Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
quanchi (12068)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
vlavi (9100)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
Mena (7546)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
Tania (4875)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_lcap1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Voting_bar1Cum ii afecteaza divortul pe copii  Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Cum ii afecteaza divortul pe copii

+5
ampururea
Rechinu07
Mena
Magic_White_Wolf
nicknistor
9 participanți

In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de nicknistor Sam Noi 13, 2010 12:11 am

Cand o familie se confrunta cu divortul, copiii primesc una dintre cele mai mari lovituri. Aici sunt cateva statistici relevante...

Copii din familii fara tata arata astfel:

63% din tineri se sinucid [U.S. Dept. of Health & Human Services, Bureau of the Census].
71% din adolescente raman insarcinate [U.S. Dept. of Health & Human Services].
90% din copii sunt copiii strazii si fara adapost [U.S. Dept. of Health & Human Services].
70% din tineri se afla in institutiile de stat [U.S. Dept. of Justice, Special Report, Sept 1988].
71% din ei nu reusesc sa termine Liceul [National Principals Association Report on the State of High Schools].
85% din toti tinerii sunt in inchisoare [Source: Fulton Co. Georgia jail populations, Texas Dept. of Corrections, 1992].


sunt date din statele unite,la noi inca nu sunt date concrete pt ca institutiile nu functioneaza eficient sau aproape de loc......tot conform studiilor peste 86% din divorturi au ca motiv adulterul.....oare pt o partida de sex sau mai multe in afara casatoriei, suntem in stare sa ne sacrificam copii?
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Sam Noi 13, 2010 12:58 am

Ce ai scris tu,.. statisticile alea.... sunt irelevante,... ca sa nu le spun... prostii/porcarii,...date seci,.. care nu au nicio legatura cu realitatea...
Sunt cu totul altele cauzele.... ptr. ce se intampla cu acei copii... O familie dezorganizata,... pot avea si stand impreuna cu ambii parinti...
La fel si in privinta... divortului...

Si,... sa stii ceva... Pe copii ii poate afecta mai mult..... continuarea acelei casnicii care a dat chix,... decat divortul....

Eu am fost unul din copiii fara tata (chiar si fara mama, intr-un fel),... la modul ca de la 4 ani... pana la vreo 25 nu l-am vazut.... Si nu mi s-a intamplat alea, alea.... bla, bla, bla-urile scrise de statisticienii p**ii.... SUNT MANDRU DE CEL CARE SUNT...
Am fost crescut de bunici.... si bunicul meu mi-a fost... tata, prieten, model...

In fine,....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Sam Noi 13, 2010 1:26 am

P. S. Poti ramane/fii... tata... si fara sa stai in aceesi casa cu copilul...
Asa cum poti sa nu fii tata... si daca te vede tot timpul,... in fiecare zi....
De tine depinde,... nu de altii,... de altceva....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Mena Lun Noi 22, 2010 10:40 pm

Foarte corect.Eu mi-am vazut tatal la inmormantarea lui...Si inca nu m-am incadrat la statistici.Eu cred ca depine in mare parte de cum il face sa se simta cel care ramane sa-l creasca pe copil...Mama,bunici,etc...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Lun Noi 22, 2010 10:53 pm

Afectarea exista,.. dar depinde de parinti... atenuarea ei...

In fine,...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de nicknistor Mar Noi 23, 2010 9:33 am

deci revenim iar la toata lumea e proasta numai noi suntem destepti....cum plm nu ti se pare ca este un semnal de alarma aceasta statistica facuta cu date concrete nu prostii si vrajeli?...nu zic ca nu ai avea dreptate in ce spui dar exceptiile nu combat statisticile
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Rechinu07 Mar Noi 23, 2010 9:48 am

Dupa ce despicati voi firul in 4, ma chemati sa va lamuresc Laughing
Se pune problema daca elementul hotarator in afectarea copiilor il constituie intr-adevar divortul parintilor... Daca exista inca o veriga comuna (a subiectilor vreau sa zic), omisa de cercetatori si se dovedeste mai plauzibila decat "placa" cu divortul?! Daca este o actiune subversiva in incercarea de a reduce numarul de familii destramate?! Daca, daca, daca...
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de ampururea Mar Noi 23, 2010 11:32 am

nistore
tu nu poti sa te compari cu un american
aia n au mai mult de 50 la iq
ampururea
ampururea
Nimeni

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 2240
<b>Puncte</b> Puncte : 5923
<b>Reputatie</b> Reputatie : 4
<b>Localizare</b> Localizare : tm <b>Varsta</b> Varsta : 93
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 05/03/1931

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Mar Noi 23, 2010 12:27 pm

nicknistor a scris:deci revenim iar la toata lumea e proasta numai noi suntem destepti....cum plm nu ti se pare ca este un semnal de alarma aceasta statistica facuta cu date concrete nu prostii si vrajeli?...nu zic ca nu ai avea dreptate in ce spui dar exceptiile nu combat statisticile
Bah, daca ti-am spus toti ca te-ai imbatat de ce plm nu te culci?!....Laughing))
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de ducipal Mar Noi 23, 2010 8:58 pm

Daca e sa fie divort pan' la urma , parintii trebuie sa aiba grija astfel incat copiii lor sa nu ajunga cifre in statistici. Sa nu uitam ca statistici se fac si cu copiii abandonati si cu cei orfani. Eu cred ca a fi parinte e cea mai grea meserie. Uita-te la copil si ai sa te vezi pe tine. Nu te recunosti un pic?
ducipal
ducipal
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 231
<b>Puncte</b> Puncte : 5144
<b>Reputatie</b> Reputatie : 9
<b>Localizare</b> Localizare : Galati <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 06/04/1972

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de nicknistor Mar Noi 23, 2010 10:18 pm

care toti ma?...tu cu cifulitul insemnati toti? Wink
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Mar Noi 23, 2010 10:23 pm

Dar... ce,.. Mena si chiar si Vio,... au fost prea subtili ptr. tine, statisticianule?!... Laughing)
Mai citeste-i o data... Smile
Plus ca am si reclamatii... in private... Smile,... in privinta statisticilor americane...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5793
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Inuyasha Mar Noi 23, 2010 10:31 pm

Depinde si de varsta ce o au copiii in momentul divortului. Ce au observat la parintii lor in perioada dinaintea acestui eveniment. Unii copii observa atat de multe lucruri negative, incat chiar isi doresc asta. Isi doresc o familie normala chiar daca asta inseamna sa inlocuiasca in acea familie unul din parinti. Din ce in ce mai mult copiii stiu sa dea lectii de viata si sfaturi celor mari, chiar daca nu convine acest lucru. Poate nu prin cuvinte, poate nu prin reguli si statistici ..ci prin felul lor de a percepe lucrurile inconjuratoare.
Inuyasha
Inuyasha
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 95
<b>Puncte</b> Puncte : 4961
<b>Reputatie</b> Reputatie : 2
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 10/05/1970

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Mier Noi 24, 2010 8:14 pm

Asa...Deci..Parintii mei sunt divortati,cu toate astea,nu m-am sinucis,dupa cum bine vedeti;nu am ramas insarcinata la 14 ani,n-am ajuns la orfelinat,nu sunt o drogata a strazii,am terminat chiar si o facultate,ca sa nu mai zic de liceu si nici puscarie n-am facut...Cand vb de statistici,trebuie sa iei in considerare ca acestea sunt facute pe un esantion tipic de tineri,de copii,etc...nu ia orice pustan dp strada sa il intrebe daca are parinti divortati,nu se merge din casa-n casa pentru a pune intrebari..Daca sunt interogati poate,30-40%din totalul celor 100%,iar media se face simplu:predomina o anumita caracteristica si aceea este aplicata si asupra restului de 70-80%...Asta nu inseamna ca se poate generaliza cu statistica...
Nu se interogheaza cu adevarat acesti copii,nu se fac,cu adevarat cercetari profunde in legatura cu vietile lor...
Dat fiind faptul ca nu fac parte din nici o categorie,nici macar cea de 90%,cum se explica faptul ca,am o viata normala si am avut o copilarie obisnuita?...O familie dezorganizata din punct de vedere institutional este deseori mai dezirabila decat una normala,dar putrezita in interior..Prefer asa,decat sa imi fi vazut parintii certandu-se si nefericiti...Nu cred ca e o motivatie potrivita aceea de a ramane o asa zisa familie,de dragul copilului,cand parintii nu mai au nimic in comun si nu mai exista comunicare.Se poate ajunge la tragedii daca se continua sarada...

JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5182
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Scipius Joi Noi 25, 2010 1:00 pm

Daca rezultatele studiului (oriunde ar fi fost el facut) ar fi avut rezultate diametral opuse am fi spus ca este o actiune subversiva pentru destramarea familiilor? Faptul ca a fost facut si ca are acele rezultate inseamna ca de fapt cineva a fost interesat, totusi, de soarta copiilor proveniti din astfel de familii si ca a fost tras un semnal de alarma cu privire la aceasta situatie. De ce trebuie neaparat sa interpretam ca fiind o recomandare la a nu se mai desparti familiile cand de fapt este o atentionare catre cei care sunt despartiti, sau care urmeaza sa se desparta, cu privire la posibilul viitor al copiilor respectivi. Cum s-a spus si de catre altii: o familie care nu mai merge ca atare e mai bine sa o desfiintezi si sa alegi varianta optima astfel incat TOTI membrii acelei familii sa aiba parte de un viitor pozitiv.
Iar felul in care copii sunt afectati (pentru ca sunt afectati, indferent carecunoastem sau nu) si urmele pe care le lasa asupra lor o despartire depinde cel mai mult de parinti si de modul in care parintii inteleg sa-si ajute copilul sa inteleaga si sa treaca peste aceasta situatie. Si sa mai spun si ca atunci cand spun parinte nu ma refer la indivizii care l-au conceput si creat fizic, ci la acele persoane in grija caruia copilul ramane (indiferent ca est mama, tata, bunici, unchi, matuse,parinti adoptivi, ...) si care urmeaza sa-l educe si sa-l ajute sa inteleaga ceea ce se intampla in jurul sau.
Scipius
Scipius
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 145
<b>Puncte</b> Puncte : 5191
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0
<b>Localizare</b> Localizare : In muntii Neamtului <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/12/1975

Sus In jos

Cum ii afecteaza divortul pe copii  Empty Re: Cum ii afecteaza divortul pe copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum