Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
quanchi (12068)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
vlavi (9100)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
Mena (7546)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
Tania (4875)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Despre tigani...pareri pro si contra Vote_lcap1Despre tigani...pareri pro si contra Voting_bar1Despre tigani...pareri pro si contra Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Despre tigani...pareri pro si contra

+3
Magic_White_Wolf
ducipal
nicknistor
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 9:39 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] gasit asta pe you tube si inca alte zeci de clipuri pe aceiasi tema..faina chestie...voua va plac tiganii?...care ar fi parerile voastre pro sau contra tiganilor?


Ultima editare efectuata de catre nicknistor in Sam Dec 04, 2010 7:12 pm, editata de 1 ori
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de ducipal Vin Dec 03, 2010 9:51 am

Parerea mea e ca nu ar trebui sa dezvoltam topicuri rasiste si xenofobe. Na, am zis..
ducipal
ducipal
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 231
<b>Puncte</b> Puncte : 5129
<b>Reputatie</b> Reputatie : 9
<b>Localizare</b> Localizare : Galati <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 06/04/1972

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 9:52 am

Pe cand un grup.. antiromani?!...
Ne-am invatat sa dam vina pe ei ptr. tot ce se intampla...
Dar de hotia si crimele savarsite de romani,.. deh,.. nu ne place sa vorbim...

Tiganii de la voi din tara,.. recte Romania... tot ROMANI ... sunt...

Si daca proportia e ceva mai mare,.. poate la ei,. de jigodii,... tot vina voastra ROMANILOR... este...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 10:03 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de hotsexyro Vin Dec 03, 2010 10:06 am

Eu nu sunt rasista,nu am nimic cu ungurii,tiganii,negrii,jamaicanii,chineziii,sau alte rase cu conditia sa fie Oameni.
Cand am plecat/venit in/din Irlanda jumatate din avionul cu care am calatorit, era cu tigani....Nu am nimic cu ei pentru ca au si ei ca toti oamenii si parti bune si parti rele.
Cand m-am dus m-a deranjat colegul meu de scaun(de origine rom) ca putzea de am stat cu nasul in gulerul de la pulover tot drumul,iar cand am venit m-a ajutat providenta si langa mine s-a asezat o fata curata(despre care la prima veere credeam ca-i tot de origine roma,dupa culoare,dar nu era asa,cu care am vb tot drumul si ne-am imprietenit)...In Dublin chiar i-am admirat pe "compatriotii mei,ca respecta regulile de civilizatie impuse in tara aceea si nu se ingramadesc/imbulzesc la coada formata,pentru intrarea in avion,insa cand am ajuns in Bucuresti,mi-am luat multe genti peste picioare,ca a inceput imbulzeala si ingramadeala!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu am nimic cu tziganii(am prieteni tzigani,la 2 Mai),insa am cu nesimtirea,marlania,mizeria(de orice fel) care se poate intampla oricarui om de orice nationalitate sau etnie ar fi el!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12307
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 10:09 am

cretule de ce nu-i iei acasa si ii civilizezi?...daca nu reusesti nu le da drumul intre oameni pt ca sunt periculosi Wink
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de hotsexyro Vin Dec 03, 2010 10:16 am

Mai Nicky sa sti ca ai spus un mare adevar:ar trebui "civilizati",in primul rand printr-un comportament nediscriminator din partea societatii,nu a unui singur individ!
O voluntara de-a noastra din Australia,a facut o vizita intr-o duminica singura ,numai ea cu camera de filmat in saltul lor de la marginea orasului sacele,si sa sti ca a fost foarte impresionata de felul cum s-au purtat cu ea,desi,noi la firma am fost oripilati cand am auzit unde a fost,si i-am spus ca e periculos,bla,bla bla..si ca o putea pati!
Insa uite,ea s-a comportat frumos,natural si civilizat cu ei ca si cu alti oameni si ei au raspuns la fel de frumos!

hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12307
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 69
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 10:19 am

Mda,..

Oameni si oameni, Rodica,.. uscaturi si uscaturi...

Ma mandresc cu niste prieteni TIGANI,... mi-e rusine si scarba.. cu si de,.. niste "prieteni" ROMANI...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 10:30 am

cretule am cerut pareri pro si contra tigani nu jigniri impotriva romanilor...deci te rog sa fii pe subiect daca ai ceva de spus daca nu comentariile de-ampule sa le faci pe topicul de chat
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 10:37 am

Eu sunt TIGAN... Si comentez unde sunt muscat de c*r...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 11:18 am

ok mie nu-mi plac tigani..ca sa-mi schimb parerea vino cu argumente pro tigani
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 11:28 am

Daca citeai ce am scris TOTI,.. nu doar eu.. ar fi trebuit sa intelegi...
Stii ca nu sunt de acord cu... generalizarile,... statisticile...
Si cu tiganii,.. ca si cu ungurii...
Si.. aminteste-ti ura ta fata de unguri,.. dar si prietenia ta cu Falus...
Si... prietenia care a fost o data .. si respectul.. cu TIGANUL de mine...

In fine,..
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Rechinu07 Vin Dec 03, 2010 1:16 pm

Am editat titlul topicului si sper ca astea sa se opreasca aici. Cretule ca fapt divers, nu trebuie sa-i scoti ochii lui Nistor, mai ales ca pana acum, cam tot ce a scris a fost relativ "infirmat" de Rodica si de sugestia lui Ducipal... Vis-a-vis de subiect e exact cum ai spus, sunt uscaturi si uscaturi, proportiile difera, dar nu-i mai putin adevarat ca proportia uscaturilor intre cei de etnie rroma este covarsitor momentan... Pe de alta parte Nistore, nu-s ei de vina ca muzica lui Guta si/ sau Salam si/ sau altii ca ai, rezoneaza si gaseste intr-o prportie extrem de mare admiratori printre romani... "Nu-i chef sau nunta fara manea", este o expresie pe cale sa devina proverb... Ei ne "tiganizeaza" ca sa zic asa, dar noi acceptam... La fel cum din versurile melodiilor sus aminitite, pustime i-a punctele de reper gen: "fratii mei, am femei, am masini, am milioane, etc..." Si atunci cine-i de vina, daca asimilam atatea repere care ar trebui sa le fie caracteristice doar lor?! Palatul ce si l-a ridicat Videanu este similar celor prezentate in clipurile expuse de tine si asta e doar un exemplu subtire... Sunt N persoane, N romani care vor casa "cat mai mare" si "masina cea mai tare", p**a mea si drept urmare?!

Intre altele fie spus am intalnit oameni de multe "soiuri"... Cum zicea si Rodi, educatia, bunul simt si alte asemenea atribute, nu au sex/ orientare sexuala, etnie, culoare politica sau religie.
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7077
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 1:21 pm

rechinule schimba titlul cum vrei dar nu scrie romi scrie tigani pt ca asta sunt
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Mena Vin Dec 03, 2010 1:59 pm

Si ce conteaza cum le ziceti?Nu-s tot oameni?Nistore,cica la zodia varsator se indica acest fapt:Evitati sa faceti opresiuni rasiale in fata lor.La mine-i valabil...La tine de ce nu?
Uite,in Oradea exista un medic tigan nefrolog.Cel mai bun probabil din Romania.Toti fratii lui sunt destepti si au facut cariera.Oameni si oameni.Si atata timp cat ii marginalizam-pt ca sunt marginalizati-nu putem nici sa-i educam.Caci pomenele ce le facem cu ei sa le inchidem gura si sa-i ascundem sub pres,nu ajuta.
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9611
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 2:12 pm

ete pola mena cu o floare nu se face primavara si daca o viata sau mai multe au fost tigani cum plm acuma sunt romi?
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 2:15 pm

nicknistor a scris:rechinule schimba titlul cum vrei dar nu scrie romi scrie tigani pt ca asta sunt
Se spune,... asaaaa,.. cu dovezi concrete,.. stiintifico-arheologice... ca cica,.. NOI RROMI,.. am venit,.. asaaaa,... prin Europa pustie... si am populat-o.... Ca sa apareti si voi... ROMANII,... cu un singur R...

Asa cum... si primii oameni, cica, eu nu prea le stiu p-astea,.. ar fi aparut... taman.. in Africa...

Hmm,.. bine ar fi fost sa nu existe nici rromii,.. nici negrii,...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de ducipal Vin Dec 03, 2010 2:29 pm

Pentru stiinta noastra :

•43% dintre rromi au sub 16 ani, dar mortalitatea infantila este de 40‰, iar speranta de viata cu 10 ani mai mica;
•doar 20% dintre copiii rromi frecventeaza gradinita, pentru a se pregati pentru scoala;
•20% nu sunt inscrisi la scoala;
•30% abandoneaza scoala inainte de absolvirea ciclului gimnazial;
•aproximativ 50% sunt analfabeti sau semianalfabeti;
•30% dintre copii cu varste intre 3 si 10 ani sufera de boli eradicate de mult (inclusiv TBC).

Cati dintre noi au ridicat macar un deget pentru a favoriza acesti copiii ? Cu ce drept judecam noi alti oameni? Am facut tot ce-a stat in puterea noastra ca sa-i ridicam pe rromi? Dar , ma rog , unde au cazut? Daca nu sunt ca noi inseamna ca trebuie stersi de pe harta ? Dar cine suntem noi? Cine ne permite sa spunem ca noi suntem mai buni ca ei si ca trebuie musai sa-i asimilam? E usor sa judeci ... Cine nu accepta diversitatea biologica si culturala este lipsit de inteligenta si imaginatie.
ducipal
ducipal
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 231
<b>Puncte</b> Puncte : 5129
<b>Reputatie</b> Reputatie : 9
<b>Localizare</b> Localizare : Galati <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 06/04/1972

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Vin Dec 03, 2010 2:38 pm

Foarte interesant este ca tiganii si-au atribuit intotdeauna numele altor etnii sau popoare care le-au ingaduit sa-şi ascunda etnia:
"Satra" vine de la casta Kshatria (razboinica) careia nu i-au apartinut niciodata.
"Tigan/Zigeneur/Zingaro etc" vine de la "Athinganoi", secta religioasa grecesca recunoscuta pentru activitatea de prezicere, tiganii n-au au apartinut niciodata acestei secte.
"Gypsy" vine de la "Egyptian" cum si-au spus acum vreo 600 de ani pentru a primi bani, locuinte si mancare pe gratis, pretinzand ajutor ca fiind crestini egipteni aflati in pelerinaj.
"Yansser" cum sunt cunoscuti la New York, vine de la ienicer turc, cum s-au prezentat tiganii emigrati in America pe la 1900. In Germania numele cele mai folosite sunt Zigeuner si Sinti. In limba franceza s-a impus numele Gitanes. In limbile engleza si spaniola, Gipsy, respectiv Gitano. In Danemarca, Suedia si Finlanda s-au prezentat sub numele de Tattan (tatari).


Agresiunea lexicala rom/roma/roman - romani/romani - romanies/romanians - romanes/romaneste, a fost aplicata asupra tarii si natiunii noastre imediat dupa 1990, in cadrul unui program complex dezvoltat de Fundatia Soros in Romania. Beneficiind de numerosi membri ai etniei tiganesti in guvernarile Romaniei - sunt notorii Ion Iliescu, Adrian Nastase sau Andrei Plesu - dupa "Memorandumul" lui Petre Roman, care oficializa denumirile paralele, nimic nu le-a mai stat in cale schimbatorilor de limba si istorie. O prima disputa a fost cea legata de cuvantul "romi", romanii fiind prostiti apoi ca aceasta va fi inlocuita cu "rromi", o alta formula care doar a sporit debandada lexicala. De amintit, ca fapt divers, ca in anii 1995, limba cu care Soros vroia sa inlocuiasca tiganeasca primise numele de "romalli", forma care nici nu se putea declina si care a fost inlocuita ulterior cu "romani" si varianta "rromani". Apoi, pentru a se apropia de scopurile reale, a fost modificata cu "roma/romani/romanies". Confuzia este generala, inclusiv la nivelele academice ale intelectualitatii din tarile afectate de valul de imigratie si/sau infractionalitate tiganeasca. Cine ce sa mai inteleaga?!. Strigator la cer este ca denumirea nu are nici o baza istorica, tiganii nu au fost purtat niciodata de-a lungul istoriei acest etnonim si provine din cuvantul "DOM", care pe limba originara a tiganilor inseamna "om".

Prin denaturare (voita) "dom" s-a transformat in "rom" cu "r" accentuat, apoi din "rom" s-a trasformat in "roma" apoi in "romani" si in "romanies" . S-a ajuns astfel incat tiganii sa aibe numele identic cu al romanilor in limba engleza . Romani cu romani si romanies cu romanians ( doar ca in engleza nu exista diacritice dupa cum vedeti iar la o un simpla cautare pe google a cuvantului romani se vor afisa linkuri cu tigani) Practic denumirile sunt identice.

In ceea ce priveste denumirea de rom, chiar daca ne aflam in ceasul al 12-lea, este necesar un plan de masuri diplomatice, intinse poate pe mai multi ani, pentru a sensibiliza organismele europene si a se indrepta aceasta mare eroare de a denumi o populaţie transfrontaliera cum sunt tiganii cu un nume atat de apropiat si generator de confuzii, de numele istoric al poporului roman.Luand in considerare progresia demografica pană in 2025, cand pe fondul declinului de natalitate la romani şi maghiari si al scaderii mortalitatii la tigani, acestia ar putea reprezenta un procent semnificativ din populaţia Romaniei, depasindu-i pe maghiari, la care adaugam confuzia din ce in ce mai pregnanta a numelui de rom cu cea de roman, pozitia Romaniei in familia europeană apare intr-o pozitie tot mai ingrijoratoare.

In absenta unui plan concret ce trebuie urmarit cu consecventa, cred ca sunt toate sansele ca in constiinţa civica europeana sa se consolideze credinta ca Romania chiar este tara romilor (daca nu s-a intamplat deja) si se prefigureaza tot mai mult ideea domnului Teodor Melescanu care spunea ca se doreste creerea unui stat ţiganesc in Romania, ca Romania va fi in curand tara tiganilor .

Orice nationalism se bazeaza pe:
1) limba comuna (in sensul acesta s-au pornit alte campanii mincinoase demarate de reteaua Soros Open Network care incearca sa inventeze o limba tiganeasca impletita cu romana si care au denumit-o Romani Vlax, exact Vlax ! nu era de ajuns ca ne-au furat etnonimul de roman acum vor sa ne compromita si etnonimul de valah/vlah . Aceasta teorie strigatoare la cer este avansata de un anume Ian F. Hancock care isi publica lucrarile prin intermediul organizatiei Soros. Cercetatorul mentionat mai sus si care se recomanda drept "Romani" cu descendenta britanica si maghiara, este profesor de Studii Romani la Universitatea din Texas. El incearca sa si probabil reuseste sa convinga multi naivi, inclusiv pe site-ul Universitatii americane, ca "olahii" sau "vlahii" sunt de fapt tigani, de unde ar veni si denumirea limbii Vlax Romani, prezentata ca "un dialect al limbii romane" vorbit de populatia "Vlax/Vlach". Este revoltator si intolerabil, asistam practic la rescrierea istoriei.
2) etnia comuna = natiunea
3) etnonimul
4) teritoriul
5) statul
6) drapelul
7) istoria comuna

Tiganii au purces pe calea definirii propriului lor nationalism. Au nevoie de un teritoriu. Poporul ales drept victima sunt romanii. Sa lasam minciuna si ipocrizia deoparte, daca considera numele tigan peiorativ atunci sa-si ia numele lor original care este DOM si nu ROM.

Articol publicat in Ziarul de Cluj de catre Ioan ABRUDAN (29 noiembrie 2007)
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 2:47 pm

Ce usor e sa facem... copy/paste...

Mult ma usor decat sa citim,.. sa intelegem,,, sa fim toleranti...

Luam orice kkt... drept bun.. si il savuram cum vrem...

P. S. Nici nu m-am obosit sa citesc,.. nu citesc ce scrie... cine plm e si ala?... Vreo mare personalitate de la ROMANIA, probabil,. de nu il stiu eu...
Asta e mare problema a unei tari de kkt... Tigan sau rrom?... Manipularea ieftina,.. la care se pune botul....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Mena Vin Dec 03, 2010 3:12 pm

E topicul lui Nistor.Daca nu ne convine...ignor...Daca continui sa te mai iei de el la fiecare postare nu-i bine...Parca fiecarte are dreptul la opinie.E teoria ta din cate imi amintesc.Daca brusc nu va mai iuibiti ca si acum o saptamana...aveti mesageriile la dispozitie.
De cand ai revenit doat provoci...doar bati apropouri...Ba ca nu mai suna trompeta..ba ca nu stiu cati se inghesuie la usi..etc...etc..Deocamdata forumul asta are moderatori si are cine sa modereze,sa stearga daca-i cazul si sa ia decizii cand se considera ca e nevoie...Asa ca potoliti-va !
Si nu dau cu mopul pe topicuri doar ca unii au exces de zel si nu si-l pot tiune acasa.
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9611
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Vin Dec 03, 2010 3:17 pm

Pai, banneaza-ma .. si ramai in... fericirea ta...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5778
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Seshat Vin Dec 03, 2010 4:33 pm

Anul trecut am fost plecata in vizita la o prietena din Galati....Prietena asta a mea e tiganca si trebuie sa va spun ca e o familie deosebita....Personal nu am nimic cu ei...nu ii judec ...
Atat ei cat si noi romanii, acem calitati si defecte.....asta inseamna ca trebuie sa ii uram? De unde si pana unde? URA? Eu zic ca e prea mult...

Ce ne mai imbarliga domne astia, unii impotriva altora....
Seshat
Seshat
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 230
<b>Puncte</b> Puncte : 5115
<b>Reputatie</b> Reputatie : 27
<b>Localizare</b> Localizare : Padurea adormita.. <b>Varsta</b> Varsta : 59
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 03/02/1965

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de nicknistor Sam Dec 04, 2010 7:10 pm

no de azi ii oficial de la guvern denumirea de rrom nu mai exista sa revenit la tigan deci vreu sa fie schimbat numele topicului adica il scimb eu Tongue
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7901
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de ducipal Sam Dec 04, 2010 7:18 pm

au vazut cat de furios esti Laughing
ducipal
ducipal
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 231
<b>Puncte</b> Puncte : 5129
<b>Reputatie</b> Reputatie : 9
<b>Localizare</b> Localizare : Galati <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 06/04/1972

Sus In jos

Despre tigani...pareri pro si contra Empty Re: Despre tigani...pareri pro si contra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum