Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
quanchi (12068)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
vlavi (9100)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
Mena (7546)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
Tania (4875)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Despre... bal mascat... Vote_lcap1Despre... bal mascat... Voting_bar1Despre... bal mascat... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Despre... bal mascat...

+12
PrettyWoman
abyss
Andi
Only
enola_gay
fabienne05
Mena
dragonfly
vlavi
hotsexyro
TAVIC
nicknistor
16 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de nicknistor Mier Aug 19, 2009 1:18 pm

cretule daca spun ca nu port nici o masca aici,ma crezi?....multi de aici ma cunosc si in viata reala pot sa-ti confirme lucrul asta
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de TAVIC Mier Aug 19, 2009 1:30 pm

are masca de futac !hihihi
TAVIC
TAVIC
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5001
<b>Puncte</b> Puncte : 8818
<b>Reputatie</b> Reputatie : 63
<b>Localizare</b> Localizare : boscheti <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 22/10/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Aug 19, 2009 1:45 pm

imi place foarte mult cum spune un mare filosof al lumii arabe ca bucuria este tristetea fara masca..
eu cred ca in viata asta fiecare lucru,fiecare sentiment are masca sa..
ca si oamenii...uneori isi pun masca la suflet,la ganduri,...
daca masca este mai buna decat interiorul e bine ca te poti transforma in ea...daca e mai buna numai pt a insela...hm,e rau destul...
eu zic ca cea mai buna masca a fiecaruia este cea a firescului..
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de vlavi Mier Aug 19, 2009 3:15 pm

Frumos zis, hot!
Am mai scris eu şi pe celălat forum:


"Masca!
Azi m-am întrebat, într-adevăr, de ce mă chinui să port o mască.
De ce nu mă arăt lumii aşa, cu toate rănile sufletului meu.
De ce încerc să pară că simt altcumva faţă de ceea ce simt.
Concluzia?
Pentru că durerea mea pe unii i-ar lăsa reci, pe alţii i-ar face să îşi râdă în pumni de bucurie iar altora, puţini, e drept, le-aş provoca o mare durere.
Aşa că îmi păstrez masca, într-un fel, cu un soi de bucurie amară că cei ce mă văd se "adapă" din veselia mea,se încarcă de energia mea şi sunt mândră că pot face asta cu atâta dragoste de oameni.
Masca mea...
Mi s-a lipit atât de tare de faţă încât tind să o confund cu mine însămi.
Nu ştiu de-i bine pentru mine, ştiu doar că face bine celor din jurul meu şi asta mă face fericită."




[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de dragonfly Mier Aug 19, 2009 3:54 pm

Viata ne impune sa purtam masti, Pascal spunea asa:

"O spun doar ca un fapt pe care nu-l comentez: dacă toţi oamenii ar şti ce spun ceilalţi despre ei, n-ar mai exista în lume nici măcar patru prieteni."
dragonfly
dragonfly
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 669
<b>Puncte</b> Puncte : 6066
<b>Reputatie</b> Reputatie : 34
<b>Localizare</b> Localizare : Pitesti <b>Varsta</b> Varsta : 38
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/03/1986

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Mena Mier Aug 19, 2009 7:45 pm

Toti purtam masti...le purtam de frica...Oamenii te folosesc si apoi te arunca.Oamenii te critica,te judeca fara drept.Stiu,de multe ori m-am lasat folosita cu buna stiinta.De ce?Din dorinta de a fi mai aproape de ei,din dorinta de a le face pe plac crezand ca odata si odata imi vor face si ei la fel mie.Nu a fost asa desigur...Oamenii sunt... orbi.Nu stiu sa vada ceea ce conteaza cu adevarat.Nu stiu sa pretuiasca valorile si calitatile..Am incercat sa le arat cine sunt si…au vazut casa doar pe dinafara…nu si pe dinauntru.
Omul ! Ce mandru suna acest cuvant ! Prin natura sa ,omul este artist intr-o lume mai mult sau mai putin plutitoare. El tinde intr-un fel sau altul sa introduca peste tot in viata lui ..frumosul.Fiecare artist isi alege propriile culori,asa cum si omul isi alege propria conceptie pentru frumos.De obicei persoanele din jur nu prea mi-au impartasit conceptia despre acest “frumos”…Asa ca...vrand nevrand..am apelat la masca..Nu..nu din dorinta de a fi mai iubita..mai apreciata..Ci de a fi mai..banala...mai stearsa..mai lasata in pace.Am reusit sa-mi colorez frumos masca..indiferentei...pe care mi-o pun sa ma feresc de ochii iscoditori ai celor ce stiu atat de bine sa judece.In ultimul timp observ ca am reusit sa-m iau si zambetul la purtator.Am invatat să mă prefac atât de bine. Vai, nici n-au idee de câte ori pot să zâmbesc înainte să-si dea seama că-mi vine să plâng. Şi de câte ori mint spunând că totul e bine...Da...port masti...nu din ipocrizie...din saturatia de a mai da explicatii...oricum esti singur in lumea asta...Poate cineva simti durerea ta?..Poate sa-ti ia cineva povara??..nu...Asta ne ramane...sa ne ferim sufletul de priviri iscoditoare pline de ..critica..de mila..sau chiar de admiratie...Seara cand ajung acasa...ma demachiez.Sunt multe demachiante bune...care lasa din nou tenul curat...si apoi e simplu...ca nu folosesc si alte farduri....Toti purtam masti...de cele mai multe ori...de teama...Teama de a nu fi acceptati..iubiti..intelesi...frumosi..Fiecare cu..temerile lui....Important este...sa nu uiti imaginea chipului de sub masca...Sa nu te confunzi cu...propria-ti masca...Poate de aceea si folosesc virtualul...m-am gandit la asta...Din nevoia de a nu ma mai "farda"...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de fabienne05 Mier Aug 19, 2009 9:58 pm

quote;Toti purtam masti...de cele mai multe ori...de teama...Teama de a nu fi acceptati..iubiti..intelesi...frumosi..Fiecare cu..temerile lui....Important este...sa nu uiti imaginea chipului de sub masca...Sa nu te confunzi cu...propria-ti masca...Poate de aceea si folosesc virtualul...m-am gandit la asta...Din nevoia de a nu ma mai "farda"...
si virtualul poate fi o masca.....sub cate identitati aparem? cîţi dintre noi işi afişează, îşi asuma aici adevarata identitate? recunosc....si eu am o masca.....dar ...adunand cioburi de postari.....se poate "vedea" dincolo de ea....cu masca sau fara masca....fiecare, incearca sa fie ceea ce este sau ceea ce vrea sa fie.....oare din cauza temerilor?.........
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8880
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de vlavi Mar Aug 25, 2009 8:31 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mi-am adus aminte de Arlechinul - Alla Pugaciova
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de dragonfly Mar Aug 25, 2009 8:48 pm

daca imi dau eu masca jos se alege praful de nervii vostri Very Happy cu adaugarea ca, nu beneficiaza toata lumea de promotie :o
dragonfly
dragonfly
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 669
<b>Puncte</b> Puncte : 6066
<b>Reputatie</b> Reputatie : 34
<b>Localizare</b> Localizare : Pitesti <b>Varsta</b> Varsta : 38
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/03/1986

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Mena Joi Oct 22, 2009 9:12 am

"...Am in fiecare seara o intilnire cu un necunoscut ....numai in fata lui pot sa-mi dau jos masca de peste zi ...imi demachiez de pe buze, usor, zambetul prefacut ...sterg rimelul lacrimilor de neputinta, retinute o zi intreaga ....imi curat incet , ca un ritual , obrajii de fardul lasitatii generata de conveniente si impuneri....

....cu chipul asa curat ....cu zambetul meu ce-si regaseste inocenta .....cu ochii limpezi , neumbriti de minciunile salvatoare , privesc necunoscutul din fata mea , ii zambesc si astept in fiecare seara sa ma certe , sa ma dojeneasca, sa-mi arate unde am gresit in ziua ce o las in urma si ...cu gura cascata de uimire , ca un copil naiv , ascult povetele ce mi le da ....

...de fiecare data , ma fascineaza acest necunoscut atat de cunoscut , pentru ca desi sunt plina de pacate nepacatuite si rele neimplinite , ma iarta de fiecare data ....

..acest necunoscut , omul pur din mine ...celalt ...EU....."

Copy /paste dintr-un mesaj de-al Enolei pe alt forum,alt timp..care mi-a placut extraordinar de mult...Ar fi o explicatie buna pentru..masca
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de enola_gay Dum Noi 01, 2009 11:04 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Only Dum Noi 01, 2009 12:12 pm

Da, toti purtam masti. Uneori, spre a ne ascunde deziluziile. Alteori, spre a parea ceea ce nu suntem...viata m-a invatat ca nimeni nu se poate preface la infinit...in anumite momente, de regula dramatice, oamenii "isi dau arama pe fata". Si dupa momentul respectiv, nici cele mai artistice masti nu se mai pricep sa asunda putregaiul latent. Discutia ar suporta, dupa parerea mea, o ramnificare - mastile pe care le purtam din instinct de conservare, si cele pe care le imprumutam pentru a rani, insela, induce in eroare. Privesc cuierul de unde starile mele de imprumut imi fac cu ochiul....au fost momente cand am ras, atunci cand in mine se prabuseau cu zgomot temple. Mi-am muscat buzele cand imi venea sa urlu si astfel, mastile folosite mi-au dat puterea de a merge mai departe.

Cred ca implinirea consta in avea macar o persoana langa tine alaturi de care mastile sa nu fie necesare. Care sa te iubeasca EXACT asa cum esti, cu bunele, si mai ales cu relele tale. Adevarata libertate incepe acolo unde nu esti nevoit sa te explici pe tine insuti, NICIODATA. Si, cum zicea Osho, raiul e acolo unde fiinta ta infloreste, iar iadul e locul unde faci lucruri impotriva vointei tale. Deci porti o masca...
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Noi 01, 2009 12:17 pm

Only tu esti singura fiinta pe care o ranesti purtand masca...sufletul tau!
mie imi plac doar mastile de bal mascat acelea pe care le poti da jos si le pui numai spre distractie!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Only Dum Noi 01, 2009 12:26 pm

Hot, stiu, ai dreptate....a fost o vreme cand exersam o ciudata sinucidere morala, cand vroiam sa uit de mine....insa e ciudat, totusi....doar cu spatele la zid am invatat cu adevarat cine sunt. Am invatat sa am rabdare si sa astept. Fara sa tin pumnii stransi. Am curajul de a-mi asuma greselile mele. De a le privi in fata si a le transforma in trepte. Mai am inca un drum lung de parcurs. Insa ceea ce e important stiu deja, dincolo de toate posibilele masti ale lumii: nu intelegi miezul ascuns al lucrurilor mari si adevarate, decat daca te daruiesti lor. Cu toata fiinta ta. Chiar daca drum de intoarcere nu exista. Mi-am mobilat mansarda mea din purgatoriu cu un pat simplu, din lemn neslefuit, o masa, pe care sunt strachini smaltuite, pictate cu flori si pasari, si care asteapta ospatul fara de pereche al sufletului. Mai am si doua scaune. E de ajuns. Invat. Cad. Ma ridic. Visez, in dantela neagra si satin, aparandu-ma de cenusiul zilnic. Sunt EU.
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Mena Dum Noi 01, 2009 12:30 pm

Care sa te iubeasca EXACT asa cum esti, cu bunele, si mai ales cu relele tale.

Nu cred(sau poate n-am descoperit eu)ca cineva te poate cunoste intr-u totul..Asta pt ca...nici macar noi nu ne cunoastem indeajuns...Mereu spunem ca stim cine suntem..cum suntem..Si totusi...In orice moment viata ne pune intr-o situatie noua..in care reactiile noastre ne surprind pe noi insine..Si facem uneori lucruri de care nu credeam ca am fi vreodata capabili..Poate ..in copilarie ne-am aratat sufletul in toata grandoarea lui..pt ca..nu stiam ce e teama de oameni..de consecinte..de urmari..dar..cand am inceput sa invatam asta...am inceput sa invatam si arta de a ne colora masti...Doar daca esti inocent..iti mai poti arata sufletul deplin...Ori..nici unul din noi nu mai suntem.Si de cele mai multe ori..cele mai mari compromisuri nu le facem cu strainii..ci cu cei apropiati...De cele mai multe ori..cei dragi noua ne "ajuta" sa ne punem masca...(si invers)..Pt ca...arareori ne doare asa rau lovitura unui strain incat sa ne schimbe.Poate doar pt ca-l putem ignora..ocoli....Uneori,din drag de cei dragi...purtam o masca..pt a-i feri de necazuri..de a aplana un conflict..etc...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Only Dum Noi 01, 2009 12:59 pm

Fara indoiala ca stii foarte bine ce am vrut sa spun (ma refer la citat). A nu trebui sa iti cenzurezi starile de teama ca celalalt te va crede "nu stiu cum", a-i arata in permanenta doar ce crezi tu ca vrea sa vada etc (ma plictiseste sa explic lucruri evidente). Fireste ca niciodata nu ne cunoastem pe deplin...insa putem incerca. Si drumul asta incepe simplu: stam GOI unul in fata celuilalt. Chiar daca asta implica o vulnerabilitate uriasa. E un curaj imens, de acord. Insa eu stiu ca ai curaj atunci cand ti-e teama si o invingi, nu cand ingnori frica.

"Doar daca esti inocent..iti mai poti arata sufletul deplin..
." aici nu sunt de acord...eu numai asa stiu si pot iubi: aratandu-mi pe deplin sufletul...altfel, ce valoare ar mai avea relatia respectiva? superficialul ma oboseste, ma irita. Banalul ma doare ca o rana. De acord, cel mai tare te lovesc cei apropiati. Insa poate ca e si vina ta. Ca nu te-ai aratat intreaga...poate ca nu au stiut. Desi ignoranta e considerata pacat, nu virtute. "iarta-ne greselile de voie si cele fara de voie"...gresim cel mai adesea din necunoastere. Cea mai de pret "datorie" in iubire e sa te dai pe tine insuti. Fara teama.

Paler parca spunea ca un prieten, oricat de bun ar fi el, tot te va face sa suferi uneori. Si tu trebuie sa il ierti pentru asta. Iertam atunci cand INTELEGEM, nu cand uitam. Ori intelegerea presupune cunoastere.



Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15886
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Mena Dum Noi 01, 2009 1:45 pm

In alte vremui..,visam mult...si credeam exact ce scriai mai sus..Intre timp...am invatat sa separ visele si dorintele de realitate..Si intelegand ca niciodata teoria n-o sa fie exacta cu practica...invatam arta supravietuirii in "jungla"...Si chiar cred ca fiecare avem un coltisor..unde nu intra nimeni niciodata...Nu era vorba de cenzura..pt ca vreau sa cred ca sunt foarte nonsalanta,directa...si daca-mi vine sa plang...bocesc...etc..etc...Dar exista momente in care de exemplu esti slab..si trebuie sa fi tare...iti iei zambetul la purtator si imbraci haine groase sa nu se vada ca tremuri..De cele mai multe ori...o faci de dragul celuilat...pt a-l ajuta,nu minti...nu te contrazic,doamne fereste..dar...cred cu adevarat ca nimeni nu ne cunoaste 100%...si uneori trebuie sa maschezi,bucuria,durerea...disperarea...chiar si in fata celui mai apropiat om...pt a-l proteja...sau a te proteja..Dar cum am spus...eu personal nu am cunoscut inca oamni pe deplin GOI...Fara sa insemne ca asta e fatarnicie...eu ii spun..nevoie de adaptare...Smile
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Noi 01, 2009 1:58 pm

Nici noi insine nu ne cunoastem 100%...
ideea e ca esti cel mai tare atunci cand ai curajul de a iti arata slabiciunile....si nu are rost sa fii miez moale in coaja tare,pentru a-i proteja uneori pe cei din jurul tau!
Eu am avut momente in viata mea,de pana acum(si nu uitati ca sunt cu cel putin 20 ani mai "repede venita pe-aici decat voi),cand am fost tare doar pentru ca am putut sa-mi arat sufletul asa cum e el!si uite asa scotand din el la suprafata totul,am putut sa trec mai departe!
si, ca sa va spun drept,cel mai mult imi lipseste langa mine un OM cu care sa pot fi eu asa cum sunt atat cat ma cunosc eu(oricum peste 50 %, ma stiu! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] )
si ,daca ai incetat sa visezi,nu-i bine,inseamna ca ti-ai tocit aripile si o sa ti le pierzi pana la urma de tot! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
putem invata sa supravietuim,si neincetand sa visam! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Mena Mier Ian 13, 2010 11:57 pm

Ma gandesc ca cel mai des apelez la masca indiferentei..a omului puternic.In realitate..ma sperie viata...necunoscutul...imprevizibilul..Nu-s o fatalista..as zice ca-s in esenta o optimista...Am invatat sa "incremenesc" si sa ascund ceea ce simt..ce cred...Imi impun sa nu ma mai implic in nimic...Doar uneori..aproape fug spre casa unde imi pot infunda fata in perna si imi curat sufletul ..Cred ca perna ma cunoaste cel mai bine....[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de vlavi Joi Ian 14, 2010 7:37 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Indiferent de masca afişată, sufletul rămâne acelaşi...
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de hotsexyro Joi Ian 14, 2010 1:07 pm

dar e atat de bine cand ti-l poti dezvalui..."sufletul"....adica sa dai jos masca,si sa te arati asa cum esti..
e ca o eliberare care te face sa te simti libera
ca pasarea cerului....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Mena Joi Ian 14, 2010 2:07 pm

Despre masca,la recomandarea unei persoane importante pentru mine.....de pe blogul lui Chilian..

Oamenii astia nu sunt vii, sunt morti, doar ca respira…Sunt peste tot in jurul tau, perfect machiati, eleganti, oameni care “reusesc in viata” (desi n-ai sa-i vezi vreodata luptand pentru ceva cu adevarat, cu toata mintea si puterea lor, si asta pentru ca nimic nu merita de fapt…). Fiti atenti insa. Totul dureaza o clipa, nu mai mult, niciodata mai mult!
Mari maestri in arta inselatoriei, a mastilor, a minciunii. Mint pe toata lumea si nici un detector de falsuri nu ii poate dovedi vreodata. Ei sunt cei care reusesc datorita perfectiunii la care au ajuns in a falsifica adevarul sa se minta mai ales pe ei insisi. Au nume de sfinti in general, dar nu au nici un Dumnezeu, au doar minciuna, si asta tine de altceva rau, tare rau si, pentru ca aleg constienti sa nu lupte impotriva raului, aduc suferinta cu ei si sunt purtatori ai nenorocirii.
Pentru oamenii astia nu exista trecut in afara unei clipe ce le-a deturnat destinul, clipa care pana la final le va fura viata cu totul. Oamenii astia nu au prezent decat in momentul in care il traiesc, la ei o decizie tine in cel mai fericit caz opt zile, niciodata mai mult, si e motivul pentru care nu vor avea vreodata viitor. Sunt oameni care pot intelege totul, simti totul, dar care nu vor face niciodata nimic bun pentru ei, chiar daca toate fortele universului se vor decide sa ii ajute. E un moment, o clipa undeva in viata lor trecuta, cand au decis pentru ei si S-a sfarsit tragic… Poate umbra nenorocirii aceleia sa-i bantuie si sa le anuleze seninul vietii, poate o minte bolnava care stie asta si pentru ca e maestra in stiinta manipularii ii intoarce de fiecare data acolo in trecut, in nenorocirea care a ajuns sa le fie singura “lume” in care oamenii astia fara viitor se simt in siguranta. Atat de maiastru construita in jurul lor capcana lacrimilor, incat chiar ajung sa creada cu sinceritate ca o stapanesc, si cum totul in jur e schimbare, progres, decizie, adica viata, se sperie si ingroziti de posibilitatea fericirii se retrag in durere.

Fericirea nu poate fi controlata, pentru ea trebuie sa hotarasti in fiecare clipa, sa o aperi, sa ai grija, sa lupti, sa traiesti cu adevarat… o nefericire trecuta insa, da! Nefericirea e stabila ca un munte de granit. Acolo si numai acolo se simt in siguranta, in suferinta.
Priviti atent in jurul vostru si ii veti observa cu usurinta. Oamenii astia nu traiesc, sunt morti de multa vreme acolo unde e moartea mai teribila: in suflet. Nu te astepta de la ei la recunostinta, daca incerci sa-i ajuti cumva. Ar fi o mare prostie din partea ta, pentru ca nenorocirea si suferinta atat de prezente in viata lor ii fac sa creada ca merita totul, ca li se cuvine totul. De fapt, cam asa si e. Nimeni nu merita atata durere, atata tristete, mai ales ca nu sunt vinovati cu nimic. Adevarul e ca nu e vina lor, dar o minte bolnava le-a rasucit destinul de spaima propriei singuratati si le-a pus teribila vina grea ca un blestem de moarte asupra vietii.
Oamenii astia nu traiesc, doar supravietuiesc clipei, asteptand cu infrigurare sa-i salveze cineva odata, candva, lasand tot felul de semne in urma pentru a putea fi recunoscuti si salvati fara a avea curajul de a recunoaste deschis ca numai la ei insisi si in puterea lor sta rezolvarea si ca trebuie sa se salveze din spaima clipei de demult pentru a nu-si condamna propriul copil la moartea respirata de ei in fiecare secunda prin toti porii.
Oamenii astia au caracterul unui gandac de bucatarie, care intra si-ti fura din frigider bucatica inceputa, dar si forta lor de a supravietui chiar unui atac atomic, au coloana vertebrala de meduza. Nu au nimic, nu pun baza in nimeni, niciodata nu vor avea ce sa-si reproseze decat in secunda respiratiei, si asta trece instantaneu, fiind imaculati in clipa urmatoare si putand astfel sa o ia de la capat.
Nu pune baza pe ei. Te vor trada cu priviri senine in secunda urmatoare si au argumentul perfect pentru a face asta. Nu astepta nimic de la ei, pentru ca ei iti vor da nimicul, aducand dovezi ca de fapt ce-ti permit sa iei e totul, nedaruind nimic de fapt, nevrand sa stie ce-i grija. Sunt destepti tare oamenii astia. Ei stapanesc clipa si asta e greu. Niciodata nu vor lupta pentru ei insisi. Ei nu au nimic, ei nu cer niciodata nimic pentru ei nimanui. Oamenii astia fac ca Zorba sa ajunga sa fie o scuza numai buna pentru prosti. Oamenii astia iti vor ucide copilul in cele din urma condamnandu-l la o viata ca a lor daca nu se salveaza din capcana propriei morti.Ei sunt propriii lor supravietuitori.
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9626
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Andi Joi Ian 14, 2010 5:15 pm

Nici o masca nu rezista din cauza faptelor, vorbelor... Omul care nu e bun e nebun.

Andi
"Meserias" anti-stres
Despre... bal mascat... Rankstars53

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3434
<b>Puncte</b> Puncte : 6643
<b>Reputatie</b> Reputatie : 12

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de hotsexyro Joi Ian 14, 2010 5:23 pm

iar cel care e nebun ,macar e autentic,si traieste in lumea lui ...fara sa se prefaca!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Andi Joi Ian 14, 2010 5:45 pm

Cine nu este cu noi nu este impotriva noastra.


Ultima editare efectuata de catre Andi in Joi Ian 14, 2010 6:47 pm, editata de 1 ori

Andi
"Meserias" anti-stres
Despre... bal mascat... Rankstars53

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3434
<b>Puncte</b> Puncte : 6643
<b>Reputatie</b> Reputatie : 12

Sus In jos

Despre... bal mascat... Empty Re: Despre... bal mascat...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum