Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
quanchi (12068)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
vlavi (9100)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
Mena (7546)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
Tania (4875)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Despre curaj,resemnare si dor... Vote_lcap1Despre curaj,resemnare si dor... Voting_bar1Despre curaj,resemnare si dor... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Despre curaj,resemnare si dor...

5 participanți

In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Vin Oct 29, 2010 5:12 pm



Noi,cu totii ne nastem curajosi,temerari...plini de seva si pregatiti sa zburam,cu aripile atintite spre cerul vietii.
Ceva,undeva in cursul vietii noastre,renuntand la noi,uneori si completand in golurile altora,ajungem sa ne taram,cu zborul frant si visul spulberat.
Unde,in elanul nostru firesc si in ardoarea noastra,devenim supusi necesarului si compromisului ?..Unde renuntam sa mai imbratisam,iubim,oferim,cerem curajosi ceea ce ne defineste ca suflete in eterna cautare a propriului colt de paradis ?..
Am uitat cand,curajoasa,am spus cuvinte acum ferecate ;cand lumea intreaga era un teritoriu care astepta sa-l cuceresc….De ce ne pierdem si ne resemnam ?In principii incompatibile cu murmururul interior,in ritualuri ale obisnuintei si cadentei uniforme ;de ce spunem « da »cand tipam in interior si opunem rezistenta incrancenati ;de ce nu putem privii in ochi atunci cand mintim si ne mintim pe noi insine ?..De ce suntem inspaimantati de zbor ?..Nu putem cadea decat acolo de unde ne-am inaltat,curajosi,plini de optimism…
Resemnare este cortina cazuta,cand ai parasit scena inainte de ultimul act ;cand nu ai ajut curajul si puterea sa fi aplaudat sau hulit,sa fi memorabil sau patetic…
Si e dorul…De felul cum viata era precum propria opera de arta ;de culorile pe care,pictura destinului tau,inca nu le dezvaluise ..
Acolo unde panza intalnea avantul pensulei alunecoase,unde atingeam precum simteam si vedeam precum eram…
Undeva,in frenezia creeari propriului tablou,omitem contururile care definesc parti esentiale din noi.Acolo isi fac loc incertitudinile,temerile,regretele,neimplnirile…Iar mai tarziu,cand altcineva isi doreste sa completeze acele lacune,nu mai poate “picta”cu aceeasi naturalete si dezinvoltura,entuziasm si daruire,cum o facusem noi candva…Si atunci,aruncam vina asupra acestui “pictor”nepriceput,care nu e capabil sa finiseze un tablou pe care nu il cunoscuse nici macar atunci cand era o simpla schita…
Curaj,resemnare,dor…

JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5184
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de Rechinu07 Vin Oct 29, 2010 6:40 pm

Foarte adevarat... Destule de zis, dar pentru inceput ma rezum la a spune ca ordinea fireasca (zic eu) a celor 3 stari mentionate de tine ar fi: curaj, dor, resemnare... Smile
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Vin Oct 29, 2010 7:48 pm

Merge si asa..Insa eu stiu de ce am ales o altfel de ordine decat cea fireasca...
Curajul m-a impins spre anumite experiente,combinat cu ceva mai multa nebunie si impulsivitate Laughing ;a fost si dorul,pentru un timp acolo..cand pierdusem;apoi resemnarea,ca o concluzie,cand nu mai ramane nimic altceva..Insa mai puternic si decat aceasta,care pare ultima frontiera uneori,a fost dorul,perpetuu...Sa iti fie dor de ceva si dupa ce te obisnuiesti cu lipsa acelui lucru,sa fie mai puternic decat logica... mimozeala Curaj,resemnare,dor...pentru ca dorul invinge monotonia resemnarii,prin forta cu care tine mereu vie o amintire..

JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5184
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Dum Oct 31, 2010 12:40 pm

Degeaba ai avut curaj... daca ai ajuns... la resemnare...
Si daca ai ramas cu.... dorul... ce?!... Asta e rezolvarea?!.... Solutia magica/miraculoasa?!... Intrebari retorice....

Resemnarea... nu inseamna doar acceptare,... impacarea cu soarta... sau eu stiu cu ce alte kkturi,....inseamna lasitate....

Nu ma resemnez niciodata,... sunt perseverent (dar nu in prostie, cred)... ptr. ca stiu ca.... mai devreme/tarziu,.... lucrurile vor fi cum trebuie sa fie,...
cum vreau eu... Coincid... "directiile",... "evolutia"....

Daca nu,... asta e.... Stiu ca am incercat,... continuat,... nu m-am resemnat,... ca sa am de ce sa imi fie... dor....


Ultima editare efectuata de catre Magic_White_Wolf in Dum Oct 31, 2010 12:44 pm, editata de 1 ori
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5795
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Dum Oct 31, 2010 12:43 pm

P. S. Eu cred ca ordinea "fireasca"... e cea mentionata de Jez.....

Nu ca as vrea sa tin cu ea... Smile ...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5795
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Dum Oct 31, 2010 2:06 pm


De ce sa fie lasitate,resemnarea?E doar o alta etapa,in ordinea fireasca,dupa ce toate variantele au fost epuizate...Nu pot fi perserverenta in ceva imposibil de recastigat,par jalnica,poate chiar obsedata mimozeala ,ori asta e imposibil avand in vedere ca,am o mandrie invers proportionala cu inaltimea whistle
Nu imi place sa renunt,in mod normal,insa uneori,ambitia asta prosteasca si incapatanarea de a insista asupra a ceva pierdut,poate parea patetica si face mult rau..sufleteste...Si resemnarea este ca un balsam,un fel de detasare si o altfel de viziune asupra situatiei respective.Cred ca trebuie sa stim si cand sa renuntam,fiindca riscam sa alergam dupa himere,uneori.
E greu,mai ales cand acel ceva fusese un ideal si daduse impresia ca e permanent.Si totusi,undeva in subconstient,daca am reusit sa refulam asta,persista,inca e viu,pentru ca nimic nu se uita in viata,mai ales ceva care ne oferise la un moment dat ceea ce cautam.Si de aceea ramane in final dorul,ca ultima etapa dupa ce toate celelalte au fost parcurse,nu mai exista cale de intoarcere si ne-am resemnat cu ceea ce se intampla.








JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5184
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Dum Oct 31, 2010 2:13 pm

Am precizat/subliniat,... cum e cu perseverenta mea....

Resemneaza-te tu,... eu nu o fac....

Nu am nevoie sa imi fie dor,... de ceeea ce nu mai am.... Prefer sa imi fie dor... de ceea ce AM....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5795
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de hotsexyro Lun Noi 01, 2010 10:22 am

Pentru mine ar avea urmatoarea ordine:
Dor,curaj,resemnare...
Dor;dintotdeauna mi-a fost dor de ceva anume ceva ce stiam ca am mai trait... si pe care n-am pregetat sa-l caut toata viata(de pana acum)...
Intotdeauna imi va fi dor de sufletul meu de copil ,de curatenia ,zburdalnicia,visarea,naivitatea lui....
Dor de bunatatea oamenilor si de latura lor calda ,prietenoasa...
Dor de a darui iubire fara a cere nimic in schimb decat un astfel de om care sa merite darul meu.....
Curaj;curajul de a cauta si de a recunoaste cand ai gasit dorul si de a incerca sa pastrezi in suflet macar ceea ce ai gasit....
curajul de a-ti pastra sufletul de copil si de a-l arat lumii(desi risti sa fii considerat"infantil",sau baba nebuna,sau aburit/a...)
curajul de a mai iubi dupa ce sufletul pe care ti l-ai pus pe tava in fata unui om,ti-a fost ranit....
curajul de a merge pana-n panzele albe cand crezi in ceva .....
curajul de a te vedea asa cum esti cu parti bune si cu parti rele si de a recunoaste ce nu-ti place la tine si de a incerca sa schimbi ceea ce poti!
Resemnarea nu-mi prea place mie si pentru mine resemnarea are alt nume,se numeste ignorare..
ceea ce nu pot schimba,ceea ce nu pot avea desi am luptat pana-n panzele albe....ignor(nu stiu daca este resemnare,dar nu-mi place sa ma resemnez....deloc!)
De fapt are dreptate "albaneza" noastra,ca dorul ramane mereu...si atunci ordinea ar cam fi:dor,curaj,resemnare,dor.......
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de Tigrul_de_metal Mar Noi 02, 2010 8:43 am

Am si curaj.....nu ma resemnez niciodata..si mi-e dor de ceea ce am,nu de ceea ce nu pot avea !
Tigrul_de_metal
Tigrul_de_metal
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 168
<b>Puncte</b> Puncte : 5048
<b>Reputatie</b> Reputatie : 6
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 58
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 06/12/1965

Sus In jos

Despre curaj,resemnare si dor... Empty Re: Despre curaj,resemnare si dor...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum