Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
quanchi (12068)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
vlavi (9100)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
Mena (7546)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
Tania (4875)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_lcap1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Voting_bar1Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

+20
mademoiselle52
Tania
furtunosul
Andi
varsator
TAVIC
Oana
fabienne05
Mena
quanchi
Didina
Tataita
abyss
hotsexyro
leoaika
Tasha
nicknistor
Rechinu07
vlavi
enola_gay
24 participanți

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Dum Iul 26, 2009 10:03 pm

Deschid acest topic in care gospodinele-bubulinele , sa posteze retete de mancare interesante sau care cred ele ca merita sa le incercam ...


Incep prin a posta o reteta de sezon ( si nu numai ) care are mare trecere pe " dincolo" :




Salata Cezar



4 portii
Timp de gatit: 45 min.
550 calorii, 38 g grasimi per portie

Ingrediente:

pentru sos:

* 1 ou
* 6 linguri ulei de masline
* sucul de la 1 lamaie
* 1 catel de usturoi mic, taiat bucati
* 2 fileuri de ansoa
* 25 g parmezan, ras

pentru salata:

* 1 bagheta de 20 cm, taiata felii
* 3 linguri ulei de masline
* 25 g parmezan, ras
* 200 g piept de pui, dezosat si curatat de pielite (pentru o varianta mai exotica, puteti inlocui cu 200 g creveti sau cozi de raci)
* 2 capatani de salata verde creata, spalata, scursa si rupta bucati
* 50 g parmezan razuit fasii mari

Mod de preparare:
Sosul preparat special pentru aceasta salata este mai consistent decat o simpla vinegreta si, de aceea, merita sa incerci si tu.

Preincalziti cuptorul la semnul 4/180ºC. Lasati oul sa fiarba in apa clocotinda timp de 4 minute, apoi treceti sub jet de apa rece si curatati-l de coaja.
Amestecati-l foarte bine cu celelalte ingrediente pentru sos (cel mai bine intr-un blender) si presarati piper negru, proaspat macinat.

Asezati feliile de paine intr-o tava de copt si stropiti-le cu 2 linguri ulei de masline. Presarati parmezan si dati-le la cuptor timp de 15 minute.
Intre timp, pe gratarul incins, frigeti la foc potrivit carnea de pui, presarata cu un praf de sare; lasati timp de 12 minute, pana se patrunde. Apoi taiati fasii.

Puneti foile de salata intr-un bol incapator si turnati sosul. Amestecati, pentru a se unge uniform, si dupa aceea impartiti salata pe 4 farfurii. Deasupra asezati crutoanele, carnea si presarati fasiile de parmezan.

Inainte de a servi, presarati piper negru, proaspat macinat.


enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de vlavi Lun Iul 27, 2009 10:09 am

Salata Cezar e preferata fiică-mii!
Dragilor, mie îmi plac mâncărurile consistente, carnea din belşug, aşa că nu vă aşteptaţi la cine ştie ce mâncăruri uşoare.
Vă spun cum am adaptat eu reţeta clasică de musaca astfel încât să evit călirea cărnii, prăjitul cartofilor.
Tai cartofii în rondele groase de 1cm., fierb un pic în apă cu sare (cam 3 minute după ce le iau spuma (dacă pun bostănei, îi tai în bucăţi de 5, 6cm şi tot 3 minute îi las în apa clocotită, apoi îi scot şi-i tai felii)
Tai 1 ceapă, o călesc/ înăbuş, adaug morcov ras, orezul, călesc până se înmoaie orezul(adaug câte un pic de apă caldă şi amestec des) las să se răcească, amestec cu carnea tocată, cu verdeaţa şi cu suc de roşii, pun 2 sau 3 ouă, condimente după gust şi toane.
Pun un pic de apă pe fundul cratiţei, aşez un strat de cartofi, apoi carnea, un strat de bostănei (dacă ai vinete, alea trebuie călite!),iarăşi carne şi ultimul strat- felii de roşii. Merge şi numai cu cartofi dar mie îmi place mai mult alternanţa aia de culori şi de texturi. Adaug apă, pun la cuptor, las cca o oră chiar peste, apoi scot cratiţa şi torn peste roşii 3 ouă amestecate cu 3 linguri de apă şi bătute bine.
Introduc iar la cuptor şi mai las câteva minute până ce oul se coace.

Să vă zic "POFTĂ BUNĂ!"? Ok! Să fie!
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Vin Iul 31, 2009 7:59 am

Intr-o salata se poate pune orice - dupa gust, dupa ce avem in frigider, dupa pofta... Totusi, exista cateva retete consacrate de salate care se fac dupa instructiuni vechi de zeci de ani si care inca mai sunt in voga. Iata cum pregatim trei dintre cele mai faimoase salate din lume:



Salata Caprese e un tip de salata din regiunea italiana Campania. Salata se prepara din felii de mozzarella, rosii si busuioc, asezate una langa cealalta. Se condimenteaza cu sare, piper si ulei de masline. Unele versiuni mai contin si usturoi taiat marunt, patrunjel si diverse dressinguri. Iata cum se pregateste: Ingrediente:
3 rosii coapte, dar tari, 2 bulgari de mozzarella, foi de busuioc sau oregano, sare, ulei de masline, salata verde

Mod de preparare:
Se taie rosiile si se aseaza pe o farfurie sau pe un fund de lemn cu 2-3 foi de salata verde - pe fiecare felie de rosie se aseaza o felie de mozzarella, o foaie de busuioc sau oregano, sare si ulei de masline.





Salata Coleslaw e o salata care e preparata, in principal, din varza taiata fin si, in unele variante, morcovi. De asemenea, unele retete de coleslaw contin si alte ingrediente, precum varza rosie, branza, ananas sau mar. De obicei e servita cu un dressing simplu, din ulei, otet si ierburi, dar in America se serveste de obicei cu maioneza sau chiar mustar. Iata cum se pregateste:

Ingrediente:
300g varza alba, 150g morcovi, 2 tulpini de telina, 6 linguri otet, 1 lingura faina, 6 linguri apa,1 lingurita mustar, 1 lingurita sare, 1 lingurita zahar, 6 lingura smantana, 20 g unt sau smantana.

Mod de preparare:
Varza, morcovii si telina se dau pe razatoare. Apa, otetul, faina, zaharul, sarea si mustarul se fierb, se adauga smantana si untul si se mesteca bine pana la omogenizare. Acest sos se amesteca cu legumele, se pune in salatiera si se serveste.




Salata Waldorf se prepara din mar dat pe razatoare, telina, alune de padure, struguri si maioneza. Salata a fost inventata in anul 1893 chiar la Hotelul Waldorf din New York City. Iata cum se prepara:

Ingrediente:
3 mere verzi, 4 fire de telina americana, 1 cutie compot ananas, 150 gr. nuci

Mod de preparare:
Merele se decojesc si se taie in cubulete. Se pune peste ele lamaie, sa nu se innegreasca. Telina se taie in straifuri de aprox. 1 cm. Ananasul se scoate din cutie fara sirop si se adauga la mere, telina si nuci (optional nucile se pot taia). Se face maioneza la care se adauga o lingura de smantana si o lingura de apa. Maioneza se toarna peste ingrediente si se potriveste de piper.





Si cum ziceam si la inceput salata se poate face cu orice. Luati legumele si dati-le in fiecare zi un alt gust..... Pofta buna ! Very Happy
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Vin Iul 31, 2009 8:07 am

Dressinguri


Conceptul de dressing de salata variaza de la o cultura la alta. Spre exemplu, sosul vinegreta este foarte folosit in Europa de sud, in vreme ce maioneza e mai populara in Europa de Est si Rusia. In Danemarca, cele mai multe dressinguri de salata se bazeaza pe smantana. In America de Nord exista cea mai mare varietate de dressing-uri, inspirate din toate culturile.

In Romania, cel mai popular dressing este o simpla combinatie de ulei si otet, care, de fapt, nu aduce foarte multa savoare salatei. Iata care e povestea celor mai populare sosuri de salata si cum se pregatesc ele:




Blue Cheese Dressing eun sos popular in America. E preparat, de obicei, din maioneza, smantana, branza cu mucegai, lapte, otet, pudra de usturoi si mustar. E servit de cele mai multe ori cu legume crude sau cu fripturi, precum aripioare de pui.




Ranch Dressing e un sos facut din lapte, smantana, maioneza, ceapa verde, pudra de usturoi si ierburi. Acest dressing este in topul popularitatii in America, alaturi de dressingul italian, si merge cel mai bine cu broccoli, morcovi, dovlecei, ceapa sau cartofi fierti.




Dressing-ul Italian e un sos asemanator cu vinegreta, format din apa, ulei, otet sau suc de lamaie, piper, ceapa maruntita si ardei gras, zahar, usturoi, oregano, fenicul, sare si marar. E cel mai cunoscut, desigur, in Italia, unde e folosit adresea pentru salate si preparat ad-hoc, din ingrediente proaspete.




Dressing “O mie de Insule” este un sos facut de obicei din maioneza, ketchup, tabasco si legume taiate fin, cum ar fi muraturi, ceapa, ardei gras si masline verzi. Uneori, se adauga si ou fiert tare taiat fin. Dressing-ul e folosit foarte des pe salate de tot felul, avand un gust foarte diferit fata de celelalte dressing-uri. Se utilizeaza si in fast-food-uri, pe hamburgeri sau pui prajit.



Oricare ar fi reteta, un lucru e cert: un dressing schimba total gustul unei salate. Aceeasi combinatie de legume poate avea cu totul alt gust in functie de dressing. Sa nu mai vorbim si despre faptul ca o salata e un fel de mancare extrem de nutritiv si sanatos!
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Lun Aug 24, 2009 8:48 am

Pentru ca este vara , anotimpul salatelor , va propun una foarte buna ...salata de cruditati, cu smantana :


Timp de preparare:

30 min (complexitate redusa)


Ingrediente:
2 morcovi, 2 mere, 1 telina, 1 pastirnac, 2 castraveciori, ½ sfecla
mijlocie, ¼ varza cruda mica, 2-3 linguri zeama de lamiie, 4 linguri
smintina, 2 rosii, 1 salata verde, sare, piper




Mod de preparare:
Morcovii, merele, telina, pastirnacul si sfecla se curata de coaja, se
spala si se dau pe razatoare, castraveciorii se taie rondele, varza se
taie fin. Se pune totul intr-un castron, se potriveste de sare si
piper, apoi se amesteca cu zeama de lamiie si smintina. Se niveleaza
frumos deasupra
Se garniseste cu felii de rosii si foi de salata verde
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Rechinu07 Lun Aug 24, 2009 2:28 pm

Sunt convins ca saliveaza toti iepurii care citesc ce ai scris mai sus... Laughing
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Lun Aug 24, 2009 2:49 pm

papa si tu telina si sa vezi cum te vor invidia iepurashii ca dai mai repede din cur decat ei .... Very Happy Very Happy Very Happy
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de nicknistor Lun Aug 24, 2009 2:51 pm

io cred ca nu viteza conteaza la ce zici tu eno,plm e doar o parere Wink
nicknistor
nicknistor
Gigolo XXL
Gigolo XXL

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3662
<b>Puncte</b> Puncte : 7916
<b>Reputatie</b> Reputatie : 41
<b>Localizare</b> Localizare : arad-cluj <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 12/02/1975

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Rechinu07 Lun Aug 24, 2009 2:54 pm

enola_gay a scris:papa si tu telina si sa vezi cum te vor invidia iepurashii ca dai mai repede din cur decat ei .... Very Happy Very Happy Very Happy

Daca efectul asupra femeilor ar fi identic cu diferenta ca s-ar manifesta la nivelul gatului (adica ar da din cap cum as da eu din cur), acum mi-au roaba si plec la piata dupa telina... Fac si inghetata de telina... Laughing
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7092
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Lun Aug 24, 2009 2:59 pm

dar voi credeti ca eu nu stiu ???
dar nu era sa-l las pe rechi sa aibe ultimul cuvant , nu ??!?!?!?!?
lol!
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Tasha Lun Aug 24, 2009 8:48 pm

Cea mai buna leguma e carnea...am stat la prietena mea din Italia,nu zic ca n-a fost sanatos ce mi-a dat de mancare,ca, ce sa zic am slabit trei kg.si m-am bucurat...dar eu sincer,nu dau mancarea din Ardeal pentru toate salatele din lume! lol!
Tasha
Tasha
Fresh "meat"
Fresh

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 495
<b>Puncte</b> Puncte : 5902
<b>Reputatie</b> Reputatie : 0

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de vlavi Lun Sept 07, 2009 6:00 pm

Rulouri cu somon afumat

6 clatite
6 felii de somon afumat
150g crema de branza
1 lingura suc de lamaie
3 linguri marar tocat
sare

Cum preparam:

  • Amestecam branza cu mararul tocat si sare.
  • Asezam o clatita pe farfurie si intindem un strat subtire de branza.
  • Asezam deasupra o felie de somon si rulam clatita.


Taiem clatita in sase bucati si le prindem cu scobitori. Repetam procesul cu celelalte clatite.
4 portii
Timp de preparare: 15 minute
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Lun Sept 07, 2009 7:10 pm

Interesant , multumesc ...mi-am notat ...in gand ... Very Happy
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de leoaika Mar Sept 08, 2009 5:48 am

Pasta de branza

branza de burduf sau branza dulce frecata cu sare, cateva linguri de smantana,marar sau verdeata de care doriti voi si de aici incolo la aprecierea voastra, sunculita, parizer, afumatura, ceapa, usturoi, .....a si uitasem , in funtie de cantitate, se pune unt....
leoaika
leoaika
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 173
<b>Puncte</b> Puncte : 5529
<b>Reputatie</b> Reputatie : 4
<b>Localizare</b> Localizare : Lugoj,Timis <b>Varsta</b> Varsta : 52
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 04/08/1971

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de vlavi Mar Sept 15, 2009 5:55 pm

Ba mănânc pentru că mâncarea e gustoasă, îmi provoacă plăcere să o gătesc, să o pap, să o dăruiesc.
GUGULUF CU CAFEA SI MIGDALE

Ingrediente:
1lingura cafea instant
1/2 cana apa clocotita
1/3 cana cacao
90g unt
2lingurite esenta de vanilie
1cana zahar tos
2 oua( separate)
1/2 cana smantana
1/2 cana migdale
1 cana faina cernuta
1 plic praf copt

1 lingura migdale prajite maruntite sau fulgi de migdale

Glazura de cafea:
1 1/2 cana zahar pudra
1 lingura cacao
60 g unt
2 lingurite cafea instant
1 1/2 lingura apa clocotita

Se
dizolva cafeaua in apa si se adauga cacaoa.Se bat untul, esenta si
zaharul cu mixerul pana devin ca o spuma apoi se incorporeaza
galbenusurile, smantana, migdalele, faina cu praful de copt si
amestecul de cafea.la sfarsit se adauga albusurile batute spuma. Se
toarna in tava unsa si tapetata cu faina sau hartie de copt si se coace
la foc moderat 180 grade 40 min. Se lasa sa se raceasca pe un gratar,
se imbraca cu glazura si se orneaza cu migdale.
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de hotsexyro Dum Sept 20, 2009 11:34 am

wowwwwww...vai de papilele mele gustative...am salivat abundent,numa citind..... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
eu am sa va fac ,cand veniti la mine, placinte dobrogene,cu branza sarata....nu va pot da aci reteta pentru ca trebuie sa vezi cum se prepara!..e o tehnica! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12322
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de vlavi Dum Sept 20, 2009 2:28 pm

Pentru cei preocupati de o alimentatie sanatoasa,iata ultima noutate in domeniul nutritiei si al sanatatii.

Este o usurare sa aflam adevarul dupa atatea si atatea studii conflictuale despre nutritie.

1. Japonezii consuma foarte putine grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.


2. Mexicanii consuma multe grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.

3. Chinezii beau foarte putin vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.

4. Italienii beau mult vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.

5. Nemtii beau foarte multa bere, consuma foarte multi carnati si grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.

CONCLUZIA:

Mancati si beti tot ce vreti. Se pare ca faptul ca suntem romani e ceea ce ne omoara.
vlavi
vlavi
Scutier
Scutier

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 9100
<b>Puncte</b> Puncte : 12143
<b>Reputatie</b> Reputatie : 121
<b>Localizare</b> Localizare : Braila <b>Varsta</b> Varsta : 66
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 30/10/1957

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Dum Sept 20, 2009 3:10 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


nashpa !
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de enola_gay Dum Sept 20, 2009 6:30 pm

...am face si noi efort fizic , dar .... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] nu stim de care si cum ....
enola_gay
enola_gay
Miezul din dodoashca
Miezul din dodoashca

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 12892
<b>Puncte</b> Puncte : 14894
<b>Reputatie</b> Reputatie : 39
<b>Localizare</b> Localizare : frfnfdfmdmk <b>Varsta</b> Varsta : 113
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 01/01/1911

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de abyss Dum Sept 20, 2009 6:46 pm

la cat sta el in tara mai are pretentia ca e roman? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
abyss
abyss
Miss Popularitate
Miss Popularitate

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1884
<b>Puncte</b> Puncte : 6097
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Tataita Dum Sept 20, 2009 7:39 pm

amu depinde ce mananci ca sa traiesti, eu ieri mancai un fel de mancare, si nu stiu de ce pana me imi tiuia mereu detectorul de gaze Very Happy, mi se oprea centrala taman cand voiam si eu sa-mi fac un ceai Very Happy
Tataita
Tataita
Fresh "meat"
Fresh

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 616
<b>Puncte</b> Puncte : 6048
<b>Reputatie</b> Reputatie : 10
<b>Localizare</b> Localizare : my country <b>Varsta</b> Varsta : 60
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 02/08/1963

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de abyss Lun Sept 21, 2009 8:23 am

vene, nu-i adevarat ca rasul ingrasa. indrazneste ! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
abyss
abyss
Miss Popularitate
Miss Popularitate

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1884
<b>Puncte</b> Puncte : 6097
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Didina Lun Sept 21, 2009 9:03 am

BB12 e o vitamina ?????

(app, am facut o zacusca nemaipomenita Laughing)
Didina
Didina
Invatacel
Invatacel

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1385
<b>Puncte</b> Puncte : 6858
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22
<b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 11/10/1969

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Didina Lun Sept 21, 2009 9:10 am

aaaaa, agentul 007? Laughing)))))))))))))))))))
Didina
Didina
Invatacel
Invatacel

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1385
<b>Puncte</b> Puncte : 6858
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22
<b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 11/10/1969

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Didina Lun Sept 21, 2009 9:39 am

dracu sa-l pieptene.... il cunosc? Laughing))))
Didina
Didina
Invatacel
Invatacel

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1385
<b>Puncte</b> Puncte : 6858
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22
<b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 11/10/1969

Sus In jos

Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ... Empty Re: Mananc ca sa traiesc si nu traiesc ca sa mananc ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum