Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
quanchi (12068)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
vlavi (9100)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
Mena (7546)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
Tania (4875)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Atacul din umbra Vote_lcap1Atacul din umbra Voting_bar1Atacul din umbra Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Atacul din umbra

4 participanți

In jos

Atacul din umbra Empty Atacul din umbra

Mesaj Scris de quanchi Joi Mar 18, 2010 11:52 am

Mesajele subliminale le putem grupa in doua categorii :
- mesaje vizuale ; nu sunt percepute in mod constient de catre creier, insa retina ochiului le inregistreaza si le trimite in subconstient, de unde , mai apoi , ele sunt retransmise constientului.
- mesaje auditive ; acestea reprezinta informatii transmise pe lungimi de unda care nu pot fi receptionate in mod constient de urechea umana ... insa pot patrunde in subconstient si ne pot influenta gindirea si dorintele .

Acest tip de mesaje , desi interzise in occident, au fost folosite in diverse scopuri ... cu precadere in reclame si in campaniile electorale cu scopul de a influenta cumparatorul sau alegatorul.
Ele pot fi utilizate si in alte scopuri ca de exemplu in tratamentele de dezalcoolizare, lupta impotriva dependentei de droguri, psihoterapie ( contra sentimentului de teama, xenofobiei, ...)

Pe scurt se poate spune ca mesajul subliminal este un mesaj extrasenzorial , adica nu este perceput in mod constient de creier, dar care poate influenta in mod pozitiv sau negativ psihicul.
Impactul psihologic al mesajului poate duce la aparitia unei forte care sa ne influenteze conduita, dorintele, alegerile , hotaririle de moment ... si ne poate face chiar sa actionam intr-un mod neprevizibil.
Si mai pe scurt : psihicul ne poate fi manipulat din umbra (si) prin intermediul informatiilor subliminale.
Am deschis acest subiect pentru a schimba pareri si informatii legate de domeniul publicitatii dar si de cel politic. Nu de putine ori s-a recurs la mesaje subliminale in campaniile electorale ( fostul presedinte Miterrand), referendumuri, perioadele "post- war" ca cel de dupa razboiul din Vietnam, invazia din Irak ..
Se vorbeste foarte mult de mesajele subliminale malefice din muzica rock , punk ...
Din pacate s-a vorbit prea putin despre latura benefica care poate fi imprimata mesajelor in cauza.

Ar fi foarte multe de spus, asa ca va las pe voi, cei interesati de subiect, sa continuati . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

SUBLIMINÁL, -Ă, subliminali, -e, adj. (Psih.) - Care este inferior pragului conştiinţei, care nu devine conştient. - Din fr. subliminal , cf. lat. sub - dedesubt, limen - prag].
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Atacul din umbra Empty Re: Atacul din umbra

Mesaj Scris de Mena Joi Mar 18, 2010 1:06 pm

Partea buna a mesajelor sublimale este ca se adreseaza direct subconstientului...ajuta la accesarea lui.In functie de mesajul pozitiv,negativ..sau "scopului" sau...poate sa ne ajute sa luam dcizii bune sau ..dezastroase fara sa inteleg prea multe decat:"dupa".Smile
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Atacul din umbra Empty Re: Atacul din umbra

Mesaj Scris de Only Joi Mar 18, 2010 6:25 pm

pe mine ma fascineaza subiectul...si ma infioara in egala masura....sa ne gandim numai ca zilnic, creierul nostru e "bombardat" cu informatii....nu mai departe, reclamele de la TV....adesea stupide, de multe ori privite cu gandul aiurea, unele au darul de a ne "obseda" o buna bucata de vreme.....ca sa nu mai spun ca ne influenteaza gusturile si alegerile....cumparam chiar daca nu avem nevoie musai de acel ceva....

Mesajele subliminale, dupa parerea mea, sunt doar o alta fata a manipularii....asta neexcluzand conotatiile poztive....

insa mai e un aspect, care tine de tehnica adresarii
directe....fiecare din noi putem cu usurinta obtine ce ne dorim, daca "stim sa punem problema"....a sugera celuilalt ceva, lasandu-l sa creada ca de fapt ideea i-a apartinut, si totul imbracat intr-o forma cat mai inocenta....

o sa postez mai jos un text edificator ...e un copy paste....de pe un soi de blog (de fapt, o comunitate a oamenilor interesati de dezvoltare personala)....si care face referire directa la ce am spus mai sus...

Mai exact atunci cand dai o comanda sa nu faca un lucru sau altul, creierul inainte de a se gandi cum sa nu faca lucrul respectiv isi va imagina cum sa-l faca. De exemplu: Nu scapa cheia! va fi interpretata ca Scapa cheia!
Ai grija sa nu cazi! - la fel este o comanda… care te face
sa te dezechilibrezi. Prin urmare atunci cand vrei sa transmiti mesaje
acestea trebuie sa fie de forma:

- Ai grija de cheie! (in loc de Sa nu scapi cheia!)
- Tine-ti echilibrul! (in loc de Ai grija sa nu cazi!)
- Stai nemiscat! (in loc de Nu te misca!)
- Pastreaza-ti calmul! (in loc de in loc de Nu te mai agita!)
- Actioneaza! (in loc de Nu mai fii pasiv!)
2. In al doilea rand, ascunde-ti mesajul!
Exista tehnici mai fine de a transmite un mesaj, astfel incat sa nu
brutalizezi interlocutorul. O tehnica foarte simpla este aceea de a ascunde comanda in spatele unei negatii cum ar fi:
- Nu te hotari inainte de a-mi asculta toate argumentele!
- Nu fii de acord cu mine pana nu …
- Nu ne alege pe noi decat dupa …
- Nu trageti concluzia ca suntem parteneri de incredere decat dupa ce va voi arata …

De fapt in toate aceste afirmatii vei transmite comanda ca el sa ia o decizie anume dupa ce tu ii vei expune si urmatoarele argumente!
3. Infasoara-ti mesajul prin redirectionarea atentiei!
Aceasta este o alta tehnica de a transmite un anumit mesaj astfel
incat el sa aiba un efect cat mai bun. Cea mai simpla metoda de
redirectionare a atentiei este ca mesajul tau sa fie prins intre aspecte care il intereseaza mai mult pe partenerul tau. Astfel, cel mai nimerit ar fi sa va dau o serie de exemple pentru a intelege cum trebuie transmise aceste mesaje:
- Pentru a avea incredere in noi, trebuie sa aflati si parerile clientilor nostri!
- In timp ce dumneavoastra va veti hotari ca suntem cea mai buna alegere, eu va voi impartasii cateva facilitati cheie.
- Sa te hotarasti sa semnezi acest contract nu este un lucru simplu si va voi explica si de ce!
- Desi suntem convinsi ca va trebui sa stiti multe lucruri inainte de a
avea incredere in noi, va voi expune pe scurt cateva din acele aspecte
relevante care cu siguranta vi se vor parea interesante.
- Desi este lucrul cel mai simplu sa semnam, as dori sa va enumar inainte de asta trei lucruri importante.
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Atacul din umbra Empty Re: Atacul din umbra

Mesaj Scris de hotsexyro Vin Mar 19, 2010 8:59 am

Partea buna a acestor mesaje,da ,asta e,ca se infig zdravan in subconstient...si este foarte bine ,daca influenta lor ne face bine;
caci, daca ne face rau,nu stim logic cum sa scapam de ea(de influenta)...
probabil se poate scapa,forand in subconstient cu ajutorul hipnozei!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Adevarul e ca suntem manipulati, tot timpul ,astfel!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Atacul din umbra Empty Re: Atacul din umbra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare
» Umbra

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum