Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
Mena (7546)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
Tania (4875)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_lcap1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Voting_bar1Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

4 participanți

In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Mar 08, 2010 5:45 pm

Nu am inteles niciodata de ce doctorii iti spun sa numai fumezi ca iti afecteaza sanatatea si ei continua sa fumeze, ce exemplu credibil este el in fata mea, popa spune sa nu prea curvesti sa nu bei si tot vedem popi pe la tv care ba se distreaza pe manele ba nush ce enoriasa au mai cucerit sau cer bani in numele Domnului, iar cata credibiliatte are el in fata mea, daca omul legii fura si abuzeaza de lege si o intoarce dupa bunul plac sa fie in favoarea lui, eu de ce as mai crede in el? daca prietenul meu cel mai bun ma sfatuieste si imi vorbeste de prietenie ca de ceva sfant in timp ce el "ma face pe la spate" cum as putea crede in el ca fiind un exemplu? si lista ar putea continua deci nu inteelg cum poti sa dai sfaturi cuiva care tu le stii doar teoretic? cum crezi tu ca experienta ta va fii valida si pt altcineva cand fiecare etapa in viata este influentata de mii de factori externi si atunci revin cum mama dreaq vii tu sa ii zici lu altul ca "vezi nu e bine ce faci, ca asa nu e corect, nu e bine..." WTF ... whistle

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Only Lun Mar 08, 2010 5:56 pm

buna intrebare, Croco....stii ca e vorba aia din batrani : "sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa..."

posibile raspunsuri:

- pentru ca oamenilor astora le place sa se auda vorbind
- pentru ca nu au auzit/nu le pasa de puterea exemplului personal si totul a ajuns la nivel de automatism, atat de mult, incat nici nu mai sesizeaza ridicolul situatiei....

lumea e plina de din astia...si iti lasa asa un gust amar, ca, asa cum ii spuneam cuiva astazi, iti vine sa sapi o groapa, sa intri in ea si sa tragi si pamantul peste tine numai sa nu ii mai vezi si sa ii mai auzi.....
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Mar 08, 2010 6:02 pm

ma only eu inteelg vorba ai din batrani da sa zicem ca eu sunt mai mic si mai protutz si crescut undeva la tara si singurul om pe care eu il cred cel mai curat la suflet e popa satului si tot ce zice el eu raportez la mine el devine idolul meu, exemplul meu pe care trebuie sa-l urmez daca el nu poate respecta ceea ce zice vazand ce se intampla la tv numai zic ca tot pe la sat se zice ca popa si crasmaru cunosc toate curvele din sat, whistle , deci revenind la subiect daca el nu respecta ceea ce zice eu de ce dreaq as mai respecta ? daca popa care zice ca e in slujba lui Dumnezeu si il doare undeva de cuvantul Sfant da eu un biet pacatos muritor ce tre sa mai mai feresc de cineva sau sa ascult pe cineva? whistle

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Only Lun Mar 08, 2010 6:09 pm

eu zic ca mai intai ar trebui sa te poti raporta la tine....insa pentru asta tot ai nevoie de scoli, dascali, etc care sa iti imprime directia.....si ceea ce spun eu e valabil pentru cei mai deschisi la minte.....

insa ai dreptate, sunt si oameni care reactioneaza instinctiv si pentru care puterea exemplului e covarsitoare. Care nu isi fac prea multe procese de constiinta....si pe care ii pot debusola actiunile care se bat cap in cap ale popii din povestea noastra
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Mar 08, 2010 6:28 pm

eu constat ca sunt foarte multi, cu scoli ori ba, care fac totul in viata mecanizat si viata "vecinului" in cele mai multe cazuri o luam drept exemplul cel putin in Romania, sa nu uitam ca s-au facut si reclame gen " ai avzut ce masina de spalat si-a luat Neculai oare de unde au atatia bani?" deci ne intereseaza viata celuilalt in mod poate inconstiient si o parte din actiunile lui le importam, daca maine unul zice ca vinde kakat de om si scoate de 7 ori investitia de maine toti nebunii cauta kakat sa vanda asa ca zi si mie only cum e cu scolilea alea? ca teoretic toate dau bine la practica stam mai greu whistle daca maine colegul de servici mi-ar spune am o amanta buna cu draci ma fowte, imi da bani, ma plima unde vreau eu, chiar daca nu reusesc sa-mi gasesc una al fel inconstient sau poate constient caut si eu o amnata chiar daca imi iubesc sotia mai mult ca orice, in timp il iau drept exemplu si daca vrei facem un experiment spune timp de 5 luni pe forum ca iti vine ciclul menstrual pe data de 3 ale lunii si ai sa vezi ca cel putin o femeie va avea pe 3 ale luni ciclu, uita-te daca poti la tine si analizeaza-te s la sotul tau da timpul inapoi sa vezi ce ai copiat de la el vei gasi cel putin un gest copiat, deci nu are nici o treaba scoala aici si cultura whistle

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Only Lun Mar 08, 2010 6:32 pm

ai dreptate, Croco, in ce spui....automatismele se trasmit....chiar si anumite manifestari ale organismului se incadreaza aici (e stiut ca la grupurile de femei care lucreaza/locuiesc impreuna ciclul menstrual tinde sa apara in jurul aceleiasi date calendaristice...)

insa eu la altceva ma refeream cu scoala....la capacitatea de introspectie, care se ascute odata cu numarul paginilor citite....si daca ai puterea de a te privi pe tine insuti nu mai ai nevoie de raportarea la ceilalti in atat de mare masura.....asta vroiam sa zic...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Mar 08, 2010 6:37 pm

am inteels ce ai vrut tu sa zici only, dar chiar daca tu te stii pe tine nu poti sa fii ina cord cu tine tot timpul pt ca inveti lucruri noi si atunci inevitabil cauti raspunsuri cauti solutii si se trezeste cate unul care iti zice ce ai de facut dar el nu a facut ceea ce zice si te trezesti ca te duci si mai rau in jos ce am postat eu prima data a fost doar un exemplu, daca te-ai referit strict numa la ce am scris eu in prima postare da ai dreptate nivelul de cultura te ajuta sa te ridici peste toate acele neguri si dileme, dar daca vorbim de exemplele palpabile din viata noastra nu prea mai bate lungul cu latul, treaba cu nivelul culturii si ajungem sa vorbim iar despre scoala vietii sau scoala institutie de cultura a statului..... whistle

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Only Lun Mar 08, 2010 6:41 pm

normal ca nu pot fi in armonie cu mine tot timpul....ma framant si caut raspunsuri la intrebari....insa vorba ta, cele mai bune solutii tot singur le gasesti....

eu cel putin urasc formularea. "daca as fi in locul tau".....nimeni nu are cum sa fie in locul nimanui, niciodata....e foarte usor sa judeci ceva rupt din context si sa sari cu sfatul....uitand ca in spatele fiecarei experiente de viata sunt nenumarate altele...care se intrepatrund....
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Mena Lun Mar 08, 2010 9:31 pm

Croco...toate astea se intampla ca toata lumea stie ce-i mai bine pentru celalalt...decat pentru el...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de hotsexyro Lun Mar 08, 2010 11:27 pm

Sa dai sfaturi la altii,sa stii mai bine decat ei,ce e bine sa faca intr-o anumita situatie, sau sa nu faca, este o mare prostie!
Eu,daca cioneva mi-a cerut un sfat intr-o anumita situatie ,i-am povestit cum am reactionat eu cand mi s-a-ntamplat ceva asemanator,sau cum as face eu,dar niciodata nu mi-a placut ca sfaturile mele(cerute de altfe,ca numai atunci imi permit sa le dau),sa sune imperativ!

oricum, cel mai bun mod de dat sfaturi, este exemplul personal!

mi-a spus mie odata copila mea cea mica,cand discutam in contradictoriu despre o anumita situatie din viata ei,ca si atunci cand ii vrei binele la cineva ,si ii dai sfaturi pentru a-l scuti de o suflerinta pe care tu o stii,nu ii poti lua cucuiele....
pentru ca din cucuie se invata cel mai bine!

hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Mena Lun Mar 08, 2010 11:36 pm

Eu am un defect "fatal"...Imprastii sfaturi cu marinimie...si de mi se cer..si de nu mi se cer..Smile..Cand imi pasa.De cele mai multe ori se zice ca-s inspirate...Incerc insa ,sa nu propovaduiesc ceva ce mie mi-e strain..
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE? Empty Re: Cum poti da sfaturi STIINTIFICO FANTASTICE?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum