Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
quanchi (12068)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
vlavi (9100)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
Mena (7546)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
Tania (4875)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
POPOR sau populatie? Vote_lcap1POPOR sau populatie? Voting_bar1POPOR sau populatie? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

POPOR sau populatie?

+2
Rechinu07
Only
6 participanți

In jos

POPOR sau populatie? Empty POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de Only Dum Dec 20, 2009 9:37 pm

Ideea topicului mi-a venit urmarind in seara aceasta pe TVR2 o emisiune a carei invitat era Dan Puric.
Discutia, teribil de interesanta, a incercat sa creioneze o diferenta, zic eu, fundamentala – aceea intre termenii POPOR si POPULATIE.


Un intelept indian spunea ca singurul lucru pe care il poate face pestisorul cel mic, urmarit in permanenta de cel mare, e sa invete sa zboare. In perioada comunista zburam din noi insine. Prin cultura, credinta, umanism. Acum suntem toti la sol. Nu mai zboara nimeni.


Vorbim de un POPOR care a jertifit peste 300.000 de oameni inchisorilor comuniste, si de o populatie care statea la cozile unde se vindeau miei decongelati si portocale, in decembrie 1989, in timp ce la cativa metri treceau masinile incarcate cu mortii si ranitii revolutiei.



Haideti sa discutam, fara teama, despre POPORUL ROMAN vs POPULATIA de tip degenerativ. Haideti sa ne aducem aminte de valorile acestui neam si sa incercam sa ne raspundem la intrebarea CINE SUNTEM? Sau..CE? Pesti intr-un acvariu, unde se schimba apa odata la patru ani? Insi care incearca sa-si revina dupa o oribila impotenta fiziologica, numita COMUNISM? A reprezentat comunismul o degenerare? Asta as vrea sa lamurim. Daca se poate.

S-a tot discutat despre alegeri. Politicienii reprezinta ceea ce alegem noi. Dar noi cine suntem? Nu mai avem
vitalitate….am devenit grotesc de oportunisti…cred ca cei de la putere ne-ar fi putut salva ca neam creand certitudini valorice. In loc de asta, ne-au oferit dileme.


Si pentru ca a venit vorba de valori, una din putinele ramase, necesara ca si o coloana vertebrala, e crestinsimul. Eminescu spunea ca biserica e “mama poporului roman”. Si totusi, s-a discutat despre faptul ca icoanele expuse in salile de clasa ale scolilor pot leza demnitati si personalitati in formare. Un alt exemplu de degenerare? Poate. Eu cred ca in Romania, crestinismul e ca limba romana. Nu poate fi facultativ sau obligatoriu. Pur si simplu ESTE. Bineinteles, nu vorbim aici despre ceea ce Nae Ionescu numea “biserica sforaitoare”….manifestarile de un festivism grotesc, bigotismul…ci de bunul simt si frica lui Dumnezeu, de busuiocul de la icoane si semnul crucii facut cu evlavie.

Traim intr-o tara unde se dezbate orice. Unde partenerii intiali de dialog ajung dusmani, si isi disputa pana si
legile tainice ale firii…care nu au nevoie de demonstratii cu iz autodidact. Prin dezbatere si disputa am reusit sa dereglam NORMALITATEA.


Imi amintesc de Tolstoi care se intreba “CE M-A INVATAT PE MINE SPECIA?” si tot el isi raspundea…”SA IMI CALC SEMENUL IN PICIOARE”…deci a fi OM tine de ceva mai inalt, mai profound, mostenit de undeva de sus…..bunul Dumnezeu al neamului asta umilit si ingenuncheat vreme de generatii…POPOR care din pacate traieste in agonie…(parca Blaise Pascal a zis, genial dealtfel, ca Iisus va fi in agonie pana la sfarsitul lumii….); cand folosesc termenul POPOR imi imaginez indivizi constienti de ei insisi si de valorile lor, care isi iubesc tara si nu sunt, nu pot fi simpli exponenti ai unei mase de manevra.

Cand spun POPULATIE…ei bine, imi vine in minte gandul la imaginea de tip schizofrenic indusa de communism, imagine conform careia noi eram buricul pamantului. Ei, dupa 1989, am fost neplacut surprinsi sa constatam ca de fapt, suntem lepra Europei.

Eu…eu fac alergie la sintagma “imaginea Romaniei in lume”. E ca atunci cand incerci sa impingi gunoiul sub
pres, aratand numai ce iti convine. Eu vreau sa vad icoana unui neam.


De ce nu se poate intelege, dupa atata istorie, ca POPORUL ROMAN nu coaguleaza in jurul ideologiilor ci in jurul unei stari de spirit??


O sa inchei cu o pilda, amintita de Dan Puric in emisiune….

Se spune ca un discipol al lui Mahavira s-a iluminat in urma observarii unei intamplari in aparenta banale: un
caine a latrat mai bine de o ora la imaginea lui reflectata intr-o baltoaca. La un moment dat, cainele a lovit apa cu botul si reflectia sa a disparut…si brusc, animalul a incetat sa latre.


Puteti sa nu postati daca nu simtiti nevoia…au fost doar ganduri…m-as bucura insa sa stiu ce credeti…


Seara faina s-aveti!


Ultima editare efectuata de catre Only in Sam Ian 09, 2010 3:29 pm, editata de 1 ori
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de Rechinu07 Dum Dec 20, 2009 9:44 pm

Diferenta exista intre termeni si fara emisiunea de pe TVR 2. Si e clara ca buna ziua. Cine suntem?! Astia de-aici si alte 22 si ceva de milioane?! Cum suntem?! Flamanzi si cu o dilema: brad natural sau eco?! Valorile acestui neam?! In mare parte, manelele, traiul bun obtinut "ieftin", pseudo-intelectualitatea, pupincurismul, aroganta (rar justificata real), nesimtirea, marlania si prostia (si multe altele).

P.S.- Cine p**a mea e Dan Puric?! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de Andi Dum Dec 20, 2009 10:01 pm

Uitati-va deci in jurul nostru. Asa ne vom vedea pe noi. 'Area neagra [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ? Nelocuita, eventual 'urci [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] la braconaj de calcani.
'Craina [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] + 'Ngaria [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] + 'Erbia [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] + 'Ulgaria [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] (ce limbi grele...)

Noi ? Latini... Nu ?

Andi
"Meserias" anti-stres
POPOR sau populatie? Rankstars53

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3434
<b>Puncte</b> Puncte : 6643
<b>Reputatie</b> Reputatie : 12

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de TAVIC Dum Dec 20, 2009 10:54 pm

eu fac alergie daca treb sa vb de romani
imi iau bann daca -mi dau drumu la gura !Hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Dec 20, 2009 11:29 pm

Eu cred, ca evolutia noastra ca POPOR a fost oprita,cand peste noi a navalit "ciuma rosie"....si ,desi s-au depus eforturi umilitoare sa fim invatati sa devenim o populatie,suntem totusi poporul roman!.... eu cred in valorile noastre ca popor...eu cred ca spiritul si spiritualul nu moare ci ramane tanar,suplu si creativ,atata timp cat intretine un egal respect fata de trecutul trait,cat si fata de viitorul prefigurat prin speranta...atata timp cat se stie ca nu se poate trai nici fara amintiri,oricat de dureroase ar fi ele,nici fara sperante,deoarece numai prin cele doua prezentul dobandeste doua dimensiuni importante:cea a orientarii si cea a mantuirii...
Valorile acestui neam? muzica lui Enescu a lui Ciprian Porumbescu....sunt poeziile lui Eminescu,si sculpurile lui Brancusi,este "albastrul de Voronet,si insulina descoperita pentru prima data in lume de un roman,este Mircea Eliade si Petre Tutea si multi foarte multi oameni valororsi ,precum si binele si bunul simt din noi,toti!
Adevarul e ca uneori sunt indignata de anumite manifestari din jurul meu..insa natura umana este aceeasi pretutindeni unde-s oameni si mi se pare dezgustator si umilitior sa vorbesti urat de poporul din care faci parte...ca asta este,fie ca vrem, fie ca nu vrem,suntem romani!Facem parte din poporul roman!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de TAVIC Dum Dec 20, 2009 11:33 pm

unde sunt valorile
si ce s-a facut cu ele
si tot asa
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Dec 20, 2009 11:41 pm

Valorile sunt cele pe care le purtam in suflet si le transmitem mai departe......
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de TAVIC Dum Dec 20, 2009 11:47 pm

cu sufletul mori de foame !hihi
n-am zis ca n-avem valori
am zis ce s0a intamplat cu ele
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de nicknistor Lun Dec 21, 2009 12:07 am

stau ,citesc si nu-mi vine sa cred...cu ce plm sunt mai buni alti ca si popor?...la multi le plac americanii adica mai bine spus sua,ce plm au astia ca si popr?...s-au format dintr-o adunatura de borfasi,criminali,aventurieri...au macelarit populatii integi in tot felul de valori de kkt propavaduite de ei lucru pe care il fac si astazi...cultura ioc...nici nu aveau de unde...cultura lor este un talmes,balmes,o adunatura de idei de kkt si pe deasupra si contradictorii....alte popoare europene nu sunt nici mai buni nici mai rai ca noi,daca urmarim istoria este foarte asemanatoare...tarile africane sunt cu doua nivele sub noi....tarile asiatice au fost,sunt si vor fi tari cu o cultura proprie nealterata de alte culturi,sunt tarii caracterizate prin disciplina,canada un fel de statele unite...america de sud cu o clasa sub noi...rusia un stat puternic ,o cultura puternica,un spirit nationalist puternic...sincer sunt de invidiat din multe puncte de vedere......cu ce plm suntem noi mai rai decit restul lumii...avem traditii,cultura proprie,oameni muncitori si cinstiti(nu vb de uscaturii pe care toate statele le au),oameni optimisti,puternici si destul de nationalisti...daca este sa comparam,putem sa ne comparam cu polonia,austria,germania,franta,spania,italia....pina la urma urmei suntem un popor,bogat,un popor cu oameni frumosi...sunt mindru ca sunt ROMAN ,sunt mindru ca traiesc aici si sunt mindru ca sunt nationalit uneori chiar extremist(de asta nu sunt intodeauna mindru),ca sunt chestii cu,care nu ne prea mindrim si restul popoarelor le au...in concluzie care nu-i place poporul are liber sa-si aleaga un altul ,nimeni nu-l retine cu forta in acest popor
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de TAVIC Lun Dec 21, 2009 12:10 am

cand ai sa te compari cu neamtzul ?!in vise doar !hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de nicknistor Lun Dec 21, 2009 12:17 am

tavic suntem mai calzi si mai umani decit nemtii...sincer nu-mi doresc sa ma compar pt ca nu mi-a placea sa fiu ca neamtul..imi place sa fiu eu.acelasi mot la fel ca tot neamul meu inaintea mea
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de TAVIC Lun Dec 21, 2009 12:20 am

eu cu caldura ......
nu mai zic !
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de Andi Mier Dec 23, 2009 1:53 am

Ca populatie europeana suntem poporul roman si avem spiritualitatea noastra, nu a altora, oricat ar fi fost si sunt acestia, mari, puternici, influenti... Stapani...

,, ... Isi scot stramosii, degetele afara..." (Tudor Gheorghe)

Ei au realizat aceasta. Si noi putem sa platim ,,tributul" ... La o adica.

,, Moldova... Nu este a mea... Ci a urmasilor... (Delavrancea)

Si a stramosilor ! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Andi
"Meserias" anti-stres
POPOR sau populatie? Rankstars53

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3434
<b>Puncte</b> Puncte : 6643
<b>Reputatie</b> Reputatie : 12

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de TAVIC Joi Dec 24, 2009 2:11 am

un filozof roman a zis ca suntem un popor de cacaciosi !hihihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de hotsexyro Joi Dec 24, 2009 2:50 am

cine-i ala?
el era un cacacios....inseamna!
Avem noi,poporul roman"un proverb curios:
"Unde e minte multa,e si prostie multa"....
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de Andi Sam Ian 09, 2010 3:17 pm

La poporul sarac... nici o miscare. Dar speranta zice ,,vom fi iar ce-am fost" (Petru Rares) pentru ca am fost si suntem un popor viteaz, roman zice, viteaz zice...

Andi
"Meserias" anti-stres
POPOR sau populatie? Rankstars53

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3434
<b>Puncte</b> Puncte : 6643
<b>Reputatie</b> Reputatie : 12

Sus In jos

POPOR sau populatie? Empty Re: POPOR sau populatie?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum