Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
quanchi (12068)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
vlavi (9100)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
Mena (7546)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
Tania (4875)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Religie  vs Credinta Vote_lcap1Religie  vs Credinta Voting_bar1Religie  vs Credinta Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Religie vs Credinta

5 participanți

In jos

Religie  vs Credinta Empty Religie vs Credinta

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Mier Noi 10, 2010 5:36 pm

Religia este definita ca fiind acel sistem de valori,dogme,ritualuri care uneste o comunitate din pct. de vedere moral si spiritual;precum si totalitatea institutiilor si organizatilor corespunzatoare..Religia se bazeaza mai mult pe practica in sine,pe aplicarea regulilor,legiilor,ritualurilor care sa dovedeasca apartententa,pe cand Credinta,desi in speta,se intrepatrunde oarecum cum Religia,se defineste ca fiind acea latura pur sufleteasca,neavand nevoie de dovezi concrete pentru a exista,neavand nevoie de nici un fel de rit sau ritual,izvorand din convingerile si trairile personale subiective evident.Credinta este certitudinea in existenta divinului si deopotriva al maleficului,tine de perceptia individuala asupra anumitor fenomene de ordin spiritual.
Credinta poate exista fara religie,intrucat,independenta sufleteasca o permite;nu e nevoie de apartenenta la un anumit sistem,unor clasificari pentru a avea certitudinea existentei in ceva nevazut,nepalpabil.Pe cand religia,este imposibil de conceput fara credinta,tocmai pentru ca aceasta din urma face posibila durabilitatea si practicarea ritualurilor specific religioase,indiferent de cultura in care aceasta se manifesta.
Firul subtire care leaga si deopotriva delimiteaza religia de credinta,este pasul spre abuz si autointerpretare din punct de vedere personal...
Cum vedeti voi legatura dintre acestea,religie si credinta si mai ales,in ce masura una dintre ele,predomina?...Aveti nevoie de incadrarea in anumite stereotipuri de natura religioasa pentru a crede,pentru a avea CERTITUDINI?Sau credinta in sine,reprezinta singura dovada necesara pt voi?Cum intelegeti ateismul?Lipsa credintei in dogmele religioase uzuale,sau negarea existentei intr-un "obiect" al credintei?...Avem nevoie de institutii si practica dpdv religios pentru a ne intari credinta,sau aceasta isi are propriul izvor interior?...As vrea sa va autoevaluati din aceste pct de vedere,poate gasiti diferentele sau/si legaturile intre acestea doua si importanta pe care o dati ambelor sau fiecareia,in mod diferit...

JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5182
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de Rechinu07 Joi Noi 11, 2010 8:59 am

Mintea umana nu e suficient de dezvoltata si constienta de puterea pe care-o are... Mai usor iti orientezi gandurile (energiile pozitive) in directia unui portret, faurit/ preluat/ adaptat si de multe ori da roade... Auto-sugestia respectiv mintea noastra are capacitati nebanuite... Minunile infaptuite de Iisus (daca au existat), au tot credinta celor vindecati la baza... Nu mai stiu unde anume scria ca tot asa a intalnit un bolnav (nu putea merge), si l-a intrebat pe acela: "Crezi cu adevarat?" "Da Doamne" a raspuns el... Atunci ridica-te si mergi... Asta as putea crede ca s-a intamplat... Si de atunci incoace, asa-zisele talismane, icoane facatoare de minuni si toate "miracolele" inexplicabile, au la baza credinta oamenilor vis-a-vis de capacitatile obiectului respectiv... Cu cat icoana (de exemplu) e mai celebra, cu atat credinta omului este mai mare, gandurile lui mai puternice... Si asa apar "minunile" celea... Asa mi le-am "talmacit" eu pentru mine, nu stiu cat gresesc si cat nu, iar eu nu prea cred decat in ceea ce-i palpabil... Poate de aceea unele chestii nu mi se leaga cum trebuie...
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Joi Noi 11, 2010 9:28 am

Mda,...
Credinta a aparut... din cauza IGNORANTEI oamenilor...
Neintelegand desfasurarea unor lucruri/fenomene/evenimente,... omul a ales sa puna totul in carca/pe seama... unor forte supranaturale...
Intai au fost zeii,.... pe urma... dumnezeii....
Nestiind de ce ploua, de exemplu,... oamenii au considerat ca fac pipi zeii in capul lor... Laughing) ,.... ca s-a suparat Zeus, par example,... si arunca cu fulgere in capatana lor, etc...
Credinta a aparut... si dintr-un fel de lasitate a oamenilor.... FRICA DE MOARTE....
Ptr. a suporta ideea,... oamenii au inventat Campiile Elizee, raiul...

Religia... a aparut... si a fost folosita.... de catre un cerc restrans de oameni... ptr. MANIPULARE....
Si ar fi multe de spus/scris,... dar astept... provocari.... Smile...

Sunt ateu...
Dar nu genul fanatic,... accept credinta,... religia oricui... Atata timp cat nu mi se baga pe gat...
Cum nu sunt de acord... cu faptul ca... lupusorului,... copilului meu,... i se inoculeaza ortodoxia la scoala,... vrea nu vrea ,... este OBLIGATORIE,... e fortat sa aibe O RELIGIE,... nu CREDINTA...
Si m-am certat bineinteles,.. cu toata lumea ptr. asta....
In fine,...
Revin....
Sunt ateu... dar la modul ca de fapt... sunt gnostic.... Dar daca as spune-o la modul acesta,.. unii ar considera ca i-as injura.... Laughing))
Credinta mea... este... CUNOASTEREA....
Si niciodata nu discut/nu ma bag in seama in necunostinta de cauza...
Am citit Biblia/Tora/Coranul/etc.,.... povesti interesante... Atat....
Daca ar fi fost sa fiu..... religios.... as fi preferat.... catolicismul... sau... religia musulmana... Da, da.... in Coran... sunt niste lucruri/principii extraordinare,... un mod de viata deosebit.... Dar ca in orice religie,.... fanaticii,... MANIPULATI,... au ales lucrurile rele,... violente din el....

In fine,....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de ducipal Joi Noi 11, 2010 9:33 am

Am sa incerc... sa vad daca am toate cuvintele...

Pentru mine credinta este o virtute , este intelepciunea de zi cu zi care ne ajuta sa traim frumos ... care ne armonizeaza sufletele. Religia ne furnizeza normele , tiparele , invataturile , sacrificiile ce trebuie sa le cunoastem si sa le aplicam in existenta noastra. Imi vine foarte greu sa explic de ce avem nevoie de apartenenta la un anume curent religios. Stiu , in schimb , ca nu e bine sa fii habotnic... Nu mai vezi copacii ci padurea... In momentele de cumpana din viata noastra ne intoarcem fata catre divinitate , pentru ca acolo , sus , e cineva care ne iubeste neconditionat si ne ajuta mult lucrul acesta . E una din normele religioase...

Am sa ma mai gandesc ... daca mai am ce...
ducipal
ducipal
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 231
<b>Puncte</b> Puncte : 5144
<b>Reputatie</b> Reputatie : 9
<b>Localizare</b> Localizare : Galati <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 06/04/1972

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Joi Noi 11, 2010 9:41 am

Aaaa,... referitor tot la credinta.....

CRED in.... principii,... caracter,.... Uneori,.. chiar si in oameni... Pana la proba contrarie...
Si e un fel si de RELIGIE.... Ptr. ca... "pictez" icoane,... si cu timpul vad daca sunt sfanti/sfante... sau doar idoli falsi...
Asa CUNOSC eu... OAMENII... si oamenii....
In fine,... sper sa mai revin pe subiect,... e mult de discutat...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de Mena Joi Noi 11, 2010 7:43 pm

Credinta a aparut... din cauza IGNORANTEI oamenilor...
Neintelegand desfasurarea unor lucruri/fenomene/evenimente,... omul a ales sa puna totul in carca/pe seama... unor forte supranaturale...
Intai au fost zeii,.... pe urma... dumnezeii....
Nestiind de ce ploua, de exemplu,... oamenii au considerat ca fac pipi zeii in capul lor... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]) ,.... ca s-a suparat Zeus, par example,... si arunca cu fulgere in capatana lor, etc...
Credinta a aparut... si dintr-un fel de lasitate a oamenilor.... FRICA DE MOARTE....
Ptr. a suporta ideea,... oamenii au inventat Campiile Elizee, raiul...

Religia... a aparut... si a fost folosita.... de catre un cerc restrans de oameni... ptr. MANIPULARE....
Si ar fi multe de spus/scris,... dar astept... provocari.... Smile...


Eu cred ca,credinta a aparut din nevoia oamenilor de a nu fi singuri.In fond in simplitatea omului primitiv nu a venit vreun popa sa-i propovaduiasca despre credinta.Omul a avut nevoie de cineva,ceva mai presus decat el.Sau poate doar de o speranta.Sa nu uitam ca la daci se dansa la moartea cuiva deci nu frica de moarte i-a facut sa creada.Poate si ignoranta insa omul a evoluat si totusi,continua sa creada,.Sa caute.90% din oameni cred in ceva,in cineva,nu conteaza cum se numeste.Au nevoie sa creada.Asta nu-i face mai putini destepti decat ateii.
Religia a aparut din nevoia de apartenenta oamenilor la un grup.Apoi a devenit o forma de manipulare.Si totusi,desi omul a evoluat,desi stie ca nu zeii fac pipi din cer cand ploua,etc,etc.cauta in continuare biserica-religia.Eu merg la biserica.Sunt oare o ignoranta?O manipulata?Merg pt ca simt NEVOIA asta.
Credinta?Credinta n-am caci daca as avea credinta,viata mea ar fi cu totul alta.Poate ca asta si caut in biserica.Asta astept de la ea.Sa ma ajute sa-mi castig/recastig credinta.Inocenta si puritatea de la inceputuri.

Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Joi Noi 11, 2010 8:19 pm

Mai citeste-ma o data,... mai citeste-te o data....
Si poate vei intelege... si iti vei si modifica unele lucruri din postarea ta...
Ai interpretat gresit ceva,... te contrazici,.. si hai sa lasam Ritualurile Mortii in pace,.. e alt subiect....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Religie  vs Credinta Empty Re: Religie vs Credinta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum