum