Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
quanchi (12068)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
vlavi (9100)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
Mena (7546)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
Tania (4875)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Despre rautate.. Vote_lcap1Despre rautate.. Voting_bar1Despre rautate.. Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Despre rautate..

+4
TAVIC
hotsexyro
Only
Mena
8 participanți

In jos

Despre rautate.. Empty Despre rautate..

Mesaj Scris de Mena Mar Feb 02, 2010 5:41 pm

Un subiect care poate fi privit din multe unghiuri:
- rautatea din noi , constientizata sau nu;
- rautatea patologica (oare exista???)
- rautatea ca mod de supravietuire;
- de ce nu ca mod de convietuire;
- ca urmare a frustrarilor;
- ca individualism, ca neputiinta;
- ca forma de manipulare;
- Raul premeditat
- Satisfactia raului
In fiecare din noi exista..justificata sau ..nu.
Sa vorbim deci despre rautate...De ce o avem..cum o stapanim..de unde ne vine sau credem ca ne vine...Inutil sa incepem sa o negam.Ea exista in fiecare din noi.Trebuie doar sa o constientizam ca sa luptam impotriva ei.

Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9616
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de Only Mar Feb 02, 2010 5:51 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Intr-o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ce lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane. Si ii spunea asa:

Exista in fiecare dintre noi doi lupi.
Lupul Raului.

El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta, cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna, orgoliul,
superioritatea si egocentrismul..

Lupul Binelui.
El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.
Dupa o clipa de gandire nepotelul il intreaba:
- Bunicule… si care lup castiga?
La care batranul ii raspunde simplu:



- Cel pe care il hranesti.
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15876
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de hotsexyro Mar Feb 02, 2010 5:57 pm

Da exista in fiecare din noi,pentru ca in sufletul fiecaruia din noi exista iadul(raul,uratul) si raiul(bine,frumosul)...
Eu simt cand raul incepe sa lucreze in mine si vrea sa iasa la suprafata,pentru ca nu ma simt bine deloc,mi se tulbura privirea,mi se inrosesc obrajii mi se agita tot corpul ca brazdat de unde electrice si ma ia cu lesin de la stomac,mi se inmoaie pirioarele simt ca ma sufoc,inima imi bate razna....
de regula incerc sa inteleg de ce simt asa si sa controlez,sa ma autolinistesc....,insa nu imi trece decat dupa ce spun ceva rautacios(si limba este organul care-ti poate face cel mai mare rau ca si cel mai mare bine)....insa niciodata nu pot face rau cu adevarat cuiva,adica sa-l lovesc fizic sau psihic....nici macar ca si razbunare!
incerc sa inteleg raul facut de cineva ca si mod de supravietuire,dar n-am sa inteleg niciodata raul facut gratuit,doar pentru ca asa simti nevoia sa faci rau....."satisfactia raului" cum bine spune Mena...
Si sa va mai spun ceva ,mie imi e mila de oamenii care au suflet rau si simt nevoia sa faca rau,ca de cei pe care -i vad ca au un handicap fizic...pentru ca eu consider asta exact ca un handicap,un mare handicap!
Stiti ce e culmea?
ca gandurile rele negative iti declanseaza in corp aproape aceleasi stari fiziologoce ca si bucuria ,fericirea...la fel ti se zbate inima,la fel si te moaie picioarele,la fel te strabate ca un curent electric prin tot corpul,numai privirea difera,stralucirea privirii...cand esti rau este taioasa ca de ghiata,cand esti fericit este calda stralucitoare si vie!

hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12312
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de TAVIC Mar Feb 02, 2010 6:17 pm

daca esti rau e rau
daca esti bun esti luat de prost
asa ca mai bine rau
vreau sa ma fac rau
dar nu stiu cum
vad ca raul e mai apreciat si respectat
pe cand pt ala bun nu se poate mai nimic
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8808
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de Mena Mar Feb 02, 2010 6:32 pm

Only a scris:

- Cel pe care il hranesti.

Cat de corect spus...Daca-i dai drumul raului din tine nu-l mai poti opri si devii uneori spectator mut a "lupului" din tine...Nu-l mai stapanesti..te stapaneste.Mereu am spus ca cel mai mult urasc "raul" din mine...Eu l-as putea compara sau atribui orgoliului...Vreau sa cred ca nicicand nu am facut un rau "calculat"...Dar uneori,nefacand nimic am stiut ca las "raul" sa triumfe...Asta mi-as putea reprosa.Ca uneori,cand situatia cere sa fiu "rea" sau sa iau atitudine nu fac nimic...din teama de a nu fi interpretata aiurea..judecata...condamnata..Si atunci fac mai mult rau...Fac rau ca ma incapatanez sa "salvez" vieti si oameni...la care nu le pot cara crucea...le fac rau ca nu-i las sa-si invete lectia...Poate ca orgoliul meu sufera ca si de data asta a dat gres si se incapataneaza sa faca "bine"..facand de fapt rau in cele din urma.
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9616
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de CROCODILU' Mar Feb 02, 2010 7:01 pm

mai una fara alta nu vor putea exista niciodata, tocmai deea ne sunt date amndoua, ideea e sa inveti sa le controlezi,poti sa faci pt cineva ceva crezand ca ai afcut un bine cum zicea mena si in realitate acel ceva sa fie rau, cum sa zicem fac parintii ei iti doresc binele si te indruma in viata la scoala pe un drum ales de ei nu de tine, ei teoretic iti fac un bine, mai mult de atat te feresc de eventualele esecuri, teoretic totul este bine nu? dar ferindu-te pe tine te esecuri tu nu vei simtii niciodata ce este ala un esec, nu vei fii calit niciodata cu asa ceva si cand ei nu vor mai fii in spatele tau la primul esec in viata tu mori, deci nu te-au ajutat cu nimic, raul din noi poate fii interpretat in multe feluri dar daca am defini ce este eu as spune ca este o forta care emana anumite vibratii pe o anumita frecventa, posibil nush daca cineva le-a caluculat vreodata dar in mintea mea aceste forte sa propaga cu o viteza mult mai mare decat cele de inalta frecfenta adica forta binelui, care ar fii cauza pai sa zicem ca forta negativa, raul este o forta care se propaga fara constiinta fara a trece prin creer este ca un boom o explozie a centrilor sistemului nervos, forta binelui este o energie emanata din constiinta din puterea gandului iar ea sa poata exista trebuie sa avem creerul in functiune sa genereze ganduri si acele ganduri trebuiesc analizate, deci e un pic mai complicat deci probabil ca asta ar fii explicatia de ce una se propaga mai repede ca alta, poate ca ve-ti spune bun pai ca sa faci rau nu tot asa gandesti? da e adevarat dar nu iti sunt analizate gandurile este, tu doar gandesti si atat constiinta iti este blocata si nu poate analiza ceea ce gandesti generezi idei, ganduri se incarca sistemul nervos si explodeaza, nush asa vad eu explicatia logica, forta aceasta negativa sa zicem ne ajuta pe noi sa supravietuim in momente de panica cum nu ne-am nascut niste invatati sa le stim pe toate, imaginati-va cum am reactiona la un cutremur? am sta sa analizam ce se intampla nu ne-am panica si pana analizam noi ne cade dreaq ceva in cap si murim, asa ca intervine forta negativa ce poate fii asociat si cu lupta pt supravietuire sau inxintul animalic, din acest motiv cred ca una fara alta nu ar putea supravietuii, scopul ar fii sa le controlam foarte bine pt ca in ambele cazuri in exces duce la autodistrugere

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6942
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de Mena Lun Aug 16, 2010 8:25 am

scopul ar fii sa le controlam foarte bine pt ca in ambele cazuri in exces duce la autodistrugere

Bunatatea nu trebuie controlata..Ea aduce multumire,stare de bine,fericire chiar.Nicicand nu duce la autodistrugere daca e bunatate adevarata si nu bunatate"impusa"de scopuri..Pe cand cu rautatea lucrurile stau altfel.Sa controlezi rautatea nu tine de faptul ca-ti infranezi comportamenul ci ca analizezi lucrurile,le intelegi,te impaci cu ele si ea,rautatea dispare singura..
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9616
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Mier Noi 03, 2010 9:15 pm

E mult mai usor sa urasti decat sa iubesti,pentru ca ura isi face singura "schita"si se uniformizeaza lejer,se instaleaza confortabil oriunde si supravietuieste in orice conditii..Pe cand iubirea,este vulnerabila,necesita atentie si grija deosebita,e nevoie sa o hranim mereu cu fapte si ganduri bune,cu incredere si cu rabdare...Cei cu adevarat rai,nu au rabdare sa poposeasca pentru a admira frumusetile din jur,pentru a se bucura de rasul unui copil si pentru a simti compasiunea fata de orice suferinta si lipsa a cuiva..
Stiu ca sunt rea,atunci cand ma simt revoltata si atacata,atunci cand reactionez agresiv verbal si imi place sa doara cuvintele mele...Insa,ulterioarele regrete,mai ales cand ma insel fata de "victima"loviturilor mele,reusesc intotdeauna sa faca scrum orice satisfactie a unei asa zise "reusite"in urma atitudinii mele gresite...
Raul e oriunde vedem nedreptatea,lipsa compasiunii,foamea de putere a unora care,ingenuncheaza libertatea si incalca drepturi umane;e acolo unde lovim in loc sa mangaiem si injosim in loc sa respectam...
E acolo unde zac muribunde,valorile cele mai de pret ale unui om;unde teama si lasitatea se ascund sub masca poleita a principialitatii;unde este si invidia,lacomia si egocentrismul....Rautatea colcaie acolo unde se afla mizeria sufleteasca si razbunarea fata de tot ce unii nu pot avea,atinge sau macar intelege:de la ideologii si credinte,pana la curajul celor care isi asuma si sustin crezurile....
Ura e apanajul celor corupti moral de iluzii desarte,a celor care sunt prea limitati pentru a accepta superioritatea spirituala a altora,a celor slabi si singuri....

JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5172
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de Rechinu07 Mier Noi 03, 2010 9:17 pm

Despre subiectul asta am tratat la propria-mi semnatura Laughing Cel putin in ceea ce ma priveste Very Happy
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7082
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Mier Noi 03, 2010 9:26 pm

Eu nu l-am tratat... la semnatura... Laughing,... dar sunt alb=imaculat si magic,... recte tot... ingeras... Laughing

Plus ca,... daca adaug asta.... "Fuck acte de caritate cu neica-nimenii si pitipoancele... Ii ajut sa se vada ce oameni de kkt sunt... Faptul ca ma musca de c*r este alta poveste... Riscurile meseriei... ",... va dati seama, daca nu ati facut-o inca ,.. cat de bunul samaritean, umanist, filantrop, mecena sunt.... si ce suflet grandios am... Iubesc pe toata lumea,.. nu simt rautate, ura ptr. nimeni.... Laughing)
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5783
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre rautate.. Empty Re: Despre rautate..

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum