Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
Mena (7546)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
Tania (4875)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Esti inteligent emotional? Vote_lcap1Esti inteligent emotional? Voting_bar1Esti inteligent emotional? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Esti inteligent emotional?

+3
Only
enola_gay
quanchi
7 participanți

In jos

Esti inteligent emotional? Empty Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de quanchi Lun Aug 24, 2009 9:19 am

Notiunea de inteligenta emotionala este vehiculata in ultimul timp din ce in ce mai des.
Cat de importanta este atunci cand trebuie sa luam decizii pentru viata noastra?


O persoana inzestrata cu inteligenta emotionala poate avea uneori succes mai mare decat o persoana cu un IQ peste medie?
Inteligenta emotionala ne permite sa fim mai creativi si sa ne folosim emotiile pt a ne rezolva probemele. O persoana inteligenta emotional este abilitata in patru domenii: identificarea emotiilor, folosirea emotiilor, intelegerea emotiilor si reglarea emotiilor.


Inteligenta emotionala este "abilitatea de a percepe emotii, de a accesa si genera emotii care sa asiste gandirea, de a intelege emotiile si cunostintele despre emotii, si de a regla emotiiile pentru a promova dezvoltarea intelectuala"

Inteligenta emotionala nu este un dat cu care ne nastem, ci este un lucru care se poate invata.Poti invata din experienta de viata ce anume sa exprimi si ce anume nu...
Inteligenta emotionala nu are neeaparat legatura cu inteligenta mentala. Un om care n-a deschis in viata lui o carte sau nu prea i-a placut s-o faca , dar care are o experienta de viata din care a stiut sa invete, poate fi un excelent actor,dozandu-si sentimentele dupa propriul plac.
De aceea, nu toti cei care au fost premianti la scoala, ajung neeaparat sa si reuseasca in viata asa cum se spera, pentru ca n-au invatat ca, pentru a junge in fata, trebuie sa inveti "sa mai dai si din coate", sa devii un pic viclean, sa-ti maschezi adevaratele sentimente, atunci cand simti ca nu e bine pentru tine sa le exprimi....


Dar toate astea nu inseamna ca trebuie sa devii un "rece"... ci doar sa pari un “rece”. Cei de care esti convins ca trebuie sa-ti vada sentimentele sunt cu totul aparte....



Voi sunteti inteligenti emotional sau va lasati emotiile sa “zburde” in voie???
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de enola_gay Lun Aug 24, 2009 9:37 am

am scris si eu pe undeva despre acest EQ ...nu mai stiu unde , dar stiu ca am scris ....
Eu cred ca posed un grad mare de EQ in viata reala .....
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14896
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de Only Lun Aug 24, 2009 11:28 am

mda, am invatat la un curs de marketing despre teoria inteligentelor multiple, elaborata de un psiholog american, Howard Gardener parca, prin 1984 - mai sunt de enumerat si inteligenta lingvistica, cea matematica, kinetica etc....da, cred ca posed ceva EQ (din cate stiu se manifesta prin capacitatea de a empatiza, printre altele)...acuma, cu lasatul emotiilor sa zburde...mereu am spus ce simt, pentru ca sunt extrem de deschisa si spun ce gandesc...de multe ori e interpretat aiurea, stiu, insa fiecare are dreptul la individualitatea sa...e bine sa gasesti un echilibru, cred eu...depinde foarte tare si de cei cu care relationezi...nu suport sa am in preajma ipocriti, amabili, vicleni...de aceea cine e langa mine e testat si verificat, atat ca IQ cat si ca EQ...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de hotsexyro Mar Aug 25, 2009 9:36 am

eu stiu sigur ca sunt..
sunt in top cu emotiile mi le cunosc stiu sa le gestionez,manifestarile...sunt f atenta si la emotiilor altora si mai ales, am f multa empatie.
intotdeauna am luat cele mai rapide si mai bune decizii,
am invatat toata viata mea din experientele mele ale celor din jurul meu ,am luat din orice,chestii care m-au ajutat pe mine sa ma dezvolt,sa imi rezolv problemele,am mers prin viata asta plina de obstacole de orice fel,cu eleganta si curaj,ocolind pericolele,uneori calcand pe ele,si mi-am urmat drumul meu in care cred....care nu a fost mereu batatorit...
am fost si premianta la scoala,dar nu am invata numai de dragul premiului,am luat din cunoastere ,din scoala ceea ce m-a ajutat mult in viata,am facut ca teoria sa poata sa-mi ajute la practica...
am fost deschisa intotdeauna oricarei cunoasteri si am invatat de la oricine chiar,si mai ales, de la un copil...si toate astea m-au ajutat!si ma ajuta!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de Rechinu07 Sam Oct 17, 2009 10:45 am

Nu stiu cum mi-a scapat topicul asta... Ce zici tu acolo Quan e adevarat 100% mai ales faptul ca o persoana cu EQ mai mare si IQ mai mic poate avea mai mult succes in viata decat o persoana cu IQ mare si EQ mic... Inteligenta emotionala este (in linii mari) capacitatea de a vedea intr-o situatie oarecare cea mai buna varianta de scapare si de a o pune-n practica fara sovaire... Cumva EQ corespunde simtului practic al fiecarei persoane... Smile Si e si-un exemplu in sensul asta, dar n-am timp sa scriu acum... O sa editez postul mai tarziu... Smile
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de Mena Sam Oct 17, 2009 7:15 pm

De aceea, nu toti cei care au fost premianti la scoala, ajung neeaparat sa si reuseasca in viata asa cum se spera, pentru ca n-au invatat ca, pentru a junge in fata, trebuie sa inveti "sa mai dai si din coate", sa devii un pic viclean, sa-ti maschezi adevaratele sentimente, atunci cand simti ca nu e bine pentru tine sa le exprimi....

Cu alte cuvinte..nu e de ajuns sa fii destept..trebuie sa inveti si diplomatia...Nu cred ca stiu sa-mi stapanesc f bine emotiile..Adica desi ma stradui...nu pot rosti ceea ce nu gandesc..sau nu cred.Nu e vorba de ambitie..vointa sau ceva de acest gen...Mereu imi reprosez ca sunt prea mandra si rigida in anumite aspecte...ca prefer sa stau in umbra decat sa dau din coate sa-i imping pe altii...Daca starea respectiva nu te deranjeaza..e ok..daca te deranjeaza si invidiezi persoanele care au reusit fara multa minte sa faca ceva (aparent mai bine decat tine)....atunci cred ca exista o problema...
Sa va povestesc ceva...ce ma face sa zambesc...Smile
Eu la scoala am fost o eleva buna...Nu exceptionala ziceau notele din catalog...Asta pt ca eram...in lumea mea...Smile...Invatam doar la ce imi placea...citeam ,...munceam mult...pt ca nu am avut preocupari d'ale tineretii decat tarziu..cand mai ca s-a dus adolescenta..insa..notele mele nu erau doar de 10...Si totusi..toate examenele le-am luat cu note excelente...contrar celor ce se oglindeau in catalog...in gimnaziu,liceu..etc...
Poate timiditatea ma facea sa nu ies in fata..sa nu ma remarc..nu stiu..In fine...Acum cateva luni...datorita crizei asteia economice stiti toti ca vuia(si vuieste) tot comertul de promotii...Firma la care muncesc ca si economist..s-a confruntat cu aceiasi problema din cauza scaderii vanzarilor asa ca a facut promotii informand lumea despre asta prin pliante..Cum fabrica ai caror reprezentanti suntem ni le-a oferit gratis ca sa depasim perioada respectiva... noi trebuia sa le imprastiem prin oras sau sa platim o firma sa o faca..Consultandu-ne noi toti cei ce suntem acolo...am hotarat sa le imprastiem noi...in orele moarte din program..Asa ca..in frunte cu seful nostru si nevasta-sa...mergeam pe rand cu masina firmei si imparteam pliantele in posta...Recunosc ca nu am cochetat cu ideea la inceput...dar constientizam situatia asa ca...am depasit asta...
Intr-una din acele zile m-am intalni in scara unui bloc cu o fosta colega de liceu..nu mediocra,de-a dreptul proasta (fara rautate o spun)..Cum nu ne mai vazusem de la terminarea liceului...crezand ca eu am devenit o ratata probabil daca am ajuns sa impart pliante(banuiesc)...a inceput sa se laude cu realizarile ei..ca are garsoniera in scara respectiva...ca s-a casatorit si sotul ei e gardian public...iar ea lucreaza casiera la o companie de creditare particulara...Smile...In fine...,se uita cu mila la mine..eu ma uitam cu o mai mare mila la ea...Smile..astepta sa-i zic de mine...evident ca nu aveam nici o intentie..asa ca m-a intrebat...ce fac..cum..etc...Si i-am zis..pai dupa cum vezi..impart pliante..Laughing)
Si stiu..ca pt a ajunge la caseria aia..a trebuit sa dea ori din coate ..ori din punga..dar..a facut-o cu siguranta cumva..Nu IQ-ul a ajutat-o...Si toti aveti probabil colegi pe care clar nu-i ajuta mintea..si-i gasiti pe la vreun ghiseu de la finante..sau trezorerie..sau posturile alea caldute de la bugetari...Si ma gandesc ca explicatia cea mai plauzibila este ca...detin inteligenta emotionala mai mare...Laughing)))....
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de TAVIC Sam Oct 17, 2009 7:16 pm

prost sa fii noroc sa ai !
vb aia!hihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8820
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Esti inteligent emotional? Empty Re: Esti inteligent emotional?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum