Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
quanchi (12068)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
vlavi (9100)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
Mena (7546)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
Tania (4875)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_lcap1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Voting_bar1Invatamant:sustinere sau invinovatire! Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Invatamant:sustinere sau invinovatire!

+7
TAVIC
Only
Didina
Rechinu07
Mena
vlavi
hotsexyro
11 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Aug 16, 2009 8:39 am

Inca din frageda pruncie...prima forma de invatamant,aceea a celor "7 ani de-acasa"...se bazeaza pe "invinovatire"....de cele mai multe ori ,adultii fac totul ca sa ne arate unde gresim,nu ceea ce facem bine...Majoritatea profesorilor nu fac decat sa puna intrebari prin care sa demonstreze ca elevul nu stie....in loc sa afle sau sa scoata la iveala ce stie el mai bine si astfel sa-i dea incredere in el si dorinta de a cunaste mai mult si ce-l intereseaza....pentru ca frica,forta ,autoritatea artificiala pot distruge increderea elevului in el insusi si dorinta lui autentica si sincera de cunoastere...
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de vlavi Dum Aug 16, 2009 10:05 am

Ei, hot, depinde de oameni.
Învâţâmântul e formă fără fond dacă nu ţinem cont că DASCĂLII sunt cei ce duc greul educaţiei.
La nivelul familiei, cel puţin în ultimii 10 ani, observ o aşa mare delăsare a familiei în privinţa impunerii unor reguli minime, atâta permisivitate şi atâta dorinţă de a face pe plac copiilor, încât, rămâi fără replică în momentul în care eşti întrebată: Nu ştiu ce să-i mai fac, doamna! Nu mă ascultă! O fi bolnav?
Învinovăţirea nu e o metodă educativă.
Eu cred că, totuşi, la nivelul învăţământului, s-au mai schimbat lucrurile şi spre bine şi aici mă refer stric la metodele de lucru cu copii.
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Mena Dum Aug 16, 2009 12:39 pm

DIn pacate..la noi functioneaza inca sistemul"copilul trebuie pupam doar in somn"..de fapt primii ani sunt cei mai importanti in dezvoltarea stimei de sine...a increderii in fortele proprii...Insa..multi foarte multi...nu-si dau seama ce inseamna un Bravo pt un copil...sa iei partea buna dintr-un copil...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Rechinu07 Dum Aug 16, 2009 2:00 pm

Bella a scris:DIn pacate..la noi functioneaza inca sistemul"copilul trebuie pupam doar in somn"..de fapt primii ani sunt cei mai importanti in dezvoltarea stimei de sine...a increderii in fortele proprii...Insa..multi foarte multi...nu-si dau seama ce inseamna un Bravo pt un copil...sa iei partea buna dintr-un copil...

Am nevoie de un "bravo" Sad Sad Sad
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Didina Dum Aug 16, 2009 2:52 pm

fiu-meu era in clasa a treia cand am fost chemata prima data la scoala....de catre profa de religie...de ce credeti? ea le explica ceva si copilul - pe care intotdeauna l-am incurajat sa spuna ce gandeste - a intrebat "de ce".... individei i s-a parut o obraznicie sa fie intrebata "de ce" de un copil de 8 ani, asa ca m-a chemat la "raport".....binenteles ca i-am zis cateva, de am ajuns pana la conducerea scolii.... le-am explicat tuturor ca asta e metoda mea de a-mi educa baiatul.... niciodata n-o sa-i spun "pentru ca asa vreau eu" sau "pentru ca asa trebuie"...ci o sa-i explic, dupa puterea lui de intelegere... orice l-ar interesa....
educatia in scoala tot de la noi, parintii pleaca, oarecum.... numai ca majoritatea parintilor nu au incredere in copii lor... nu ii ASCULTA cu suficient de multa atentie.... nu ii IMPLICA si nu-i SUSTIN suficient de mult...
si inca ceva... unde sunt dascalii de altadata?
Didina
Didina
Invatacel
Invatacel

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1385
<b>Puncte</b> Puncte : 6858
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22
<b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 11/10/1969

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Only Dum Aug 16, 2009 4:08 pm

Am tot ezitat daca sa postez sau nu...pentru ca sunt fara sa vreau subiectiva, vorbind din interiorul sistemului, devenit din nefericire poligon de incercare pentru orgoliile celor ajunsi printr-o intamplare nefasta, la conducerea ministerului educatiei...

Fac aceasta meserie din pasiune. Si am inteles ca cel mai important lucru e sa nu uiti ca ai fost ca ei, niciodata. Sa fii constient, ca dascal, ca in fiecare zi perechile de ochi ce te urmaresc cu atentie iti dau o parte din lumina lor. Invat de la copiii mei tot timpul - sa zambesc, sa ascult, sa ma bucur de lucrurile simple, sa fiu eu insami. Dincolo de ariditatea gramaticii pe care o predau, imi gasesc timp si pentru a-i asculta, a-i sfatui, a tine uneori locul parintilor plecati pe meleaguri straine. Predau la o scoala saraca, de cartier, unde adesea ma intampina drame. Copii brutalizati, flamanzi, disperati...am invatat deasemenea sa le zambesc avand in gat spinul plansului sau sa impart cu ei covrigii cumparati pe drum. Si nu sunt singura.

Cand pui atata suflet, nu poti sa pleci in alta parte, scolile "de elita" nu te mai atrag. Desi am avut posibilitatea sa avansez in cariera, castigand prestigiu, am ales sa raman. Si uneori, desi sunt mandra ca nu am niciun rid si am chip de papusa, sunt oprita pe strada, si salutata respectuos de catre tineri de aproape 20 de ani, fosti elevi. Si atunci, traiesc unul din momentele magice cand trecerea anilor te bucura. Am lasat cate ceva din mine in multi dintre cei care acum sunt pe bancile facultatilor...si care nu uita sa vina cu flori, cu zambete, sau sa imi lase un offline pe mess - "mi-e dor de sfaturile si de orele dumneavoastra.."

E firesc ca orice padure sa aiba si uscaturi, de multe ori imi e rusine ca sunt dascal...insa cred ca asta simt si medicii sau avocatii dedicati meseriei lor. Sa nu uitam ca mass media declanseaza periodic campanii de defaimare a celor fara de care societatea nu poate exista.

Au fost doar cateva ganduri, nu o pledoarie pro-domo...

Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de TAVIC Dum Aug 16, 2009 4:56 pm

nimic nu0i bun in tara asta!de ce ar fi bun si invatamantul!hihi
comunismul si-a pus amprenta !
hihi
tot sistemul e prost gandit si putred!
profesori care n-au ce cuata la catedra!programa incarcata aiurea!
controalele medicale si psihologice se fac cum se fac !vin nefututi si nervosi la scoala si se razbuna pe copii!
si tot asa!
degeaba esti bun in materia respectiva daca nu esti bun pedagog!
spaga e in floare !s
si uite asa pierzi si controlul si respectul fata de copii!
sa nu mai vb de licee si facultati particulare!
nici cu alea de stat nu-mi e rusine!
termini 4-5 ani de inginerie cu media 9 si nu stii macar desen tehnic ,sa masori cu un subler simplu ,sau altceva simplu ..
practica putina !n-ai cum sa inveti oricat te-ai stradui!
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Only Dum Aug 16, 2009 6:16 pm

uite ca eu am terminat 5 ani la stat cu media 9, licenta luata cu 10 pe dramaturgie irlandeza contemporana si pot tine capul sus in fata oricui! si ca mine sunt foarte multi! de acord cu tine, cu voi, sunt destui care nu au ce cauta...insa dupa cum am zis, putem spune asta si despre medici, magistrati etc. A fi bun pedagog tine de firea fiecaruia, cei care chiar nu fac fata se autoelimina, traim vremurile in care parintii si elevii pot da vot de blam unui profesor care dovedeste ca si-a ales gresit meseria. Nu pricep de unde incrancenarea asta....in fond, cine ne-a pus creionul in mana si ne-a format ca oameni? oare chiar nu avem profesori de care ne aducem aminte cu drag? pe langa cei de care radeam si cei care ne inspirau sila? credeti ca mie mi-au predat numai eminente? la limba engleza de exemplu, culmea ironiei, la liceu am avut cate o profesoara pe trimestru...asta ca sa nu mai mentionez lipsa manualelor...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de TAVIC Dum Aug 16, 2009 7:19 pm

nu-mi zice nimic ca ai terminat cu 9 si licentza cu 10 !
nota 10 e pt profesor!hihi
cu 10 a luat licenta si o pers pe care o stiu eu si si-a facut lucrarea in strainatate si cu media 9 a terminat si nu stia desen tehnic sau sa clasifice doi rulemeni sau roti dintzate!a invatat ce nu trebuia si a si uitat !hihi
medicul daca gresete moare un om!profesorul daca greseste nu omoara omul il prosteste!hihi
nu vreau sa ma gandesc ce medici o sa avem peste 10 20 de ani !la cum se face facultatea de medicina acuma!cei buni pleaca din tzara pt ca aici dupa 6 ani de facultate primesc un kkt de salariu !mai mic decat al unei asistente cu vechime!

profesorii nu se autoelimina !aia prosti care au spate dau spaga si raman in contnuare!pleaca aia buni care nu-s multumiti de salarii si pot practica alta meserie!
avem si profesori de care ne aducem aminte cu drag avem si scarbe de care ne aducem aminte!dar te-ai intrebat acuma cati mai sunt asa !sa-ti aduci aminte de ei cu drag!
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Only Lun Aug 17, 2009 6:16 am

Pai mai Tavic, la mine in facultate notele se dadeau chiar pe bune...grupa in care eram numara 18 "capete" in primul an, iar la sfarsit am ajuns 5 Smile si crede-ma, aveam examene unde pentru un 8 invatai de iti sareau ochii, pentru ca mai mult nu dadea proful respectiv, era zbirul facultatii...de acord cu tine, avem in fiecare zi "n" exemple de oameni care habar nu au de nimic si fac o facultate sa se afle in treaba...pentru ca din pacate acum e important sa ai hartia aia la mana...tot din nefericire, ajung la catedra oameni insuficient pregatiti, fara talent, care nu fac decat sa arunce o lumina defavorabila asupra sistemului in general...hai sa va spun ceva - chestia conform careia invatamantul e apolitic e o tampenie...TOTUL merge pe linie de partid...odata ajus la guvernare, un partid politic isi pune in posturile cheie oamenii lui(astea insemnand inclusiv conducerile Inspectoratelor Scolare Judetene si conducerea scolilor, recte directorii). Concursurile pentru joburile respective sunt in mare parte masluite, si cancerul asta se intinde pana foarte departe. Eu am reusit performanta de a nu ma inscrie in niciun partid, insa sunt perfect constienta ca asa nu voi avansa niciodata ierarhic. Ma intereseaza strict activitatea de la catedra, nu altceva.

Revenind, cred ca o mai buna triere a viitorilor dascali, implicand ore tinute concret (pe langa testarile pur teoretice), ar imbunatati mult situatia...experienta vine cu timpul, primii ani sunt foarte duri si autoritatea in fata elevilor e data mai ales de impartialitate, prestanta, si foarte, foarte important, calitatea informatiilor oferite. Niciodata nu vei fi respectat ca profesor daca te duci in fata lor si citesti in timp ce predai, te balbai, faci greseli sau ridici tonul...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de vlavi Lun Aug 17, 2009 8:49 am

Am mai zis şi pe alte forumuri: DASCĂL ar trebui să ajungă doar cel ce are CHEMARE, cel ce este capabil, ca şi pe bani puţini, să-şi păstreze sufletul pur, să iubească sincer copiii, să facă meseria din pasiune, nu pentru că e un job ca oricare altul!
Only, noi două precis trebuie să ne întâlnim fie măcar şi ca dascăli, nu numai ca prieteni forumişti!
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Only Lun Aug 17, 2009 8:56 am

Off, Vlavi...de ce nu te-am cunoscut mai devreme? daca ai sti cat am umblat pentru Theo, cel mic, cand a fost cu gradinita...si cat ne-am chinuit...doua luni mi-a plans in fiecare zi, cand il lasam acolo...plus ca e ca si ma-sa, super capos, si o perioada destul de lunga refuza sa raspunda la orice stimuli inventati de dna educatoare, pentru ca respingea implicit mediul respectiv...pana am inteles asta, am avut de indurat umilinta din partea unor "doamne" care imi sugerau ca e posibil sa fie greu de cap...tu intelegi ca refuza sa tina pana si creionul in mana? :face:
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de vlavi Lun Aug 17, 2009 9:02 am

Pentru orice copil există metode de a-l atrage, tu ştii asta.
Totul trebuia început de la câştigarea încrederii piticuţului şi apoi... mergea prin imitaţie, prin joc... ehei, copil să ştii să fii şi se rezolvă!
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de TAVIC Lun Aug 17, 2009 11:06 am

uoff
n-ati inteles ce vreau sa zic!
degeaba treceti si prin facultate !tot nu vedeti ceva!
eu am cunoscuti care au terminat sau sunt studenti in alte domenii si vad cum stau lucrurile
N-AM ZIS CA NOTELE NU SE DAU PE BUNE!
se dau si pe bune!DAR DEGEABA DACA INVETI CE NU-TI FOLOSESTE !
DACA PROGRAMA DE DE KKT!daca nu ai chemare nu-ti place si inveti s a fie invatat!
CUM NAIBA SA INVETI PROIECTARE PE COMP DACA NU STII DESEN TEHNIC
SAU SA INVETI PROGRAMARE FARA SA STII SA UTILIZEZI UN COMP !toate sunt cu curul in sus!
PRACTICA PUTINA IN SCOLA !IN ORICE FORMA DE INVATAMANT!
chiar daca inveti si iei notele pe merit tot nu esti bun de nimic!hihi
la ce mama naibii intr-un timp la fac de nave faceai istorie ?!si tot asa!obiecte de umplutura !hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Only Lun Aug 17, 2009 11:16 am

hi hi hi, nici tu n-ai inteles ce vroiam sa zic...nu ma jigni pentru ca habar nu ai cine sunt...hi hi hi bounce

nu mai scrie cu caps, ca stiu cum e cu programa, crede-ma!


Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de TAVIC Lun Aug 17, 2009 11:25 am

nu te jignesc
dar nu stii decat ce a fost pe vremea ta in domeniul tau
mai beleste ochii si urechile si in alte parti
si vezi
plus ca trebuie sa ai si cu cine sa vb
nu cu ipocriti care se lauda si-si lauda facultatea !si se dau destepti si ei isi cumpara examenele si la altele copie!
spaga la examene a fost si inainte !spaga se da si la madicina si la mecanica!
pretul difera !Hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Only Lun Aug 17, 2009 11:28 am

nu am inteles cum e aia cu belitul...in fine, imi bat capul degeaba...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de TAVIC Lun Aug 17, 2009 11:57 am

ma combati cu argumente care stau in picioare !
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Aug 19, 2009 1:27 pm

tocmai vorbeam cu un prieten care studiaza in Scotia....a obtinut o bursa de studii chiar de la guvernul englez....si imi spunea ca la primul proiect pe care l-a avut acolo,si l-a trimis prin e-mail,a primit inapoi proiectul corectat in care i se aducea numai laude...respectiv:introducerea a fost f buna,in cuprins ati punctat foarte bine urmatoarele probleme....ssmd...si la urma nota 7..
baiatul f mirat a mers si a intrebat profesorul cum se face ca dupa atatea aude nota este doar 7?
i s-a raspuns ca asta este ce a vazut el bun in lucrarea lui,insa pentru ca nota finala sa fie 10 va trebui ca lucrarea sa continua mai multa informatie....deci,persevereaza in cunoastere!
asta este adevarata atitudine ,dupa parerea mea!
sa lauzi ce stie omul pt a-l sustine sa persevereze...
eu cred ca la noi greseala este ca invatamantul este sustinut de profesori care au la baza metodei lor de predare orgoliu...personal...si care nu recunosc inteligenta creativa a elevilor...imaginatia lor si autenticitatea fiecaruia in parte..
sa ma scuze cei care sunt profesori si fac munca asta din pasiune...dar la baza acesteri profesii ar trebui sa stea dragostea pt.Om si respectul pentru Om... Smile
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Alicecris Vin Aug 21, 2009 10:12 am

TAVIC a scris:uoff
DAR DEGEABA DACA INVETI CE NU-TI FOLOSESTE !
DACA PROGRAMA DE DE KKT!daca nu ai chemare nu-ti place si inveti s a fie invatat!
CUM NAIBA SA INVETI PROIECTARE PE COMP DACA NU STII DESEN TEHNIC
SAU SA INVETI PROGRAMARE FARA SA STII SA UTILIZEZI UN COMP !toate sunt cu curul in sus!
PRACTICA PUTINA IN SCOLA !IN ORICE FORMA DE INVATAMANT!
chiar daca inveti si iei notele pe merit tot nu esti bun de nimic!hihi
la ce mama naibii intr-un timp la fac de nave faceai istorie ?!si tot asa!obiecte de umplutura !hihi

1. Inveti ce nu-ti foloseste... ca poate iti va folosi vreodata...
2. Programa nu e numai pentru tine... nu ai chemare... asta e, te reorientezi... dupa cine "te striga"...
3. Desen tehnic parca se face si in scoala generala... nu mai stiu sigur, dar o idee tot ai...
4. Daca nu stii sa utilizezi un "comp" inseamna ca nu ai "chemare" catre nimic...
5. Practica se face, dar mai mult conteaza "stagiu", atunci iti dovedesti cu adevarat aptitudinile... capacitatea...
6. Chiar daca inveti... cum naiba sa nu fi "bun de nimic"? Sunt mai buna decat cel care nu invata... macar ma incalzeste logica... si imi mentin memoria la limita normalului...
7. La facultatea de nave se facea istorie... cred ca mai mult pentru a dovedi cat de importanta a fost flota lui Basescu... acum istorie...
8. etc... lol!
Alicecris
Alicecris
Iubire
Iubire

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1133
<b>Puncte</b> Puncte : 6070
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : Wonderland <b>Varsta</b> Varsta : 43
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/10/1980

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Aug 23, 2009 11:34 am

Rechinu07 a scris:
Bella a scris:DIn pacate..la noi functioneaza inca sistemul"copilul trebuie pupam doar in somn"..de fapt primii ani sunt cei mai importanti in dezvoltarea stimei de sine...a increderii in fortele proprii...Insa..multi foarte multi...nu-si dau seama ce inseamna un Bravo pt un copil...sa iei partea buna dintr-un copil...

Am nevoie de un "bravo" Sad Sad Sad
da mai ,ai spus un "mare adevar"..
voi barbatii sunteti niste copii si mereu aveti nevoie de un "BRAVO"! Smile
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de varsator Sam Oct 31, 2009 9:15 pm

Only, m-ai facut sa-mi fie dor de scoala, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cat timp nu stim ce vrem de la noile generatii si ce le putem oferii, totul este in zadar. Nu cred ca sunt in masura sa critic, sau sa laud "invatamantul", dar cat timp societatea nu stie incotro se indreapta, cat timp sistemul de valori este "varza", ce pretentii putem avea.
Este simplu sa spunem ca salariile invatatorilor ar trebui sa reflecte performantele acestora.
Dar cum le putem masura ?
varsator
varsator
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 117
<b>Puncte</b> Puncte : 5449
<b>Reputatie</b> Reputatie : 10
<b>Localizare</b> Localizare : Constanta <b>Varsta</b> Varsta : 55
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/01/1969

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de vlavi Sam Oct 31, 2009 9:46 pm

Ar fi mai simplu dacă s-ar stabili care sunt standardele reale şi nu ceva ce tinde spre ideal, dacă MEC-ul ar reuşi să stabilească o linie de uniune între treptele de învăţământ, dacă evaluarea elevilor s-ar face prin alte metode nu prin testări naţionale care s-au dovedit nişte aberaţii scornite de minţi tembele, dacă s-ar reintroduce examenele de admitere atât pentru liceu cât şi pentru facultate, dacă părinţii ar fi mai sensibili nu atât la mofturile copiilor cât la importanţa ŞCOLII, dacă s-ar gândi bine cei ce vor să devină cadre didactice: "Sunt sau nu apt pentru profesia asta?", dacă... ei, ce de DACĂ!... roll
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Oct 31, 2009 10:44 pm

daca.....daca...............am plecat din invatamant in 1985 , am revenit in 1994, pentru scurt timp.....am avut un soc......si am ramas asa.....pe zi ce trece invatamantul se deterioreaza...stiu, multi vor zice ca sunt de moda veche.....dar " moda" asta veche a scos din noi pedagogi buni......acum? invatamantul e o harababura, copiii sunt majoritatea interesati doar de ideea de a avea, a face bani, diplomele se cumpara pentru ca " da bine la CV", dezinteresul e aproape majoritar.......parintii cred k scolile scumpe sunt benefice pentru progenituri, profii se lupta cu saracua...dar...tabloul asta deja il stiti......problema actuala e ....ce vom face cu generatiile urmatoare.......chiar daca mai exista cativa copii interesati de scoala, chiar daca mai sunt parinti care cred in educatia din scoala ( cam putini) , chiar daca" domnu Trandafir" e pe cale de disparitie sau poate chiar a disparut.......cui ii mai pasa d e scoala, educatie, copii? care la urma urmelor ....ne sunt urmasi.......de ce trebuie sa urmam o linie occidentala neaplicabila in educatie la noi, doar ca sa fim in rand cu lumea? CE invata sau mai corect CE i sa ofera copilului spre invatare?
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8880
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Rechinu07 Vin Apr 09, 2010 7:12 pm

Curiozitatea elevului e de multe ori confundata cu nesimtirea, iar dascalii isi ascund carenta de cunostinte cu puneri la punct uneori cu note de 2 pentru aceste interpelari... Am trecut si-am cunoscut... Si i-au salarii, mai ales cei ce-si dau gradele, cat China si-s niste batuti in cap... Cand te gandesti ca o educatoare, daca-si da gradele si are si ceva vechime, 10-15 ani, poate sari de 2000 Ron pe luna si mai fac greva si le mai trebuie, ca deh li s-a promis...
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Invatamant:sustinere sau invinovatire! Empty Re: Invatamant:sustinere sau invinovatire!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum