Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
quanchi (12068)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
vlavi (9100)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
Mena (7546)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
Tania (4875)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Ce este Intamplarea? Vote_lcap1Ce este Intamplarea? Voting_bar1Ce este Intamplarea? Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Ce este Intamplarea?

+2
hotsexyro
quanchi
6 participanți

In jos

Ce este Intamplarea? Empty Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de quanchi Mier Aug 05, 2009 9:15 am

Intâmplarea este doar numele pe care-l dăm necunoaşterii noastre (cu alte cuvinte, nimic nu este de fapt întâmplator, ci cel mult nu cunoaştem noi suficient de multe lucruri)?

Dar alţii (mai ales fizicienii) spun că întâmplarea există efectiv -- ei demonstrează că la nivel cuantic nu se poate principial şti exact cum va decurge un fenomen. Acest "nu se poate principial şti" este valabil chiar şi pentru o fiinţă umana. Limitarea nu se datorează imperfecţiunii simţurilor/creierului uman, ci este o proprietate a realităţii (cu alte cuvinte, dacă am admite că cineva ştie, am ajunge la contradicţii).

În acest caz, cum concepem întâmplarea? Ce este ea?
quanchi
quanchi
Moderator
Moderator

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12068
<b>Puncte</b> Puncte : 14529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 135
<b>Localizare</b> Localizare : Bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 24/09/1969

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de hotsexyro Mier Aug 05, 2009 9:50 am

nimic nu-i intamplator...nici macar intamplarile din viata noastra....
eu cred in ceea ce se demonstreaza in filmul "The secreet"...ca gandurile noastre si dorintele noastre,si credintele noastre, atrag intamplarile din viata noastra...si uite asa,chiar cand trecem printr-o intamplare nefericita,mai devreme sau mai tarziu,ne dam seama ca nu a fost intamplatoare si am invata ceva din ea!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de Mena Sam Aug 08, 2009 10:17 pm

Intamplarea zic eu..este modul vietii de a ne ajuta sa ne urma cararile..."Intamplator"...e totul...intamplator cunoastem oameni..intamplator rostim cuvinte sau...nu..."intamplatorul"..trebuie sa se intample..sau nu...Si neintamplarea e tot o..intamplare...Din fiecare intamplare sau ne...invatam sau nu..o lectie...Cand ramanem corigenti...mai avem uneori sansa sa se "reintample"..alteori n-o mai avem...si se petrec alte intamplari..Totul pare o ..intamplare..desi nu este cu siguranta asa....Smile
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de Only Lun Aug 10, 2009 2:09 pm

Intamplarile mele poarta in ele, ca niste caise coapte, samburi dulci de neprevazut. Incapatanata, imi infig dintii in carnea aromata a fructului si las sucul sa mi se scurga obraznic pe barbie. O intamplare m-a adus aici, rupandu-ma de mine, cea de ieri. Am adunat treptele urcate si rezultatul l-am transformat in strigat care a cuprins lumea.

Desi nu cred in destin, am convingerea ca anumite alegeri, facute la un moment dat, le influenteaza pe toate celelalte. Nu toate amintirile ne sunt drepte si nu toate pasarile din noi gasesc drumul catre fereastra pe care uneori, sufletul nostru le-o deschide. Insa atunci cand ne celebram ranile, in loc sa le oblojim, avem dovada faptului, deloc intamplator, ca am luptat. Iubind, asteptand, bucurandu-ne de aripile care tasnesc zambind din toti umerii pe care necuvintele noastre au poposit, roi de fluturi albi...


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Feb 14, 2010 7:04 pm

ce este intamplarea? cu toate ca fizica cuantica demonstreaza ca exista imprevizibilul tot ea demonstreaza si cateva universuri paralele, deci asta insemana ca posibilitatea ca un lucru sa se intample intr-un anume fel este si totusi nu este infinit.
O laum de la capat hai sa vorbim din ce stim noi, se zice ca ne tragem din maimute si in decursul milioanelor de ani ne-am format (asta stiintific) k suna bine dar ce facem cu aligatorii? care in decursul a foarte mult timp nu s-a schimbat nimic la ei ci usoare forme de adaptare? cum se face ca avem un ADN fiecare, cum se face ca anomaliile nu sunt date de natura ci doar de fiinte care poseda inteligenta primara? de ce natura isi poate reface sistemul ? daca ne uitam la nivel de fizica cuantica acolo se intampla niste vibratii cu o viteza ametitoare, totul se poate schimba intr-un milion de sutime in orice forma posibila infinita si cu toate astea totul ramane la fel, apropo s-au descoperit cranii umane de peste 500 de mil de ani, arata la fel ca cel actual deci vibratia aceea la nivel cuantic a ramas la fel ... revenind la subiect exista energie in mai multe feluri, cum exista si pozitivitate exista si negativitate e normal ca acolo unde se acumuleaza in masa consistenta, acea energie, acel loc sa desfosoare o activitate, sa aiba un efect pe masura cu consistenta lui, in consecinta daca o persoana gandeste ceva negativ intr-o anumita directie posibilitatea sa se intample un dezastru este minora, daca mai multe persoane gandesc in mod colectiv negativ intr-o anumita directie atunci se schimba ecuatia si va fii proportional efectul cu numarul de persoane sau cu consistenta energiei acumulate din acele surse, la fel se intampla si in cazul cand energia devine pozitiva, asa ca prin acest fapt imi pot explica de ce oamnii au ca obicei sa dea un lucru, un obiect de poamana unui strain iar acesta sa zica un cuvant, un gand bun catre acea persoana pozitiv, pt ca ii va incarca energia pozitiva si o va amplifica,atunci cand blestemi o persoana sau cand mai multe persoane te blesteama sau iti doresc raul zici "cred ca sunt blestemat de imi merge asa rau" adica mai multe persoane au gandit negativ in directia ta si automat conform a ce am spus mai sus ti se va intampla un lucru proportional cu energia lasata de acele persoane asupra ta, acum revenim la cuvantul intamplare, tu poti sa nu te ganbdesti sa zicem ca maine sa ai un moment placut fericit, in schimb toata lumea sa "comploteze" la fericirea ta, cand acel gand se va materializa tu vei spune ca ai fost norocos sau ca te iubeste Dumnezeu, si invers cand ti se intapla ceva rau, probabil de aici si indemnul la iubeste-ti aproapele cu cat vei oferii mai multa energie pozitiva impactul acelei energii spre directia pe care tu o trimiti va fii pozitiv daca emiti negativ evident va fii pe masura, se pare ca suntem generatoare de energie poate ca asta e scopul nostru datorita noua exista viata ideea e ca o energie fara alta nu poate exista deci, oarecum am definit zic eu intamplarea ca fiind ceva, o energie, programata constient sau inconstient de unul sau mai multi factori numiti emitatori, in acelasi punct ... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Feb 14, 2010 10:46 pm

insasi viata noastra este o intamplare....fericita [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de Rechinu07 Vin Feb 19, 2010 9:45 pm

Teo, sa-ti iau postarile-n p**a!!! Mi-aduci aminte de Trasnea din Amintirile lui Creanga care "dondanea" repede si mormait precum calicii la pod: "Ce este gramatica
romana, este... ce este, este... este arata... nu arata, artea...
artea... ce... ce... ce ne invata, invata... invata... ce ne invata;
a vorbi... bi... bi... ce ne invata... ce este, este... este arata,
uite dracu! nu arata, artea ce ne invata... ce este, este..." [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Intamplarea nu are o definitie clara, concisa, nu este o suma sau diferenta, nu poate fi cuprinsa intre doua puncte bine definite... Se poate spune ca se imparte in doua categorii: intamplarile bune si cele rele... Cele bune vin cu manifestari (din partea individului) gen "Doamne-ti multam:" iar cele rele au parte de manifestari care incep cu traditionalul "baga-mi-as"! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Lamuriti bre?!
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de CROCODILU' Sam Feb 20, 2010 7:54 am

rechi esti prost
gandeste mai profund nu superficial
ca eu acolo nu dau cu matura
explic lucruri interesante [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Ce este Intamplarea? Empty Re: Ce este Intamplarea?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum