Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
quanchi (12068)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
vlavi (9100)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
Mena (7546)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
Tania (4875)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_lcap1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Voting_bar1Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

+2
Rechinu07
Only
6 participanți

In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Only Sam Mar 13, 2010 7:57 pm

Ma gandeam...s-a tot vorbit zilele astea despre extraterestri....si despre fake-uri... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] cu totii am auzit de incercarile rasei umane de a transmite esentialul care ne defineste, in diverse moduri...unde radio, nave spatiale care sa transporte informatia inscriptionata pe diverse suporturi etc.

Citeam recent ca oamenii de stiinta, artistii, ganditorii in toate domeniile sunt invitati sa participe la sesiunile de lucru organizate in toata lumea, pe tema compunerii mesajelor interstelare...in mod evident, fiecare domeniu al cunoasterii propune reprezentarea umanitatii din punctul de vedere prorpriu. Daca ceea ce va contine mesajul ramane o problema, una mai mare e reprezentata de eventuala intelegere a acestuia...

Ca o absolventa de filologie ce sunt, stiu ca un semn e decodat de destinatar cu intreaga subiectivitate a propriilor cunostinte, a culturii si experientei proprii...evident, cu toate riscurile de neintelegere care pot aparea....

Si asa s-a nascut ideea topicului....pe care deliberat l-am inclus la sectiunea "diverse", ocolind paranormalul....

Asadar, intrebare: daca ar fi sa vi se solicite compunerea unui astfel de mesaj, cum ati alege sa arate? ce sa cuprinda? ma gandesc ca ar trebui sa fie ceva care sa ne reprezinte. Ca rasa umana. Bine, e cultura., civilizatia.....insa sunt si razboaiele, degenerarea...ura.....

ce ne defineste mai mult? prezentam numai lucrurile bune si alegem sa ascundem gunoiul sub covor?

habar nu am.....ce suntem, de fapt???
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15866
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Rechinu07 Sam Mar 13, 2010 10:42 pm

Eu le-as zice sa suga p**a pana albesc ca nu sunt singuri... Smile Pe de alta parte, extrapoland (ce misto suna), ar trebui sa le explic "esenta" madularului si cum se foloseste... Smile Acum pe bune, daca-ar fi sa pot compune si trimite un mesaj, le-as zice sa stea departe de noi pana ne autodistrugem... La ce bun sa tragem si pe altii pe calea involutiei?! Suntem prea mici, prea neansemnati si mult prea puerili... Putem avea masini care functioneaza cu apa, dar o mana de oameni tin in mana economia mondiala si pentru ambitiile lor desarte distrugem inutil planeta... Si ne scurtam de la deceniu la deceniu speranta de viata... Si de ce?! Care p**a mea e rostul?! Care este satisfactia celor ce au atatea miliarde?! Ce poti cumpara/ avea cu atatea miliarde si nu poti avea cu cateva milioane?! O armata personala?! O insula?! La ce le foloseste?! Mai avem de "crescut" ca specie... Fata de alte civilizatii suntem cam ceea ce era omul de Neanderthal fata de omul modern sau un alt forum fata de-al nostru [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7072
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Mar 13, 2010 11:31 pm

cred ca e foarte greu sa incerci sa compui in mesaj despre fiinta umana numai daca ne gandim la cat de complex e omul prin natura lui ma indoiesc ca il definesc cateva cuvinte, cred ca mai degraba s-ar vorbi despre anatomia omului, modul lui de a trai in societate, locul care i se atrebuie sau care si-l atribuie in natura fata de celelalte vietuitoare, spiritualitatea lui si modul de reproducere, cred ca astea ar fii chestiele care trebuiesc trecute pe o foaie intocmind mesajul si evident o invitatie, oricum dupa parerea mea toate astea deja sunt inutile pt ca ma indoiesc ca deja nu s-au stabilit contacte si ca deja nu se stie mai mult decat vrea sa para ca se stie, dar se pare ca intentiile unora sunt foarte ascunse si rechi ma indoiesc ca totul sta in puterea banilor cred ca totul vrea sa para asa, nici nu banuim noi in ce sta toate conspiratiile astea cu siguranta exista ceva mult mai important decat banii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] pe care acei lideri se "bat "....

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6932
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Mena Dum Mar 14, 2010 11:15 am

Eu le-as zice doar sa se uite bine la noi..Orgoliul ne-a adus aici..Si tot orgoliul ne va distruge...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9606
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Mara Sam Mar 20, 2010 6:39 pm

Stttt.....
Doar priviti-ne.....si incercati sa nu ne iubiti.
Doar priviti-ne.....si incercati sa nu ne atingeti.
Doar priviti-ne.....si incercati sa nu ne intelegeti.
Doar priviti-ne.....si apoi FUGITI.
Cat mai departe de noi.
Nu va amagiti, daca va vom sopti tandru.....ca ne-am indragostit de voi.
Nu va lasati coplesiti de atingerea noastra minunata.
Nu va pierdeti atunci cand vom face dragoste cu voi.
Si mai presus de toate....NU NE IUBITI.
Pentru ca noi, OAMENII suntem singurele creaturi, singurele animale....ce stim/putem sa-i inselam pe cei ce ii iubim.
Oamenii invata/stiu/pot sa iubeasca.....doar "la pachet" cu minciuna,tradarea......
Doar priviti-ne.....si apoi uitati-ne.

Vom sfarsi intotdeauna inselandu-ne cu dragoste.....
Mara
Mara
Blue Sea
Blue Sea

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 488
<b>Puncte</b> Puncte : 5424
<b>Reputatie</b> Reputatie : 10

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Mar 20, 2010 9:36 pm

nu cred ca e nevoie sa fim asa de radicali si nu cred ca ar trebuii sa generalizam sa nu uitam ca sunt oameni care au contribuit la Marea Creaatie a umanitatii, peste tot exista rebuturi cum nu exista padure fara uscaciuni, cred ca daca trebuia sa fim distrusi asta se intampla de foarte mult timp, probabil cineva are planuri mari cu noi si inca suntem in perioada de "crestere" probabil candva vom fii maturi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6932
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Mar 21, 2010 6:52 am

Suntem produsul a milioane de ani de transformari a materiei,daruiti cu suflu divin,de care, de cele mai multe ori, ne batem joc!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12302
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Mara Dum Mar 21, 2010 8:25 am

Mesajul meu nu a fost radical.
Mesajul meu nu a implicat un indemn....la distrugerea noastra.
Mesajul meu nu a negat niciodata marile calitati ale Omenirii.
Mesajul meu nu a negat divinitatea pe care am fi primit-o ca dar, in momentul creatiei noastre.

Acum voi fi radicala,insa...in exprimare: nu ati priceput nimic din ceea ce eu am spus....lucru vadit de replicile voastre.

Si ca sa fiu mai clara.
Am evidentiat singurul lucru care ne diferentiaza,poate de restul vietuitoarelor acestei planete.

Faptul ca putem "insela cu dragoste/din dragoste".
Faptul ca 'fidelitatea" o adaptam in functie de nevoi.
Faptul ca "dragostea" nu e un percept care sa ne indemne la stabilitate.
Ea nu ne impiedica sa mintim,sa tradam,sa inselam.

Si o facem "cu dragoste".
E o caracteristica a oamenilor.

Animalele....luati de exemplu lupii....formeaza un cuplu pentru totdeauna...si mai sunt cateva exemple in lumea animalelor salbatice.

In fine.
Mara
Mara
Blue Sea
Blue Sea

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 488
<b>Puncte</b> Puncte : 5424
<b>Reputatie</b> Reputatie : 10

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Mar 21, 2010 9:41 am

Daca noi intre noi nu ne intelegm,nici chiar pe noi insine nu ne intelegem uneori,ce pretentie sa avem sa ne inteleaga extraterestrii? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12302
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Mar 21, 2010 7:47 pm

off topic :
Mara am impresia ca iar vorbim prin termopan ceea ce zici tu acolo e doar punctul tau de vedere nu detii adevarul absolut poti sa fii radicala de la minus la plus infinit e doar un PUNCT parerea ta, nu zic ca a mea ar fii altfel da nu e nevoie sa ma convingi ca ai dreptate spui pararea si atat treci pe alta pagina [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6932
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Mena Dum Mar 21, 2010 7:51 pm

Croco...tu iar esti cu fata la cearsaf... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .Ce n-ai inteles?Oamenii sunt singuri care tradeaza "din dragoste"..Ai trait-o si tu..si eu..si toti...
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9606
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Mar 21, 2010 8:08 pm

oamenii care tradeaza nu o fac de "handicapati" ca asa li s-a sculat lor si asa vor ei, intr-un fel ei chiar au o problema si daca noi ne simtim mai "in stare " ar trebuii sa-i intelegem, nu avem caapcitatea de a recunoaste de ce avem nevoie dintr-o privire in celalalt inca, asa ca experimentam inainte sa-i invinuim pe ei de toate problemele care ni se intampla noua ar trebuii sa ne gandim de 10 ori daca nu problema suntem noi ca nu am stiut ce alegere sa facem si de ce am avut nevoie sau am facut un compromis din lipsa de a merge mai departe singuri in a ne cauta ce ne lipseste ne complacem in situatii in care simtim ca numai putem lupta pt idealurile noastre de ce sa invinuesti pe celalalt cand tu esti principalul suspect, avem slabiciuni dar asta nu inseamna ca nu reusim sa le depasim, suntem minunati toti si toti cautam intelegere cand nu o gasim facem lucruri oribile cand o gasim unii dintre noi nu o percepem din prima avem nevoie de timp, toti facem lucruri pe care nu le intelegem dar avem in noi forte de a creea lucruri unice suntem ca niste obiecte cu valori imense neslefuite inca, E.T. ar avea de invatat de la noi foarte multe lucruri sunt convins, durerea face parte din dragoste cum sa o neglijam? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6932
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Mena Dum Mar 21, 2010 8:11 pm

Croco...nu comentez...Ideea din mesajul Marei tot n-ai prins-o... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9606
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Mar 21, 2010 8:16 pm

nici voi ce am zis eu, daca ati intelege ce am zis eu ati intelege ca am prins si ce zice mara da daca stati cu termopanul in brate eu nu va desenez sa fie clar, asteptati sa se sparga geamul poate pricepeti [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
reciteste ultima fraza de mai multe ori poate pricepi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6932
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla... Empty Re: Un altfel de mesaj.....intr-o altfel de sticla...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum