Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
enola_gay (12892)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
quanchi (12068)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
vlavi (9100)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
Mena (7546)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
TAVIC (5001)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
Tania (4875)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
"Lucruri care nu se fac" Vote_lcap1"Lucruri care nu se fac" Voting_bar1"Lucruri care nu se fac" Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

"Lucruri care nu se fac"

+3
Mena
CROCODILU'
Rechinu07
7 participanți

In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Rechinu07 Mar Apr 20, 2010 7:26 pm

Titlul e pus in ghilimele deoarece a fost inspirat de Abyss intr-o discutie privata. Ea zicea ca sunt lucruri care nu se fac... Asta variaza de la individ la individ... Fiecare are un sistem de valori si o constiinta... Nu-s prea lamurit cum se poate "educa" constiinta si cum anumite valori ale acesteia variaza de la om la om... In fond, ce determina constiinta?! Daca-mi raspunde-ti la asta, va dau fata de sotie si jumatate din imparatie... Laughing Deci, care crede-ti voi ca sunt acele lucruri care nu se fac?! Sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu preacurvesti, sa, sa, sa... Cele 10 porunci plus legislatia in vigoare?! Care sunt lucrurile pe care le-ati face intr-o situatie extrema, trecand peste propriul sistem de valori si care crede-ti ca sunt lucrurile pe care constiinta nu vi le-ar permite niciodata?!

Multumesc pe aceasta cale lui Aby care mi-a fost muza a inspiratiei [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Very Happy
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de CROCODILU' Mar Apr 20, 2010 7:50 pm

constiinta nu se educa in nici un fel te nasti si mori cu ea, este un cod scris in fiinta ta cum e si codul ADN, unii isi ignora aceasta constiinta pt un timp determinat, in schimb ajungi inevitabil fata in fata cu ea si atunci e foarte dificil pentru ca nimeni de pe acest pamant nu iti poate face mai mult rau decat iti poti face tu singur, constiinta este un "ghid" al vietii daca nu il asculti risti sa te ratacesti iar el te va cauta si te va indruma pana la final pe drumul indicat de el, e foarte greu sa poti demonstra "ghidului" ca tu ai dreptate si ca stii mai multe decat el ca ai avzut tu pe "gugle" e fix pl ca nu te va lua in seama ori faci ca el ori te duci in jos daca el nu ar face parte din tine nu te-ar deranja cu nimic dar ca sa il renegi e ca si cum ai scoate din tine inima, ficatul sub pretextul ca asa vrei tu, sunt foarte multe de spus in schimb conteaza numai ce poti intelege asa ca cel mai bine e sa experimentati :baby:

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Mena Mar Apr 20, 2010 9:35 pm

O doamne, ce dileme ai si tu...De unde ne "tragem noi"?... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa-ti dau cel putin 3 nume de forumuri pline de lucruri care nu se fac?Certuri,impacari,scuipari,pupaturi-amnezie in masa,barfe pe la spate si pupaturi pe fata in functie de"interesul" fiecaruia?Si totusi...se fac...Avem si noi pe la arhiva suficiente..Nu mai vreau sa starnesc furtuni in pahare de apa si sa "ofuschez" pe aceasta cale vreo doamna respectabila ce-si va da ochii peste cap si va inrosi firele la telefon pentru a-mi taxa cu mai vechi si mai noii "prieteni" de voie si de ne..voie, impertinenta.... (emoticon ce roseste mult mai virginal decat cel pe care-l avem)... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si daca aici ,in lumea asta iluzorie se fac lucruri care..nu se fac,ce sa ne mai miram de realitate...Sa zicem doamne-fereste de ridurile sufletului...Aceste lucruri ce nu se fac...se fac de fapt din nevoie,din orgoliu(desi daca ai avea orgoliu exclus sa scuipi ce ti-a placut odata si sa lingi ce ai scuipat altadata-asta o fac doar oameni fara "scoala-cum le zic eu)...si in primul rand din prostie..Si har domnului,am vazut ca-i plina lumea de prosti ,de frustrati neimpliniti si de nefututi(scuzata-mi fie exprimarea dar n-am gasit o metafora mai "sensibiloasa") care n-au altceva mai bun de facut decat sa faca...lucruri care nu se fac...Dar avem nevoie si de asa ceva,crede-ma..Ca dupa ce vad unele chestii de acest gen...parca ma iubesc putin mai mult...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de hotsexyro Mar Apr 20, 2010 10:50 pm

sunt multe astfel de lucruri...depinde de valorile pe care le are fiecare si mai ales pe care le si respecta...
in afara de cele 10 porunci,care reprezinta de fapt esenta moralitatii umane,celelalte lucruri care nu se fac sunt derivate din acestea!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Rechinu07 Mier Apr 21, 2010 7:10 am

hotsexyro a scris:in afara de cele 10 porunci,care reprezinta de fapt esenta moralitatii umane,celelalte lucruri care nu se fac sunt derivate din acestea!

Stai ca ceva nu-i bine... Una din ele spune parca: "sa nu ravnesti la femeia aproapelui tau" sau asa ceva... O fi fost luat in considerare inca de atunci numarul din ce in ce mai mare de femei bisexuale, lesbiene si/ sau bi-curioase?! Laughing
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Apr 21, 2010 3:09 pm

bre,Tanasica...nu stiu unde ai "cetit" tu porunca aia...ca ultima dintre cele 10 porunci suna asa(textual):
"Sa nu poftesti nimic din ce-i al aproapelui tau"!

cat despre lucruri care "nu se fac" ele sunt multe,intr-un cuvant sunt cele care nu respecta bunul simt elementar....acum depinde de fiecare cat are asa ceva si ce considera ca inseamana"bun-simt"!
as putea sa dau cateva exemple,din" ce nu se face":
-Nu se raspunde la bine cu rau(daca uiti binele si pe cel care ti l-a facut si nu il poti intoarce,macar sa nu-i face rau!)
-Sa nu-ti respecti cuvantul dat.
-Sa nu strici o familie pentru a-ti construi propria ta fericire(pe nefericirea altora)
-Sa vorbesti de rau pe la spate un om caruia in fata ii spui ca-l apreciezi si-l adimiri...
-Sa nu faci lucruri care sti din proprie experienta ca tie nu-ti place sa ti se faca!
-Sa nu te bagi cu de-a sila in viata altora cu "sfaturi binevoitoare si dezinteresate",mai ales cand nu ti se cer aceste sfaturi...
Sa nu pretinzi de la ceilalti sa respecte ceea ce tu insuti nu respecti(adica sa nu fii lupul moralist)...
si mai sunt o gramada!

hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Rechinu07 Joi Apr 22, 2010 1:34 pm

Pai Rodi, ce-ai scris tu acolo, suna taman a "portret-robot" si zau de nu am in minte si cine s-ar incadra la chestiile respective... Laughing Pareri "distruse" si pe capul nostru, ce vrei... Laughing
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Valetul de trefla Sam Apr 24, 2010 7:35 pm

Da zi mai rumane odata!

Valetul de trefla
Invatacel
Invatacel

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1520
<b>Puncte</b> Puncte : 5724
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Mena Joi Mai 06, 2010 9:28 pm

Tocmai azi ma gandeam la ce lucruri nu as face..Si sunt destule..Dar sa nu spune niciodata,nu?
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Rechinu07 Sam Mai 08, 2010 7:49 am

Valetul de trefla a scris:Da zi mai rumane odata!

Nu pot Vale... Tocmai pentru ca sunt lucruri care nu se fac... Da' moamaaa, ce as prinde niste "afise" in pioneze p-aici... Laughing
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Valetul de trefla Dum Mai 09, 2010 10:33 pm

Nea' Tase, sunt de acord cu tine, sunt lucruri care nu se fac, dar cand vorbesti despre ele, suna a amenintare, deci ori ori...

Valetul de trefla
Invatacel
Invatacel

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1520
<b>Puncte</b> Puncte : 5724
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Scipius Dum Mai 09, 2010 11:01 pm

In principiu lucrurile care nu se fac, cred eu, sunt cele pe care ai fost educat ca sunt gresite si cele pe care le-ai invatat tu in viata ca sunt gresite. Si mai cred ca in viata te poti lovi de lucruri pe care sa le faci chiar daca cele 10 porunci ti-au interzis, ori stii ca sunt gresite. Depinde pana la urma cat de mult esti dispus sa sacrifici pentru niste principii.
Scipius
Scipius
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 145
<b>Puncte</b> Puncte : 5193
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0
<b>Localizare</b> Localizare : In muntii Neamtului <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/12/1975

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de abyss Lun Mai 10, 2010 11:30 am

ba eu cred ca lucrurile care nu se fac sunt cele despre care stim cu totii ca sunt gresite.
e vorba despre bun simt si despre scrupule. sunt lucrurile la care nu te pretezi daca ai pretentii de la tine. si cu totii sustinem c-avem demnitate, principii, onoare. cele care ne arata adevarul, insa, sunt faptele...ele ne definesc, ele spun totul despre noi. si-asa cum exista un nivel pana la care e greu de ajuns, tot la fel exista unul sub care numai oamenii lipsiti de scrupule pot cobori.
sunt vorbe mari doar in aparenta; nu in fiecare zi suntem pusi in situatii extreme, nevoiti sa apelam la solutii extreme. cel mai adesea miza e meschina iar orgoliul - nemasurat si intotdeauna confundat cu mandria si respectul fata de propria persoana
abyss
abyss
Miss Popularitate
Miss Popularitate

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1884
<b>Puncte</b> Puncte : 6099
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Scipius Lun Mai 10, 2010 5:52 pm

Sacrificiile se fac numai in situatii extreme (cand si daca apar). E adevarat ca nu in fiecare zi esti pus in situatii extreme, dar mai devreme sau mai tarziu apar in viata oricui. In celelalte momente, cum am zis, tine de educatie, de felul in care ai fost educat si te-ai educat. Pana la urma si mandria sau respectul fata de propria persoana tine tot de sistemul de valori pe care ti lai format prin propria educatie.
Scipius
Scipius
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 145
<b>Puncte</b> Puncte : 5193
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0
<b>Localizare</b> Localizare : In muntii Neamtului <b>Varsta</b> Varsta : 48
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/12/1975

Sus In jos

"Lucruri care nu se fac" Empty Re: "Lucruri care nu se fac"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum