Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
quanchi (12068)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
vlavi (9100)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
Mena (7546)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
Tania (4875)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Recunostinta vs. ingratitudine Vote_lcap1Recunostinta vs. ingratitudine Voting_bar1Recunostinta vs. ingratitudine Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Recunostinta vs. ingratitudine

+6
brainsmartman
Mena
CROCODILU'
TAVIC
Tania
Only
10 participanți

In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Only Lun Feb 01, 2010 8:27 pm

V-ati obisnuit deja cred, cu peregrinarile mele nocturne prin diverse bloguri....in seara asta am cules pentru voi ceva aparte, care cred ca merita dezbatut...


Zilele trecute am primit un telefon de la tata. De ce?! Ca sa ma anunte ca inca traieste… cu aceasta ocazie l-am anuntat si eu ca inca mai traiesc. Probabil sau , mai mult ca sigur, imi reprosa in felul sau ca nu l-am sunat, de parca eu gresisem ultima oara cand ne-am vazut, eu sunt cea nerecunoscatoare, ingrata pentru ca m-a facut sa plang de atatea ori…

Ei bine, ma gandeam destul de serios, si inca o mai fac, sa ii spun cum ma descurc, sa ii spun unde lucrez, cat de bine imi merge, cat de bine ma simt, cat de mult sunt iubita, insa… ma gandesc daca merita acest lucru, daca merita sa ma leg la cap daca nu ma doare, daca merita ca el sa se apuce sa se laude apoi la putinele cunostinte pe care le are cu ce copil bun are… si cat de mult l-a ajutat.

Pentru ca stiu ca asa va face, cum a facut si acum ceva vreme desi el nu facuse decat sa ma faca sa plang in fiecare weekend.

Deci, intrebarea mea este: Unde se termina recunostinta si unde incepe ingratitudinea? Unde se termina suportul, sprijinul celor din jur si incep fortele tale proprii?!
De ce sa multumesc cuiva pentru ceva ce am facut eu prin fortele mele proprii? De ce sa ii dau sansa tatalui meu sa se laude cu ceea ce am realizat eu in conditiile in care nu a fost langa mine de cand ma stiu eu, cand au fost ani intregi in care nu ne-am vazut, cand au fost ani in sir in care ma facea sa plang de cate ori ne vedeam?!

Suna egoista, ingrata!? Poate ca da, dar mi se pare nedrept! Si oricat de mult as vrea sa ii arat ce am realizat, fara el, nu o voi face, stiu prea bine ca nu va face decat sa imi spuna ceva de genul: “Vezi, ce ai fi realizat fara mine!?”. Si nu, nu este asa, iar apropiatii mei stiu toata povestea… Dar totusi, cat as vrea sa ii dau o palma, poate s-ar trezi la realitate, insa speranta asta a murit de mult prea mult timp…

Nu sunt o ingrata, stiu prea bine cine m-a ajutat, cu ce si cat si cand. Mereu incerc sa ii ajut inapoi, sa pastram acele relatii pentru totdeauna, mereu incerc sa fac bine, dar… tatalui meu… nu vreau! Nu vreau din simpla amintire a ultimei noastre intalniri deacum cateva luni.

Si stiu ca acum sta si asteapta sa il sun, stiu ca acum crede din toata fiinta lui ca eu nu am bani si ca ma dau de ceasul mortii prin Bucuresti de parca banii lui m-ar fi ajutat cu ceva, abia imi plateam regia de camin cu ei… Un om absurd care a ajuns sa traiasca singur la varsta de peste 54 de ani tocmai din cauza caracterului sau minunat…

Si asa ma “zbat” eu intre a tacea si a astepta un moment in care lovitura sa fie mai grea si dorinta de a-i arata acum ce a pierdut, ce pot face fara el, a-i arata ca nu este asa indispensabil pe cat se crede… Viata continua cu sau fara el si uneori mult mai bine fara el.

Da, suna urat fraza de mai sus, dar asta simt si nu pot simti altfel… Numai cand imi amintesc ca mama ii ia apararea imi vine sa urlu de nervi… Eu nu il voi ierta pentru atatea momente urate din copilaria si adolescenta mea… Nu vreau sa imi distruga in continuare tineretea…


Deci, voi ce spuneti, ce inseamna sa fie ingrat si cat trebuie sa fii recunoscator?! Cum putem cantari aceste stari?!
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15866
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Tania Lun Feb 01, 2010 8:49 pm

nu putem nega si renega ceea ce suntem.... exista o vorba: prietenii ni-i alegem, familia, nu .... si indiferent ce si cum am ajuns sa fim, suntem asa si din cauza parintilor nostri si a mediului in care am crescut .... nu spune nimeni ca trebuie sa existe o legatura de iubire extraordinara, dar recunostinta trebuie sa existe.... fie si pentru faptul ca ne-au crescut, fie chiar si pentru scatoalcele incasate, fie chiar si pentru intransigenta si obtuzitatea(uneori) cu care ne-au tratat.... lucrurile astea nu se discuta, doar se executa....
eu am multe sa le reprosez alor mei, personal vorbind, dar am sentimentul de clan foarte bine dezvolatat.... avem propriile noastre reguli, cutume, daca vrei, dar sunt foarte bine stabilite de generatii.... si, daca stau sa ma gandesc mai bine, nu stiu si n-am stiut niciodata sa-mi iubesc parintii, dar de respectat asta am invatat de la prima suflare.... iar respectul asta nu se manifesta prin pupaturi de mana si vorbire protocolara... ca slava domnului, am stiut mereu sa ne distram impreuna.... ci prin faptul ca nu-i impovarez cu problemele mele, nu-i pun in situatia de a-mi lua sau nu apararea.... respect spiritul de clan si atat....
Tania
Tania
Pompier aspirant
Pompier aspirant

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4875
<b>Puncte</b> Puncte : 6008
<b>Reputatie</b> Reputatie : 2
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/06/1974

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de TAVIC Lun Feb 01, 2010 8:59 pm

sunt parinti si parinti
e discutabila treaba
eu uneori imi doream parinti depravati ,mama curva tata curvar !hihi
au un merit
ca doar ne-au facut din dragoste !hihi adica din cuc in pasarica
unii mai bine isi faceau nod la cuc decat sa faca copii


Ultima editare efectuata de catre TAVIC in Mar Feb 02, 2010 1:09 pm, editata de 1 ori
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8798
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Feb 01, 2010 9:22 pm

eu unul stiu ce simte personajul tau din poveste, pacat ca nu este aici pe forum sa-i zic eu cateva, faptul ca are bani acum ca ii merge asa bine intr-un fel este datorita tatalui ei, intr-un mod indirect e drept, pentru ca daca ar fii ajutat-o cu tot ce spera ea poate ca ea nici acum nu stia sa se descurce prin fortele prorpii sau nu avea nimic din tot ce are acum, ori nu aprecia nimci din ceea ce i se dadea, nu trebuie sa-i multumeasca cu nimic dar ura care o are fata de tatal ei la fel nu o ajuta cu nimic, only este cam exact ce ti-am scris eu acum cateva seri, o sa zic o mic povestioara care poate multi stiu deja lectia dar nu stiu povestea, cica un profesor o data la clasa lui a facut un experiment cu elevii sai, ia rugat pe fiecare in parte sa aduca o cutie de carton si in ea sa puna cate o piersica, sau caisa, numai retin exact, pentru fiecare dusman care cred ei ca il au in parte , zis si facut a doua zii fiecare elev a venit cu cutia si cu fructele, unul cu un numar mai mare altul cu un numar mai mic de fructe, profesorul le-a zis din acest moment oriunde va ve-ti duce ve-ti purta aceasta cutie cu voi, chiar si la toaleta, pana cand va zic eu, dupa cateva zile deja se stricase acele fructe si cutia de carton arata tot mai urat unii dintre ei vroiau sa renunte deja in a mai purta acea cutie dupa ei, in final profesorul le-a zis cum acele fructe erau dusmanii lor, ura care o purta dusmanilor lor iar acea cutie de carton era sufletul lor, si ca nu merita sa tii ura toata viata pe cineva pt ca iti va degrada sufletul, asa ca personajul din povestea ta ar trebuii sa invete ca datorita acelui tata ea acum se bucura de toate cele mentionate de ea si ca ura care o poarta ea pentru el nu o va ajuta cu nimic, iar faptul ca el se va mandrii la cunoscutii lui, si ei au ochi si pot vedea realitatea, mai mult de atat degeaba va spune el in stanga si in dreapta una si alta cand el nu se va putea mintii pe el in sufletul lui el va stii adevarul, si va platii pt faptele lui dupa cum i se va cuvenii...

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6932
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Mena Lun Feb 01, 2010 9:32 pm

"Copilaria a fost cea mai trista perioada din viata mea...Nu as mai vrea sa fiu niciodata copil".

Parintii din pacate...multi din pacate...confunda dragostea...Fac tot ce fac asteptand mereu recunostinta..Te conditioneaza...nu-ti accepta felul de a fi...nu-ti accepta temperamentul..nu-ti accepta vocatia...Dau asteptand la schimb sa faci ce e bine...Acum nimeni nu zice ca un parinte vrea raul copilului sau..Ii vrea binele...binele asa cum il vede el...Am auzit parinti ce spun atunci cand gresesti"nu iti amintesti cate am facut pentru tine..cate sacrificii..cate nopti nedormite...etc..si tu cu ce ne multumesti?...Daca si un parinte ajunge sa daruiasca pentru a primi in schimb ceva ce asteapta..atunci dragostea nu exista..nu poate exista...Eu imi respect parintii.M-au facut..m-au educat...m-au indrumat cum au stiut ei mai bine...Mi-au "aruncat" lucruri frumoase..dar eu aveam nevoie de paine...de dragoste...Vazuta in felul meu...Dar..trebuia sa inteleg ca tot ce se facea pt mine..era dragoste...din dragoste..Uneori imi chinui mintea sa-mi amintesc macar o singura data cand mama ma imbratisa...Nu am reusit sa ajung cu amintirea pana acolo..poate nici nu exista..Si nu mai conteaza...Acum chiar nu mai conteaza...Sunt ingrata..din punctul lor de vedere, stiu ca asa cred...Si poate asa e...Am risipit atatia ani sa le demonstrez ca pot trai singura..ca ma pot ridica prin mine...atatia ani sa-i multumesc...incat am obosit..Acum chiar nu ma mai intereseaza cum ma vad...cum ma percep..Oricum..dupa criteriile lor..eu nu sunt nici pe departe ce-si doreau...SI am pierdut atata timp ..si atatia ani..sa-i multumsc..sa-i pedepsesc..incat acum vreau doar sa ma odihnesc si sa traiesc simplu..mediocru...banal...Sa fiu un nimeni in incercarea de a ajunge CINEVA...De care ei sa se mandreasca...sa povesteasca cu mandrie...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9606
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de TAVIC Lun Feb 01, 2010 9:37 pm

la mine copilaria a fost frumoasa
in rest ......
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8798
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Only Lun Feb 01, 2010 9:41 pm

Mena a scris:.Uneori imi chinui mintea sa-mi amintesc macar o singura data cand mama ma imbratisa...Nu am reusit sa ajung cu amintirea pana acolo..poate nici nu exista..Si nu mai conteaza...Acum chiar nu mai conteaza..

si la mine e exact la fel...insa acum am o mama...adoptiva...e o poveste mai lunga, si ceea ce pot spune e ca o simt aproape, de parca ar fi langa mine...si ii vorbesc in gand...un singur om de aici va pricepe ce spun, si stiu ca va zambi....
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15866
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de brainsmartman Lun Feb 01, 2010 9:52 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Asa au inteles ei sa ne faca bine... Cei care mai aveti parinti... iubiti-i cat ii mai aveti... dupa ce nu vor mai fi... veti vrea, veti dori sa le cereti iertare... sa-i imbratisati... dar nu veti mai putea atinge decat o cruce rece... nu veti mai putea privi decat un mormant anost...
Parintii mei... asa au inteles ei ca e bine pentru mine... bataia era rupta din Rai... si cata bataie... la nunta mea, pentru ca m-am casatorit impotriva vointei lor...nu au venit...nu am avut pe nimeni din neam la nunta mea...
Si totusi... ii iubesc... asa cum sunt... am alergat cu ei zile, am vegheat nopti pe holurile spitalelor... mi-am muscat mainile asteptandu-i sa iasa din operatie... nestiind daca mai ies vii sau nu... mama a fost operata pe creier de tumora... tata.. multiple operatii... sufera cu inima...
Si totusi ma gandesc cu groaza la ziua cand nu-i voi mai avea...
In primavara trecuta a murit tatal sotiei...cancer... nu m-am avut bine niciodata cu el... a murit in bratele mele, la spital... am plans cum n-am plans in viata mea... Tavalugul incepuse... incepeam sa-i pierd rand pe rand... Am regretat si am sa regret toate orgoliile mele fata de el... toate rautatile... as fi vrut sa-i cer iertare... dar nu mai aveam cui...
Asa cum sunt, sunt parintii nostrii... fara ei nu am fi existat... fara ei n-am fi acum aici... Asa cum au fost, asa cum sunt, ii iubesc...

brainsmartman
brainsmartman
Movie man
Movie man

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1278
<b>Puncte</b> Puncte : 5596
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : In jur de Capitala

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Only Lun Feb 01, 2010 10:00 pm

cred ca dincolo de orice, trebuie sa le putem purta respectul datorat faptului ca ne-au dat viata si au indurat lipsuri pentru noi....cel putin la mine asa a fost...crescand, am fost pe rand egoista, capoasa, nerecunoscatoare...nu i-am simtit langa mine, e drept, de cele mai multe ori...insa asta nu inseamna ca nu ma iubesc...

poate ca nu e drept ca acum sa imi doresc sa stau cu capul in poala mamei....sau sa ii spun ce am pe suflet.....e in viata, insa m-a respins de nenumarate ori....

ma gandesc acum la mama cuiva...care nu mai este.... si vreau sa aprind, pentru ea si toti parintii care au trecut dincolo, lumanarea tuturor gandurilor noastre bune...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15866
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Mena Lun Feb 01, 2010 10:03 pm

Pai nu am zis ca nu-i iubesc..intr-un fel ciudat poate..dar am abosit sa mai traiesc viata lor...Asa cum stiu ca va veni ziua regretelor..numai ca la mine nu e vorba de orgoliu...sau de nerecunostinta...Ci de niste legaturi nelegate la vremea lor...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9606
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de fabienne05 Lun Feb 01, 2010 10:17 pm

ingratitudine....si aici ma refer la parintii mei, a existat poate atat timp cat i-am avut.....respectul, cu el m-am nascut.....afectiunea lor, a mea am inteles-o cel mai bine atunci cand nu au mai fost.....cand suntem tineri , multi dintre noi ne grabim sa judecam....sa criticam, sa nu fim de acord.....e un soi de ingratitudine, fireasca a varstei.....cand ajungem ca ei, la varsta lor si mai ales daca nu mai sunt prezenti, descoperim din amintiri, multe estompate , afectiunea ....si regretul unor sentimente tinute secrete.....
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8860
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de hotsexyro Lun Feb 01, 2010 10:27 pm

Eu am cunoscut de cand am "stiut" de mine,toata iubirea si spriijinul neconditionat al parintilor mei.....evident ca am primit "educatia" care se dadea pe vremea aceea fetelor(cum ca singura avere a unei fete este virginitatea,si nu a fost rau deloc),am primit educatia bunului simt,am fost invatat sa respect munca si oamenii (pentru ceea ce sunt nu pentru ceea ce au)...
Parintii mei m-au facut sa ma simt recunoscatoare ca traiesc,ca pot face ce-mi place,sa vreau sa fiu fericita asta fiind cea mai mare fericire a lor si singura recompensa pe care au cerut-o de la mine:aceea sa fiu fericita,multumita eu de viata mea!
Asta-i mostenirea pe care am primit-o de la ei si am dat-o si eu mai departe copiilor mei,pe care-i iubesc si ii sustin neconditionat,de care sunt mandra,de ceea ce sunt ei,carora nu le-am impus niciodata nimic ,dar am discutat despre toate dorintele lor si am luat impreuna cele mai bune decizii,acelea prin care ei sa fie fericiti si impliniti!
Tot ce imi doresc si mi-am dorit vreodata in legatura cu copiii mei este ca ei sa fie fericiti....asta fiind singura "recunstinta "pe care o pretind de la ei!
In ceea ce priveste sentimentele fetei asteia pentru tatal ei,eu cred ca ,daca ea ii raspunde acelui om cu ura,razbunare,atatea ganduri negative...isi face singura rau!...si nu mai poate iesi din cercul razbunarii....si al durerii!
Oricum ,astfel de copii ai unor asftel de parinti, raman marcati pe toata viata de ceea ce au primit!Mai rau ar fii sa dea mai departe copiilor lor aceleasi lucruri!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12302
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de abyss Lun Feb 01, 2010 11:36 pm

niciodata nu am cerut si nu am avut pretentii de la altii, mai multe decat de la mine. din adolescenta, cred, am invatat sa fiu stapana pe mine si sa-mi rezolv singura problemele.
parintii m-au crescut, m-au educat si mi-au oferit atat cat au avut si ce au crezut ca e bine. si-ntotdeauna o sa le port respect si recunostinta. si-i iubesc poate mai mult decat ma iubesc pe mine. n-au fost parintii ideali si-acum, la batranete, isi reproaseaza multe. eu lor, mai nimic. fara greselile lor as fi fost, cu siguranta, alta. si nu neaparat mai buna

ingratitudinea e semn ca esti slab si, ce-i mai grav, ca nici nu inveti nimic din ce ti se intampla
abyss
abyss
Miss Popularitate
Miss Popularitate

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1884
<b>Puncte</b> Puncte : 6077
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de brainsmartman Mar Feb 02, 2010 7:30 am

Scrisori pentru parinti ...





Să impartim scrisori pentru părinti ,pe stradă,
Pentru acei copii care-au uitat să–i mai intrebe
Daca-au mincat , daca-li-i frig, sau de mai pot,
Si lacrimile de mai au cu ce le sterge ...




Poate ca astfel o sa intre-n batatură
Si n-o sa mai astepte vesti ce nu vin niciodată
Cu ochelari cirpiti cu sirmă vor citi
Acelasi scurt mesaj …Sînt bine …mamă,tată ...




Atita doar în luni de asteptare ...
Ei vor citi, mereu acelasi rinduri,
Si multumiti de-atâtea vesti ei vor iesi
Vecinilor sa spună că nu-s singuri !




Si linistiti iar o să stea in noapte
Pe la feresti inchipuindu-si ca li-i bine
Că au copii realizati pe la oras ,
Si-n tari indepartate si straine ...




Cad lacrimi pe-obrajii brazdati de asteptare
Tot asteptind pachete si un semn
Si un postas ce se-opreste decit rar
Să-aducă iar facturi , penalitati si un indemn….




“Rezistă mama ,mai avem un an
Si-o să venim să te vedem acasă ,
Răbdare tata,mai avem un pic
Si–ti cumpărăm si tie o ...cămasă .”




Să impărtim scrisori pentru părinti pe stradă
Au mai rămas câtiva tot asteptind
Răbdare incă au desi ei stiu acum
Ca-asteptă doar factura ultimului drum…
brainsmartman
brainsmartman
Movie man
Movie man

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1278
<b>Puncte</b> Puncte : 5596
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : In jur de Capitala

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de vlavi Mar Feb 02, 2010 7:52 am

Brain, minunat!
Să dăm scrisori pe stradă mai ales părinţilor ce încă mai aşteaptă...


Aseară eram prea pe grabă şi n-am scris.
Aveam idei, nu şi cuvinte.
Acum văd că mulţi dintre voi gândesc la fel:

Părinţii, cu bunele şi relele lor, sunt cei ce merită recunoştinţa noastră chiar dacă, din punctul nostru de vedere, n-au fost părinţii ideali.
Pentru nopţile de nesomn în care m-au vegheat, pentru sacrificiile financiare pe care le-au făcut ca să-mi împlinească mie vreun capriciu ori o necesitate, pentru orele de taifas, pentru zilele în care munceam cot la cot prin casă, pentru serile în care ne plimbam prin oraş, pentru toate sfaturile, pentru bătăiţa pe care mi-au aplicat-o când am meritat, pentru lacrima din ochii lor buni când ştiau că mi-e greu, pentru toate câte mi le-au dat,
pentru că au ştiut să moară frumos avându-mă alături şi, mai ales, pentru că am avut cui spune MAMĂ,TATĂ, le sunt recunoscătoare părinţilor mei şi mă rog zi de zi ca de acolo unde se află acum să mă ocrotească încă...
Pentru că-mi e alături, pentru că o simt gândind ca mine, pentru că mi-a dovedit de o mie de ori şi încă ceva pe deasupra că va fi copilul bun pe care mi l-am dorit şi pe care mă voi putea sprijini la bătrâneţe, pentru că a zămislit şi a născut o pruncuţă sănătoasă şi frumoasă îi sunt recunăscătoare fiicei mele şi sper să fi ştiut să-i sădesc în suflet sămânţa recunoştinţei...
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12123
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Recunostinta vs. ingratitudine Empty Re: Recunostinta vs. ingratitudine

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum