Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
Mena (7546)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
Tania (4875)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Cat datoram religiei? Vote_lcap1Cat datoram religiei? Voting_bar1Cat datoram religiei? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Cat datoram religiei?

+5
Mena
hotsexyro
CROCODILU'
Only
quanchi
9 participanți

In jos

Cat datoram religiei? Empty Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de quanchi Vin Feb 26, 2010 3:57 pm

Ca o paralela a topicului Menei "Manipularea prin religie" va propun spre dezbatere urmatorul subiect: "Cat datoram religiei?"

Plecand de la urmatoarele premise:

1. D-zeu nu exista si religia este o inventia a omului, prin care s-a urmarit o mentinere a ordinii ce ar trebui sa vina din interior (inainte de lege sa existe o "banare" interioara)
2. Omul nu este dotat cu un instinct religios, astfel incat, in absenta "inventari" religiei, nu ar ajunge sa creada in nici o zeitate.

Haideti sa ne imaginam cum s-ar fi dezvoltat/ar fi aratat omenirea in absenta oricarui fenomen religios.

Intrebarea este : In ce masura a contribuit religia la ceea ce suntem, si anume: civilizati, posesori ai unei constiinte, etc. ?(si aici nu ma refer la constiinta ca realitate subiectiva prin care ne autopercepem in spatiu si timp, ci ca un tribunal intern in care gandurile se acuza sau se aproba). Datoram umanul nostra religiei, sau am fi ajuns in acelasi punct, mai devreme sau mai tarziu, si in absenta oricarui sistem religios, doar prin ratiune?

Sa nu uitam ca sistemul religios s-a opus oricarui progres stiintific o perioada indelungata de timp. Luand acest amanunt in considerare, este oare posibil ca umanitatea sa fi fost chiar mai departe (d.p.d.v stiintific, macar) decat este acum, in absenta constrangerilor religioase, care considerau blasfemie cam tot ceea ce insemna stiinta/progres?

Cam ciudat, poate topicul, in viziunea unora, dar haideti sa vedem ce iese...
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14527
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Only Vin Feb 26, 2010 5:13 pm

citind randurile tale, dragul meu.....imi vine in minte celebrul Voltaire, ateu convins....insa dupa a carui moarte s-a descoperit un perete intr-una din camere, caruia i se inchinase de fapt tot timpul vietii....

negase un zeu pentru a alege ridicol, un altul....si atunci, ma intreb...avand in vedere miile de ani de istorie, analiza religiilor - unele monoteiste, altele politeiste - oare omul a simtit instinctiv nevoia de a se "raporta" la ceva superior? cred ca la inceput zeii au fost inventati pentru a ne putea explica unele fenomene naturale de neinteles....apoi au inceput sa guverneze starea recoltelor, numarul nasterilor sau victoriile in razboaie...

nu am sa inteleg niciodata de ce o religie ii e superioara alteia...si de ce asta trebuie demonstrat prin forta....si victime omenesti...si iarasi istoria sta marturie, de la cruciade pana la islamism...s-a murit in numele unei instante supreme....

ca sa raspund intrebarii.....pe de o parte, religia a educat.valori morale. Pe de alta a ingenucheat si a refuzat accesul la cunoastere (numai cand ma gandesc la Inchizitie ma ia cu frig). Astazi, bigotismul e in floare...mai ales in statele extrem de sarace, unde oamenii nu mai au nicio alta speranta rationala....

am fost prea amara? poate....dar nu am facut decat sa ma uit in jur....
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de CROCODILU' Vin Feb 26, 2010 6:57 pm

quan din punctul meu de vedere ai gresit la prima ipoteza, concluzie ce ai vrut tu sa fie, pt ca religia nu este egala cu credinta, religia este o organizatie, iar credinta este ceva spiritual sa o numim divinitate.
Cu toate ca brain ma va sanctiona am sa ma repet si am sa zic ca religia asa cum a fost ea a avut si calitati, pentru ca acum ceva timp in urma unde accesul la informatie a fost mai anevoios, oamenii au invatat din religie frica lui dumnezeu un dumnezeu inventat de religie evident,dar avea ca baza porunci pozitive, ex. "sa nu ucizi" "sa nu ravnesti la bunul altuia" ... etc, religia nu cred in opinia mea ca e facuta de Dumnezeu ci de oameni cu anumite interese, daca inlaturam religia nu insemana ca il inlaturam pe Dumnezeu Cel real, care in opinia mea inseamna existenta tuturor vazutelor si nevazutelor si este o impensa Hiperconstiinta , cand spui Dumnezeu vorbesti despre tot ce exista in toate formele existente... cunoscute noua si care ne vor fii cunoscute [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dar religia actuala a distrus mai mult decat a construit si ne-a inapoiat cu 17 secole spun unii asa ca dupa ce vom depasii aceste secole vom vedea unde ar fii trebuit sa fim oricum religia in forma actuala nu va mai rezista mult, pt ca si ea s-a cam, alterat in decursul timpului si in forma care se afla acum e deja in "putrefactie" [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6952
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de hotsexyro Vin Feb 26, 2010 8:29 pm

Religiei,ii datoram,inchizitia,razboaiele duse in numele crucii(cavalerii templieri),fanatismele si ura impotriva altor oameni de alta religie decat "tine"....atentatele...si multe alte blestematii!
de acestea numai credinta adevarata in Unul Dumnezeu(indiferent care e numele lui),ne poate salva!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Mena Vin Feb 26, 2010 10:17 pm

: In ce masura a contribuit religia la ceea ce suntem, si
anume: civilizati, posesori ai unei constiinte, etc. ?(si aici nu ma
refer la constiinta ca realitate subiectiva prin care ne autopercepem
in spatiu si timp, ci ca un tribunal intern in care gandurile se acuza
sau se aproba). Datoram umanul nostra religiei, sau am fi ajuns in
acelasi punct, mai devreme sau mai tarziu, si in absenta oricarui
sistem religios, doar prin ratiune?

Umanul nu-l datoram neaparat religiei...Sunt multe rele faptuie de religie.Dar exista si lucruri bune.Pentru ca,presupunand ca nu exista d-zeu..ca nu aveam notiunea bine-rau definite..ca nu era condamnata o crima..etc..Le luai ca chestii normale,nu?...Adica iti faceai dreptate singur si nu era nimic iesit din comun...In fond,pe fata,religia a propovaduit credinta,smerenia,supusenia...modestia...iubirea aproapelui..etc..Dar lucrurile au degenerat...Nu stiu daca am fi ajuns la un anume grad de constiinta fara interdictiile ei...sau fara propovaduirea ei...Am fi ajuns poate in mai mult timp.In mult mai mult timp...Am fi ajuns avand experiente triste..mult mai triste decat ce am vazut si am auzit pana acum.Am fost crescuti si educati de generatii in stil religios...Cu "teama" de D-zeu cum se zice... Parintii nostri,bunicii,strabunicii nu au fost poate la scoala,nu au fost educati..Pe ei i-a educat religia..preotii...Si au transmis mai departe...Si mama mea nu m-a invatat nimic de reu..
Acum ca religia apartine oamenilor..ca a fost mijloc de manipulare si castig pentru unii...e altceva..Dar eu cred ca a ajutat speciei ...In felul ei..

Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Tania Sam Feb 27, 2010 8:54 am

eu, personal, nu datorez nimic religiei... pentru ca n-am crescut intr-un spirit religios, acasa n-am primit nici o indrumare in privinta asta .... daca datorez ceva, cuiva, e doar educatiei (stricta si restrictiva, e adevarat) si liberului arbitru .... mostenirea religioasa n-am primit-o pentru ca nimeni nu si-a batut capul sa mi-o ofere ...
Tania
Tania
Pompier aspirant
Pompier aspirant

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4875
<b>Puncte</b> Puncte : 6028
<b>Reputatie</b> Reputatie : 2
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/06/1974

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Mara Sam Feb 27, 2010 11:28 am

Cand vorbim despre daruri....credinta.....
nu "datoram" nimic nimanui....

Nu iau in calcul utilizarea religiei in scop manipulativ...

dar daca religia ne-a "daruit"credinta ca si concept uman....
iar credinta ne-a facut sa ne daruim "orbeste"strainului de langa noi,gustand pagan din marul aflat in causul palmelor sale....
ei bine , a darui si a te bucura ....nu are nimic de-a face cu.....datoria...
Mara
Mara
Blue Sea
Blue Sea

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 488
<b>Puncte</b> Puncte : 5444
<b>Reputatie</b> Reputatie : 10

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Mena Lun Mar 08, 2010 1:43 pm

Eu as putea spune ca religia mi-a lucrat si ea constiinta...Si mi-a inoculat frica de "D-zeu".Astfel ,stiind ca oricat de "ascunsa" as fi de oameni..cineva acolo..ma "vede"...ma educ sa-mi stapanesc si sa-mi slefuiesc sentimentele.Credinta,da..Asta o datoram..Caci fara credinta am fi pierduti.Nu conteaza in cine,ce crezi..cum crezi...Fiecare cu ale lui...Dar religia ne propovaduieste in fond pacea,intelepciunea si iertarea..Nu trebuie s-o luam ad literam...Daca reusesti sa te eliberezi de sentimentele negative..ajungi sa poti fii fericit.Da...eu recunosc Mie mi-e teama de "d-zeu"..teama ca vede tot....stie tot...simte tot..Oricat as face eu sa para de frumos in ochii celorlalti.Si atunci..teama asta ma ajuta sa ma analizez..sa evoluez...Sa depasesc "raul' ce-l am ca fiecare in mine...Si nu frica de "iad" si focul vesnic dupa cum ne spune ea..ci frica de propria-ti minte care te poate distruge sau..inalta...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de stresatul Lun Mar 08, 2010 7:19 pm

datoram o p**a, cand am fost jos ma ajutat al de sus? a trebuit sa .....
azi sunt agitat,eu unul sunt ateu
stresatul
stresatul
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 167
<b>Puncte</b> Puncte : 5462
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0
<b>Localizare</b> Localizare : africa <b>Varsta</b> Varsta : 53
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 26/03/1971

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de brainsmartman Lun Mar 08, 2010 7:44 pm

Stresule, Doamne-doamne iti da, da' nu-ti baga si-n traista... Mai bine zi ca n-ai nici o datorie la taica popa... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
brainsmartman
brainsmartman
Movie man
Movie man

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1278
<b>Puncte</b> Puncte : 5616
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : In jur de Capitala

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Mar 08, 2010 8:04 pm

mai oameni buni numai asociati religia cu Divinitatea ca nu sunt unul si acelasi lucru, nu vedeti ca religia nu este perfecta asta insemna ca Divinitatea nu este perfecta? adica asa proasta sa fie Divinitatea a creeat atatea lucruri perfecte in schimb la scris are o problema in a relata anumite fapte "istorice" ca sa vezi, religia este una Dumnezeu e alta whistle

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6952
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Mena Lun Mar 08, 2010 8:46 pm

Acum..in acest moment...la mine se face studiu biblic...O sa revin cu detalii despre subiect..daca nu o aiu razna... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de brainsmartman Mier Mar 17, 2010 3:50 pm

Oameni diferiti, care au trait in perioade indepartate atat din punct de vedere istoric, cat si geografic, oameni care s-au inchinat la Dumnezei diferiti, si-au ucis cu violenta si sadism semenii, ascunzandu-se in umbra protectoare a religiei pe care au imbratisat-o. O intrebare se impune: sunt religiile mapamondului doctrine care instiga la violenta sau sunt simple instrumente prin intermediul carora oamenii isi satisfac placerea de a ucide, cu scuza ca servesc unui scop nobil?





Budistii din Burma In anul 1850, calugarii budistii din Burma inca mai practicau ritualurile in care se performau sacrificii umane. Odata cu mutarea capitalei la Mandalay, 56 de oameni considerati a fi “fara pata” au fost sacrificati si ingropati sub zidurile orasului pentru a deveni protectorii noii asezari. La putin timp, doua dintre morminte au fost gasite goale, ceea ce i-a facut pe astrologii regali sa dea un verdict radical: 500 de oameni trebuie ucisi si ingropati sub ziduri, altfel capitala va fi evacuata. Pana la interventia guvernatorilor britanici care a pus capat sacrificiilor, 100 de persoane fusesera ucise deja.




Masacrul de la muntele Meadows Odata cu declansarea razboiului din Utah, mormonii de pe intreg teritoriul s-au adunat in scurt timp, pentru a lupta impotriva armatei Statelor Unite, despre care banuiau ca urmareste eradicarea populatiei mormone. Pe fondul acestor tensiuni, au aparut zvonurile conform carora in trenul Fancher-Baker, care transporta emigranti din Arkansas catre California, se aflau inamici care participasera la persecutarea mai multor mormoni. Episodul, ramas in istorie drept “masacrul de la muntele Meadows”, s-a finalizat cu executarea unui numar mare de emigranti, pe 11 septembrie 1857. Mormonii au atacat trenul cu ajutorul indienilor din tribul Paiute. Doi dintre cei care aveau roluri importante in organizarea militara locala, Isaac C. Haight si John D. Lee au orchestrat acest atac, deghizandu-si oamenii astfel incat sa para un atac al nativilor americani. Dupa asediu, mormonii au reusit sa convinga emigrantii sa se predea. Nedorind sa lase martori ai implicarii lor in acest atac, 120 de oameni, barbati, femei si copii au fost executati. Dintre cei din urma, doar 17 au fost crutati. Abia 20 de ani mai tarziu, pe 23 martie 1877, unul dintre cei doi conducatori, John D.Lee, avea sa fie condamnat si executat chiar la locul masacrului.




Vanatoarea de vrajitoare Odata cu sosirea lor in Massachusetts, in jurul anului 1600, puritanii au creat o politie religioasa care urmarea si pedepsea orice devianta doctrinala. “Pacatosii” erau biciuiti, pusi la stalpul infamiei, spanzurati, li se taiau urechile sau li se gaureau limbile cu un fier incins. De cealalta parte se aflau adeptii formatiunii religioase Quaker, unii dintre cei mai mari inamici ai puritanilor, a caror religie era considerata o blasfemie. Practicantii Quaker prinsi erau spanzurati. In 1690, teama fata de magie si de efectele acesteia i-a facut pe puritani sa condamne la moarte 20 de vrajitoare si sa arunce in inchisoare alte 150 de persoane banuite de vrajitorie. In intreaga perioada a persecutiilor, care a durat din 1484 pana in 1750, mii de oameni au fost arsi pe rug sau spanzurati. Conform statisticilor oficiale, 80% dintre victime erau femei.





Crimele sectei Thugee Pentru a potoli setea de sange a nemiloasei zeite Kali, practicantii sectei Thugee din India au dezvoltat inca din anul 1500 o practica religioasa prin care oamenii erau jertifi pe altarul acesteia. Cele mai multe victime erau ucise prin strangulare in timpul ritualurilor. Se aproximeaza ca 2 milioane de oameni i-au cazut victime de-a lungul timpului. Numai in anul 1800 au fost curmate circa 20 000 de vieti, pana cand interventia autoritatilor britanice a pus capat acestor practici. Numarul victimelor s-a diminuat, desi in 1840 un membru Thugee era judecat pentru uciderea a 931 de oameni. In prezent, anumiti preoti hindusi inca mai practica acest ritual, insa locul oamenilor pe altarul jertfei a fost luat de capre.





Persecutiile romane Una dintre primele persecutii impotriva crestinilor s-a petrecut in anul 64 d. Cr., din ordinul imparatului Nero. Este acelasi an in care Roma era cuprinsa de unul dintre cele mai mari incendii din istorie. Pentru ca foarte multe zvonuri il inculpau pe insusi Nero de producerea catastrofei, acesta a ordonat ca toti crestinii sa fie arestati si ucisi sub invinuirea de a fi starnit devastatorul incendiu. Multi dintre acestia au fost sfasiati de salbaticiuni in timpul sangeroaselor spectacole romane sau au fost arsi de vii. In urmatorii ani, actiunile indreptate impotriva crestinilor au continuat, ajungand la apogeu in timpul a ceea ce s-a numit “Marea persecutie”. Aceasta a inceput cu o serie de patru edicte care interzicea practicile religioase crestine si mergeau pana la executia in masa a practicantilor. Persecutiile au incetat odata cu urcarea pe tron a imparatului Constantin I in anul 306, cel care avea sa legalizeze crestinismul sapte ani mai tarziu, in 313.



Cruciadele Definite drept conflicte militare cu un caracter religios, cruciadele medievale au fost purtate atat impotriva dusmanilor externi cat si a celor interni. Nu numai musulmanii sau slavii pagani au fost vizati, dar si crestinii greci ortodocsi, catarii, husitii sau oricine dobandea “statutul” de inamic al papilor. Scopul initial al cruciadelor era recuperarea Pamantului Sfant de la musulmani si impiedicarea expansiunii turcesti. Cruciadele erau purtate impotriva paganilor, ereticilor sau a celor care erau excomunicati din motive religioase, economice sau politice. In scurt timp insa, acestea au inceput sa serveasca si altor scopuri, cu precadere politice. Organizarea unei cruciade insemna mobilizarea unor forte militare imense, iar luptele presupuneau o violenta iesita din comun, avand ca rezultat un numar impresionant de victime. Ideea unui razboi religios care serveste unei cauze nobile a infierbantat mintile laicilor, asa se face ca spre sfarsitul secolului XI, oamenii din popor se angajau in aceste batalii, devenind dupa depunerea unui juramant “soldatii bisericii”. Se pare ca pana in 1291, numarul victimelor ajunsese la 20 milioane, dar aceasta este numai o cifra aproximativa, in lipsa unor evidente exacte. Este foarte probabil ca cifra sa fi fost mult mai mare, augmentata de numeroasele cruciade petrecute de-a lungul unei perioade lungi de timp.





Jihadul islamic Semnificatiile “razboiului sfant” au nascut de-a lungul timpului o multime de controverse. Unii musulmani inteleg prin jihad utilizarea tuturor resurselor pentru a urma doctrina islamica si pentru a-l multumi pe Alah. Este un proces continuu, prin care acestia invata sa-si controleze propriile dorinte si sa lupte impotriva gandurilor rele. Pentru acestia, jihadul se afla inauntrul fiintei si se materializeaza prin aducerea dreptatii si inlaturarea raului din societate. Aceste precepte au cunoscut in scurt timp o extensie, care s-a materializat impotriva necredinciosilor.
Insa un anumit pasaj din Coran, Sura 25, versetul 52 a nascut foarte multe dezbateri in lumea islamica. Multi l-au folosit in trecut si il folosesc si in prezent drept scuza pentru a comite crime ascunse in spatele unei doctrine religioase: “ Nu cedati in fata necredinciosilor, ci luptati cu indarjire impotriva lor”.
Razboiul sfant, mentionat in Coran, a facut numeroase victime timp de 12 secole. Se pare ca in decursul istoriei, numarul victimelor ucise in numele Islamului numara aproximativ 200 milioane. In primii ani, armatele musulmane se raspandeau rapid: din estul Indiei pana in vestul Marocului. La scurt timp, diverse formatiuni religioase si-au adus acuze reciproce, declarand jihadul una impotriva celeilalte: Kharijis s-au luptat cu Sunni, Azariqis au declarat moarte tuturor pacatosilor si familiilor lor. In 1850 un mistic sudanez, Umar al-Hajj, a initiat un jihad in scopul de a converti triburile africane pagane.





Jertfele aztece Aztecii au inceput elaborarea teocratiei in jurul anului 1300, marcand era de aur a sacrificului uman. Aproximativ 20 000 de oameni au fost jertfiti zeilor, in mod special zeului soare, caruia trebuia sa i se asigure ratia zilnica de sange. In cadrul ritualurilor, inima victimelor era scoasa, iar corpurile erau mancate. Alte victime erau inecate, decapitate, arse sau aruncate de la inaltime. Intr-un ritual dedicat zeului ploii, copii care obisnuiau sa planga des erau omorati incet pentru ca lacrimile lor sa aduca ploaia. Pentru a o multumi pe zeita porumbului, o fecioara trebuia sa danseze timp de 24 de ore, dupa care era ucisa, iar pielea ii era jupuita. O insemnare mentioneaza ca la incoronarea regelui Ahuitzotl, 80 000 de prizonieri au fost macelariti intru satisfacerea zeilor.





Inchizitia Primele miscari ale inchizitiei au fost provocate de atitudinea maselor fata de crestinism, in mod particular de cea a catarilor si a valdensienilor. Tortura a inceput sa fie folosita dupa anul 1252. Cel care a autorizat uzul torturii a fost papa Inocent al IV-lea, printr-un edict papal cunoscut sub numele de Ad exstirpanda. Insa decretul interzicea varsarea de sange, mutilarea sau moartea. Una dintre metodele des folosite era “strappado”, care presupunea legarea mainilor acuzatului la spate si suspendarea acestuia in aer, pana la fracturarea bratelor. Metoda a cunoscut si “imbunatatiri”: in unele cazuri, se adaugau greutati la picioare, ceea ce ducea implicit, la dislocarea lor. Insa lucrurile nu s-au oprit aici. In 1568, Tribunalul Inchizitiei Spaniole a ordonat exterminarea a 3 milioane de oameni de pe actualul teritoriu al Olandei, atunci domeniu spaniol, sub acuza de rebeliune. Un alt exemplu de fervoare religioasa este celebrul inchizitor spaniol Torquemada, care avea pe constiinta cel putin 10 220 de suflete.




Masacrul hindusilor Cucerirea Indiei de catre mahomedani a fost descrisa de catre istoricul W.Durant, drept cel mai sangeros episod din istorie. In anumite parti ale Europei si ale Asiei, natiunile cucerite optau pentru convertirea la Islam in locul mortii sigure care ii astepta. In India lucrurile nu au stat asa cum si-ar fi dorit cuceritorii musulmani, datorita religiei hindu, care isi ocupase locul in viata si in cultura oamenilor cu mai bine de 4000 de ani in urma. Pusi in fata unei rezistente iesite din comun, cuceritorii musulmani nu au ezitat sa incendieze orase intregi si sa masacreze intreaga populatie a acestora. Fiecare astfel de campanie sporea numarul victimelor cu cateva mii de suflete si tot pe atatea erau aruncate in ghearele sclaviei. Fiecare invadator isi putea construi la propriu un deal din craniile adeptilor hindusi. Cucerirea Afganistanului in anul 1000 a avut ca rezultat anihiliarea intregii populatii hinduse de pe acest teritoriu. Sultanii Bahmani din centrul Indiei isi facusera o regula din a omori 100 000 de hindusi pe an. In anul 1399, Teimur a ucis 100 000 de oameni intr-o singura zi si mult mai multi cu alte ocazii. Conform calculelor profesorului Koenraad Elst, numarul populatiei hinduse a scazut din anul 1000 pana in anul 1525 cu 80 milioane.



Deci... cat datoram religiei ?


brainsmartman
brainsmartman
Movie man
Movie man

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1278
<b>Puncte</b> Puncte : 5616
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : In jur de Capitala

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de CROCODILU' Lun Apr 19, 2010 3:26 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

este incredibil nu cat datoram religiei ci cat am datorat pana acum ca oile, si inca vom mai da ca nu ne-am trezit Sad

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6952
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Cat datoram religiei? Empty Re: Cat datoram religiei?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum