Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
quanchi (12068)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
vlavi (9100)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
Mena (7546)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
Tania (4875)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
A venit Moş Nicolae..... Vote_lcap1A venit Moş Nicolae..... Voting_bar1A venit Moş Nicolae..... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

A venit Moş Nicolae.....

+4
CROCODILU'
Oana
Zuza
fabienne05
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Dec 05, 2009 11:06 pm

"Copiii cuminti primesc dulciuri si jucarii, iar cei rai, nuieluse". Asa auzeam in copilarie de la parintii nostri. Acum, la varsta maturitatii, ne reamintim nostalgic de acele seri minunate cind ne pregateam cizmulitele... Mos Nicolae venea in fiecare an, punctual, cu aromele primelor portocale care inmiresmau zilele de iarna ale copilariei noastre. Acum, din tara sau din departari - uniti de ne simtim din nou legati, prin firul amintirilor de acele vremuri calme ale copilariei. Ati pregatit cizmele? Mos Nicolae vine si in acest an....


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Dec 05, 2009 11:08 pm

In noaptea de 5/6 decembrie se spune ca Mos Nicolae vine la geamuri si vede copiii care dorm si sint cuminti, lasindu-le in ghete dulciuri si alte daruri, insa tot el este acela care-i pedepseste pe cei lenesi si neascultatori. In dimineata de Sf. Nicolae, copiii cuminti gasesc daruri in ghetute. E un obicei vechi, nu numai la romani, de a face cadouri in aceasta zi. Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata. De altfel, povestea darurilor impartite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime.
Crestinii acelor timpuri au pastrat memoria numeroaselor sale minuni (readucerea la viata a unui corabier cazut de pe catarg, vindecarea unor boli incurabile, oprirea, prin rugaciune si post, a furtunii de pe mare s.a.). In ultima parte a vietii s-a retras la manastirea ctitorita de el, a Sionului, unde a fost inmormintat la 6 decembrie 352. Dupa opt ani, imparatul Justinian a ridicat la Constantinopol o biserica, in cartierul Vlaherne, cu hramul numelui sau. Ducindu-se vestea ca din mormintul sau izvoraste mir, crestinii din intreaga lume au facut pelerinaj, vindecindu-se de boli incurabile.
Din veacul al XIX-lea, mina dreapta a Sfintului Nicolae se pastreaza la Biserica Sf. Gheorghe Noi din Bucuresti, unde se gaseste si mormintul Sfintului voievod martir Constantin Brincoveanu cu cei patru fii ai sai. Numeroase biserici din tara si mai ales din Ardeal au hramul Sfintului Nicolae.
Le Père Fouettard In Franta, Sfintul Nicolae este insotit de un personaj pe care oamenii din Metz il dispretuiesc. Pina in 1552, Mos Nicolae venea singur pe 6 decembrie si aducea jocuri si dulciuri copiilor cuminti, dar si celor mai putin cuminti. In anul acela, Imparatul Carol al V-lea a asediat orasul Metz. Messienii au fost nevoiti sa ceara ajutor regelui Frantei pentru a face fata asediului care a tinut, cu toate acestea, pina in ianuarie 1553. Breasla tabacarilor a inventat chiar in timpul asediului un personaj grotesc pentru a-i imbarbata pe locuitorii din Metz. Personajul il reprezenta pe Carol al V-lea si purta cu el un bici cu care incerca sa pedepseasca tinerii si tinerele, alergindu-i pe strazi. Anul urmator, pentru a se bucura de libertate, breasla a reinnoit ideea acestui personaj urit, dezagreabil. Trecerea lui prin oras coincide oarecum cu aceea a Sfintului Nicolae.
Anii au trecut si, cu timpul, a devenit un obicei ca Sfintul Nicolae sa aduca dulciuri, iar caricatura lui Carol al V-lea sa apara pedepsind copiii neascultatori cu nuielusa usturatoare. Oameni pasnici, locuitorii din Metz l-au uitat pe Carol al V-lea si l-au botezat Père Fouettard (mosul care vine cu biciul) pe cel care-l insotea pe Mos Nicolae, patronul copiilor.
Imaginea acestui personaj s-a raspindit putin cite putin spre Nord si astfel Père Fouettard a fost acceptat in Germania, Olanda, Belgia, rezolvind uneori problemele educative ale unor parinti, prin aparitia sa, care speria copiii neascultatori. Ideea nuielusei care pedepseste a ajuns pina pe meleagurile noastre.
Ce aduce Mos Nicolae
La noi, de Mos Nicolae, copiii cuminti primesc, pe linga dulciuri si jucarii, o legatura de nuieluse frumos colorate, iar cei mai putin cuminti primesc o nuielusa adevarata care sa le aminteasca de o eventuala pedeapsa. Sfintul Nicolae si aghiotantul sau Ideea de mos care aduce daruri copiilor a aparut in Scandinavia, cu multe mii de ani inainte de Hristos. Vikingii aveau un zeu, Odin, care calatorea prin toata lumea, in timpul iernii, calare pe un cal cu opt picioare, oferind daruri celor buni si pedepsindu-i pe cei rai. Desi in crestinism s-au pierdut aceste povesti, in constiinta oamenilor ele au ramas prin existenta unor personaje cum ar fi Sfintul Nicolae si Mos Craciun.
Tot in popor se spune ca iarna incepe la Sf. Nicolae. Mos Nicolae este batrin si are barba alba, iar in aceasta zi Mosul isi scutura barba, deci trebuie sa ninga. In aceasta zi, se spune: ”A intinerit Sf. Nicolae”. De regula, de ziua lui apare pe un cal alb, aluzie la zapada care cade in luna decembrie, si se spune ca daca Sf. Nicolae a venit pe un cal alb, Sf. Ion va merge pe un cal negru, adica va intoarce iarna. In ziua de Sf. Nicolae incepe ziua sa se mareasca: ”La Sf. Nicolae se intoarce noaptea la ziua cu cit se intoarce puiu-n gaoace”, zice poporul. De ziua lui se fac vraji, farmece si pronosticuri meteorologice, se pun crengute de pomi fructiferi in apa pentru a inflori de Anul Nou, ocazie cu care se prognozeaza si rodul livezilor pentru anul viitor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Sam Dec 05, 2009 11:10 pm

vine,cu siguranta[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]la cei cuminti[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Oana Sam Dec 05, 2009 11:12 pm

.... a venit deja [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Oana
Oana
Muschetar
Muschetar

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 2297
<b>Puncte</b> Puncte : 6517
<b>Reputatie</b> Reputatie : 13
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 21/08/1969

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Dec 05, 2009 11:19 pm

interesant fabi chiar nu stiam atat de multe despre Mos Nicolae si apropo am facut si eu topic despre cadouri in general de "mos Nicolae sau de Mos Craciun... eu vreau calculator ori de la unu ori de la altul da mi-a zis ca e criza:(

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6955
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Sam Dec 05, 2009 11:19 pm

taxiiii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]hai acasaa.hai cu minee..(gil dobrica) mi-e lene sa caut linku.. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Dec 05, 2009 11:20 pm

pentru toti cei 71 forumisti si pentru vizitatorii care vor bate in noaptea asta la usa noastra........si isi vor lasa ghetutele in prag sau pe marginea ferestrei intredeschise......Mos Neculai va va aduce un dat.....si o nuia.......celor care merita......cu drag Mos Nicolae s-a gandit la Vlavi( celei care ii place atat de mult sa se joace....), Furtunosul, Enola, Quanchi , Only, Renesmee, Tania, Dragonfly, Kroko, Bella, Rechi, Andi, Piulitza, Tavic, Bruna , Didina, Mamzel 1+1 , Nistor, Ernos, Pilotul si....sa ma iertati da chiar nu sunt in stare sa ii enumar pe toti dar, toti sunteti in inima mea.......darurile va asteapta, chiar daca numai virtual
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Only Sam Dec 05, 2009 11:23 pm

Multumim, Fabi!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15889
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Sam Dec 05, 2009 11:25 pm

Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Dec 05, 2009 11:25 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] fabi multumim pentru daruri [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6955
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Dec 05, 2009 11:27 pm

CROCODILU' a scris:interesant fabi chiar nu stiam atat de multe despre Mos Nicolae si apropo am facut si eu topic despre cadouri in general de "mos Nicolae sau de Mos Craciun... eu vreau calculator ori de la unu ori de la altul da mi-a zis ca e criza:(
nepoate, stiu chiar si mai multe.......obiceiuri, legende...aku ce-ai vrea? sa ocup numai eu tot forumul cu povestile mele?
sa stii si tu...k de Mos Nicolae in ghetute gasesti numai dulciuri si portocale.....asa e traditia......si...daca nu ai fost cuminte si o nuia...poleita ca la mine in Ardeal.....dorintele mari i le spui lui Mos Craciun...de obicei ...el ti le indeplineste.....daca vrei iti dau adresa lui din Laponia.....eu i-am scris de cateva ori...si am primit raspuns......si daruri, asta pentru ca mai cred...ca exista.....
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Dec 05, 2009 11:31 pm

ai adresa de e-mail:P ca mi-a dat si zuza o adresa sa ii scriu:P [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6955
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Sam Dec 05, 2009 11:34 pm

CROCODILU' a scris:ai adresa de e-mail:P ca mi-a dat si zuza o adresa sa ii scriu:P [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
acolo e pe bune,fara zuzetenii[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Dec 05, 2009 11:36 pm

o fii da tu de unde stii zuza?

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6955
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Sam Dec 05, 2009 11:44 pm

Zuza a scris:
acolo e pe bune,fara zuzeteniiA venit Moş Nicolae..... >9b3562ce7ae1c3639f004772607f35
Arctic Circle Information
(Santa Claus' Village Arctic Circle Tourism Information)
Tel./fax. +358 (0) 16 356 2096
E-mail: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Santa Claus Office
Sat 2009.12.05
11:41 pm (GMT +02:00)

Only 19 more sleeps until Christmas!!!!!!!!!!!!!
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Sam Dec 05, 2009 11:51 pm

CROCODILU' a scris:o fii da tu de unde stii zuza?
mi'au spus [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]si[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]ce crezi ca te mint?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Dec 05, 2009 11:52 pm

k daca tu zici ma gandeam ca ai scris acolo si ti-au dat cadou:P [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6955
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Sam Dec 05, 2009 11:55 pm

CROCODILU' a scris:k daca tu zici ma gandeam ca ai scris acolo si ti-au dat cadou:P [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cica la alti[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Dum Dec 06, 2009 12:02 am

ba eu in 1998 am primit o scrisoare, personalizata, scrisa de Elfii lui Santa Claus si anexat, drept cadou o felicitare care atunci cand o descideam se transforma in brad si se auzea Jingle Bells......
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Dum Dec 06, 2009 12:11 am

fabienne05 a scris:ba eu in 1998 am primit o scrisoare, personalizata, scrisa de Elfii lui Santa Claus si anexat, drept cadou o felicitare care atunci cand o descideam se transforma in brad si se auzea Jingle Bells......
nu te mai fuduli[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine],ca eu am diplome pt cumintenie de la mos Craciun[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Dum Dec 06, 2009 12:15 am

ete! te dai mare aku......eu is mai batrana....nu imi mai da Moshu diplome din astea la varsta mea, se subintelege ca sunt cuminte.........
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Dum Dec 06, 2009 12:23 am

fabienne05 a scris:ete! te dai mare aku......eu is mai batrana....nu imi mai da Moshu diplome din astea la varsta mea, se subintelege ca sunt cuminte.........
mergi si ia bradut[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]caaaaaa....stiu eu cat esti de cumine[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]alergi tot satu'[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]panaaaaa la[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Dum Dec 06, 2009 12:36 am

sic k am deja bradut! Tongue Tongue Tongue
am totul deja pregatit din 29 noiembrie....corana de Advent, ghetutele, nuielel, si bradutul cu globuri si beteala...numa bun de pus langa fotoliu.....anu ' asta ti-am luat-o inainte.....[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de fabienne05 Dum Dec 06, 2009 12:38 am

p.s. si ciorarpeii
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8883
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Zuza Dum Dec 06, 2009 12:58 am

eiiiiiiii....ce va psssssaiti degeaba...eu am zapada[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ciuda...ciuda[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Zuza
Zuza
Ingenua
Ingenua

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1108
<b>Puncte</b> Puncte : 6118
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

A venit Moş Nicolae..... Empty Re: A venit Moş Nicolae.....

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum