Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
Mena (7546)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
Tania (4875)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Mila sau orgoliu? Vote_lcap1Mila sau orgoliu? Voting_bar1Mila sau orgoliu? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Mila sau orgoliu?

+2
enola_gay
quanchi
6 participanți

In jos

Mila sau orgoliu? Empty Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de quanchi Mar Aug 04, 2009 12:03 am

Cu toti am oferit o suma mai mare sau mai mica de bani atunci cand am trecut pe langa un cersetor ce ne-a impresionat intr-un fel sau altul. Dar am facut acest lucru din mila, sau nu ?

Am deschis acest nou subiect pentru ca, nu demult, am avut o discutie in contradictoriu cu o amica, ce sustinea ca oferim bani celor nevoiasi din orgoliu. Voi ce parere aveti ? Argumentul ei consta in faptul ca noi devenim empatici si ne punem in situatia celuilalt, fapt ce ne face sa reflectam la situatia in care si noi am fi intr-o situatie similara si ca, in acest fel, defapt, tot la noi ne gandim si ca, intr-un fel, acest lucru ne face sa ne simtim mai puternici. Deci, ca acest lucru ne-ar aduce un "beneficiu", un confort psihic. (Daca facem o comparatie mentala inseamna ca ne gandim la noi, ca suntem orgoliosi ?).

Cat adevar exista in aceste afirmatii ?

Recunosc ca este posibil sa existe o mica doza de egoism si in acest lucru, dar de aici pana la a spune ca oferim din orgoliu nu cumva e cale lunga ? Daca e s-o luam asa, pai mai mult egoism exista in dragoste, unde dorim ca o aumita persoana sa ne fie aproape, tocmai pentru ca acest lucru ne face sa ne simtim bine.

Persoana cu care am discutat nu concepea cum un ateu ar putea face vreodata o donatie fara sa se gandeasca la o rasplata, si ca chiar daca acesta nu este constient, in subconstient tot asteapta ceva. Asa sa fie ? Pesupunand ca are cat de cat dreptate, de care parte este orgoliul mai mare ? La cel ce doneaza si nu asteapta nimic in schimb - ateu find, este convins ca nu-l asteapta nici un fel de rasplata divina - sau la cel ce doneaza gandindu-se ca "strange comori in cer" ?
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de enola_gay Mar Aug 04, 2009 5:51 am

Milostenia fata de semeni nu este o
obligatie de care trebuie sa ne “achitam” in fata Mantuitorului, ci un
mijloc de a invata iubirea, pentru ca iubirea se invata. Ce am facut
daca am trecut rece pe langa un nevoias si i-am aruncat in mana 20 de
bani?!? Asta inseamna ca sunt dupa chipul si asemanarea cu Dumnezeu?
Nicidecum.....

Nu suntem chemati de Hristos pentru a fi niste tonomate din
care ies bani ci pentru a birui lumea prin iubire.......


Milostenia noastra trebuie sa fie mult
mai profunda decat a lasa un banut in mana degeranda a unui sarac, care
este doar prima treapta a iubirii fata de cel care cere. Noi “rupem”
ceva din buzunar pentru a invata sa rupem ceva si din sufletul nostru
pentru aproapele......

De multe ori un zambet, o vorba calda, o incurajare
fac mai mult decat un banut dat din “obligatie morala.” Daca spun
ca cel care cere este betiv, fumator sau pur si simplu crezi ca
incearca sa duca un trai lejer, aceasta nu este un motiv pentru a nu-i
arata dragostea ta.......

Porunca avem sa ne iubim si vrajmasii, deci cu atat
mai usor este sa avem ingaduinta fata de cineva care ne cere......

Ideea este ca nu trebuie sa dai nici din orgoliu si nici gandindu-te ca " aduni comori in ceruri" , ci sa dai atunci cand poti , ca un gest de iubire fata de semenii tai mai putin norocosi ....
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14896
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de Didina Mar Aug 04, 2009 11:28 am

enola, unde ai terminat teologia ? ;p

eu dau din mila si numai din mila.. si stiti de ce sunt convinsa de asta? pentru ca dau numai la copii si la batrani... adica celor cu adevarat neajutorati... daca as da oricui, as putea pune si orgoliul in ecuatie.. nu ar conta varsta cersetorului, doar orgoliul meu satisfacut...
Didina
Didina
Invatacel
Invatacel

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1385
<b>Puncte</b> Puncte : 6860
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22
<b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 11/10/1969

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de Rechinu07 Mar Aug 04, 2009 2:29 pm

Nu prea se bat cap in cap in contextul asta... Cand dai de mila, dai efectiv ca te impresioneaza (negativ evident) conditia celui nevoias sau felul in care-si manifesta neputinta... Din orgoliu dai cand arunci cu bani pe lautari... Aaaa... Poti sa-i spui amicei ca asumarea temporara a identitatii celuilalt si compararea cu situatia nevoiasului nu prea are ce stimula la orgoliu (mie cel putin, nu), eventual te face sa devii constient ca oricat de putin ai, sunt o gramada de alti oameni care nu au nici un sfert din cat ai tu... Si dai din mila, dai pentru ca, constientizezi ca si cu un leu si fara un leu tot asa te cheama, in schimb pentru amaratul ala poate fi painea pe ziua respectiva... Te face sa te gandesti ca ala n-a mai vazut un dus de cine stie cand si o baie intr-o cada, plina cu apa (evident calda) urmata de o cina de-a ta (pentru tine banala), echivaleaza pentru el cu ajungerea Romaniei la nivelul Germaniei sau a altor tari din UE, etc... Ca raspuns la ultimele intrebari din postarea lui Quan o sa zic ca cei ce asteapta sau fac "fapte bune" ca-i vede doamne, doamne, or sa primeasca fix o pula... Lucrurile bune vin cand te astepti cel mai putin sau cand nu pui foarte mare pret pe ele... Un prieten de-al meu a pierdut intr-o zi 50 RON (acum un an si ceva, aproape 2) si prima reactie care-a avut-o cand a realizat, l-a bufnit rasul... Si primul gand ce la avut a fost ca macar sa fi gasit banii aia un amarastean nu unul care are... Asta se intampla in timp ce venea la munca (eram colegi atunci)... A ajuns, mi-a povestit, am ras si intr-adevar nu a avut nici cel mai mic regret si nici o umbra de suparare... Si in urmatoarele 2-3 zile, a gasit tot 50 RON, mergand pe jos, de la munca inspre casa... Faina chestie, nu?! Smile
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de hotsexyro Mar Aug 04, 2009 5:23 pm

Mie ,cand dau bani la vre-un cersetor si se intampla destul de des,imi vine in minte scena finala din filmul romanesc"filantropica"...cand Dinica uitandu-se de pe tot ecranul la spectatori intreaba:
-Va e mila de el? V-am luat banii"...tot timpul ma gandesc ca exista o retea care le ia banii acelor sarmani...,insa nu ma pot abtine sa nu dau (mai ales cand vad vre-un batran amarat)..Si n-as putea sa va spun ca simt mila sau dau din orgoliu,ma gandesc mereu ca si ei sunt oameni ..si au nevoie de ajutor,desii sunt constienta ca nu-i ajuta la mai nimic pe ei insisi asta...oricat de mult ar primi a doua zi ii vezi tot acolo!
Apoi de vre-o 6 ani incoace,cu ocazia sarbatorilor mai importante, merg impreuna cu mai multi voluntari la doua azile din judetul Brasov(un sanatoriu pt oameni cu probleme psihice si la un azil de batrani ( bolnavi de alzhaimer) si gatim, ii tundem pe oamenii aia,ii barbierim,le facem unghiile la femei,ii ajutam sa se spele...vorbim cu ei,le cantam colinde de Craciun....si tot asa.....
Nu cred ca astept ceva in schimb,nici nu-mi place sa ma laud cu chestiile astea,insa ca sa va spun sincer pe mine "voluntariatul" asta m-a scapat de a ajunge eu insami la "nebuni"..atunci cand in viata mea a intervenit o schimbare brusca si sotul meu a plecat de langa mine...
M-am dedicat cu trup si suflet activitatilor pentru ajutorarea acelor oameni care erau si sunt muuuult mai necajiti decat mine si uite asa am uitat problemele mele si cand mi-am adus aminte de ele mi s-au parut nesemnificative,....
Deci exista un fel de rasplata ,pentru mine,mi-am descoperit adancimile sufletului ,am descoperit ca ma bucur foarte mult cand pot sa aduc o alinare cat de mica unor oameni aflati la marginea de jos a vietzii si ca afectiunea lor pentru mine este cea mai minunata rasplata pe care o pot astepta!
Si recunosc ,de cate ori fac o fapta buna ma rog la Dumnezeu ca binele acela sa se intoarca la copiii mei, in aceasta viata...no,cam asta ar fi...

Apoi
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de enola_gay Mar Aug 04, 2009 5:30 pm

mai, hot ....si cum pot sa ajung si eu la niste voluntari din astia ???
si eu m-as duce asa ca tine , dar nu stiu la ce usi sa bat ....sau poate ca aici, in Banat , astia nu fac voluntariat , ca-s mai ....orgoliosi ???... Smile
As vrea sa merg sa pot ajuta cat de cat pe cei mai napastuiti decat mine , decat noi ....
Si nu as face-o nici din mila si nici din orgoliu sau ca sa astept rasplata , ci doar pentru ca asa simt eu ca ar fi moral ...
Am admirat tot timpul pe arbi ca la ei scrie in Coran ca din ceea ce ai , sa dai un procent, celor ce nu au ....poate scrie si la noi , numai ca noi "uitam " ce citim .....
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14896
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de hotsexyro Mar Aug 04, 2009 5:33 pm

scumpa mea Eno....inteleg ce vrei sa zici....la noi exista un centru de voluntariat,unde sunt afisate asociatiile care fac aceste activitati si te duci acolo si te inscrii si-apoi ei te chiama cand au nevoie de tine(binenteles iti lasi date de contact)...
sunt sigura ca exista si pe-acolo asa ceva!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de Mena Mar Aug 04, 2009 10:33 pm

Serviciul de voluntariat pentru situatii de urgenta=asa se cheama institutia si exista in fiecare oras..Insa la societatile astea non profit si la azile...cred ca poti face mai bine asta..Revenind la mila...prietena lui Didi..nu vorbea aiurea..Exista oameni care inconstient se "tem" de situatia respectiva...si prefera sa dea bani pentru a sta departe de ea..E ca si cum ar "plati"pentru ca necazurile sa-l ocoleasca..Nu o fac din orgoliu sau constient...Eu si seful meu..suntem cam la toate chestiile pe aceiasi lungime de unda..Ne vin uneori cersetori...si fara sa ezitam ne cautam in portmoneu..Nevasta-sa..e mai "acruta" ea..si ne tot dosadeste ca aia merg sa bea sau sa-si ea tigari..Eu ii spun mereu"nu i-am dat banii conditionat..si daca-si bate joc de ei...pacatul lui e ,nu al meu"..Adevarul in ceea ce ma primeste este ca..daca cineva imi cere...si nu-i dau...am ceva probleme pe moment cu constiinta..Pt ca ma gandesc ca am mintit zicand ca nu am..cand aveam...Evident ca nu pot ajuta toti cersetorii...dar de regula dau
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Mila sau orgoliu? Empty Re: Mila sau orgoliu?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum