Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
Mena (7546)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
Tania (4875)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Sisteme de valori...individuale? Vote_lcap1Sisteme de valori...individuale? Voting_bar1Sisteme de valori...individuale? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Sisteme de valori...individuale?

5 participanți

In jos

Sisteme de valori...individuale? Empty Sisteme de valori...individuale?

Mesaj Scris de Only Joi Mar 04, 2010 9:46 am

Pe masura ce "crestem", tot auzim vorbindu-se de "valori"...ce trebuiesc respectate, in care e musai sa credem, care ne definesc - sau nu - in raport cu ceilalti....cu totii traversam, cel putin o data in viata, un moment de criza major, in care suntem pusi in situatia de a ne autoanaliza extrem de amanuntit, si mai mult, de a fi extrem de sinceri cu noi insine. Pentru ca altfel nu putem merge mai departe.

Ma intrebam...principiile deriva din aceste valori ale fiecaruia?...la un moment dat, oricat de individualisti am fi, e musai sa existe puncte de tangenta...chiar daca fiecare om e o insula...altfel, societatea nu ar putea functiona.

Hoinarind pe bloguri, am gasit o intrebare super pertinentta legata de topicul pe care il lansez azi....


Pare un act de mare ipocrizie a vorbi despre valori într-un colţ de lume care din ce în ce mai mult derapează în violenţă, corupţie, sărăcie, disperare. Valorile trebuie să treacă din cuvînt în sentiment, în convingere şi în faptă. Altfel ele nu există decît cu numele. Ce pot însemna valorile pentru nişte oameni care nu au asigurată ziua de mîine la un nivel omenesc, pentru a nu folosi un cuvînt pe care îl detest, şi anume decent.? A fi victimă a sărăciei este un fapt indecent?


deci...unde se termina valorile mele si unde incep valorile noastre, ale tuturor?
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Sisteme de valori...individuale? Empty Re: Sisteme de valori...individuale?

Mesaj Scris de Mena Joi Mar 04, 2010 3:39 pm

Toti avem valori individuale ce le raportam intr-o mai mica sau mare masura,valorilor generale...
Valorile individuale ar fi ideal sa nu intre intr-un conflict fatis cu cele generale.
In copilarie valorile ne sunt "transmise" prin educatie.Apoi fiecare si le recreeaza in functie de experientele traite.Valorile generale sunt cred un fel de reguli generale ce ne ajuta sa traim impreuna.Daca nu ar exista ar fi un fel de haos.Valorile personale tin de fiecare individ in parte in functie de educatie,cultura,caracte,temperament.Repet,cred ca intre acestea doua-valorile mele si valorile celorlalti ar trebui sa existe totusi un numitor comun.
In ceea ce priveste ceea ce ai scris de pe blog..saracia,durerea suferinta..nu-i un motiv sa renuntam la propriile valori...Ca exemplu ...spun mereu auzind de o situatie alta,ca as refera sa dorm sub pod si sa mananc paine uscata decat sa ajung intr-o situatie in care mananci paine calda pe care o sarezi cusarea din lacrimi...

Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Sisteme de valori...individuale? Empty Re: Sisteme de valori...individuale?

Mesaj Scris de Rechinu07 Joi Mar 04, 2010 5:54 pm

Sistemul de valori general e ca un mare catalog in care fiecare bifeaza paginile care-l caracterizeaza... Dupa care "navigam" prin viata incercand sa gasim oameni care au bifat aceleasi pagini ca si noi... Foarte rar reusim sa gasim oameni care au "semnat" identic... Si atunci facem compromisuri... Ii treci cu vederea ca nu-i punctual (desi tu esti), ca e ateu (desi tu crezi sa zicem in cineva...), etc... Cat despre ceea ce-ai gasit tu pe blogul acela e un pic asa si-asa... De valori se poate vorbi pretutindeni, chiar si infometatii aia din somalia au unele, dar probabil sunt diamentral opuse de ale noastre... Si ni se par atat de (nefiresti sa zicem) incat nici prin gand nu ne trece sa le numim valori, asta raportandu-ne la catalogul nostru... Iar de "predicatori" falsi, ragaie lumea nu-i bai... Ca si cum imi vine mie unu' care are 200 de kg si incearca sa ma faca sa iau de baza cuvintele lui in materie de nutritie, ca vezi doamne-i nutritionist... Absurd, ti se pare aberant, nu poti crede pe cuvant un hipopotam, nu?! Si gata ma car sa ma uit de ghiulele lu' Guta ca astea nu-s dileme pentru Pandelus [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sisteme de valori...individuale? Empty Re: Sisteme de valori...individuale?

Mesaj Scris de leoaika Vin Mar 05, 2010 7:34 am

valorile personale in ziua de astazi, parerea mea sunt date de ban.....Banul primeaza, nu conteaza ca eu voi calca peste cadvre, important este sa o duc eu bine, sa imi construiesc o casa mai inalta decat a celorlalti, sa am o masina mai scumpa decat a celorlalti , si daca se poate sa-i pun si pretul pe ea, sa imi cumpar haine de firma si sa atarn eticheta astfel incat sa o vada toata lumea, etc....astea sunt valorile societatii de astazi
leoaika
leoaika
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 173
<b>Puncte</b> Puncte : 5531
<b>Reputatie</b> Reputatie : 4
<b>Localizare</b> Localizare : Lugoj,Timis <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 04/08/1971

Sus In jos

Sisteme de valori...individuale? Empty Re: Sisteme de valori...individuale?

Mesaj Scris de hotsexyro Vin Mar 05, 2010 11:27 am

poti sa-ti pastrezi totusi ,valorile tale personale,(pe care le-ai mostenit,pe care ti le-ai insusit,pe care le-ai dobandit pe parcurs)daca,crezi in ele,chiar daca traiesti intr-o societate in care valorile sunt altele!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Sisteme de valori...individuale? Empty Re: Sisteme de valori...individuale?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum