Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
enola_gay (12892)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
quanchi (12068)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
vlavi (9100)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
Mena (7546)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
TAVIC (5001)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
Tania (4875)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_lcap1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Voting_bar1Despre inteligenta, cultura si...bunatate Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Despre inteligenta, cultura si...bunatate

+5
ampururea
Mena
fabienne05
CROCODILU'
Only
9 participanți

In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Only Dum Feb 28, 2010 9:13 pm

Nu de putine ori, in viata, am fost fascinata de oameni cu o cultura extrem de vasta. Care citisera enorm si se puteau exprima cu usurinta, aproape asupra oricarui subiect. Au fost dati, cand, flamanda de cuvinte, abadnonam orice alte standarde, fiind dispusa sa "cobor garda" in fata unei exprimari elegante, a unei formulari de idei impecabila....si cam atat.

Tot viata mi-a aratat, destul de dur ce-i drept - dar nu e asta oare unica modalitate de a ne insusi lectiile care sunt cu adevarat importante? - ca bilbliotecile citite nu sunt nicidecum sinonime cu nobletea sufleteasca, cu empatia, cu disponibilitatea de "aplecare" asupra eu-lui celorlalti. Ba chiar, paradoxal, in cazurile intalnite de mine, cartile parcurse adusesera cu ele un soi de egoism, de rapacitate, nefacand decat sa sporeasca samburele de rautate nativa...existent dealminteri in fiecare din noi...

Si atunci am inceput sa imi pun intrebari....e un om cult, citit, si un om inteligent? ar trebui sa va spun poate ca eu definesc inteligenta ca pe capacitatea de a gestiona cu usurinta situatiile de viata ivite si de a face cele mai nimerite alegeri, in timp util. Bineinteles, ca aici discutia se poate ramnifica....(a se vedea teoria inteligentelor multiple, elaborata de Howard Gardner prin 1984 daca nu ma insel....)


Dincolo de aceasta prima intrebare, se mai contureaza una: nobletea sufleteasca...bunatatea....depinde oare de numarul anilor de scoala? se "slefuieste" in timp? cei care au un coeficient al intelgentei emotionale scazut pot fi capacitati in diverse domenii, asta insa nu ii face neaparat mai oameni....parerea mea.....

Poate fi un om cu adevarat inteligent rau? (aici ar trebui definita rautatea....)

Si atunci.....cat la suta din ceea ce suntem depinde de achizitiile din timpul vietii? cat e mostenit?

Suntem produsele mediului in care traim? "Transplantati" aiurea, am fi la fel?


Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Feb 28, 2010 9:39 pm

Se zice ca si anume cartile iti educa spiritul si in acelasi timp unde e multa desteptaciune e si multa prostie, sau cu cat stii mai multe cu atat cunosti mai putin, cred ca discernamantul nu ti-l da cartile ci viata, iar inteligenta este ceva nativ e ca si cum ai avea un diamnt neslefuit, degeaba iei o bucata de metal sa o lusturiesti de iti faci freza in ea ca tot nu va semna cu aurul, asa si cu cartile daca nu esti si inteligent degeaba citesti sute mii de carti pentru ca nu vor face decat sa te deruteze si mai mult, bunatatea vine din inteligenta iar a fii inteligent nu e totuna cu a fii destept, calculatorul meu este foarte destept, detine foarte multe informatii chiar si netul as putea spune ca este cel mai destept organism dupa planeta, dar daca nu poate judeca singur nu este si inteligent la un calculator daca are procesorul de 333Mh degeaba are hdd de 1 tera este egal cu zero abia se misca si nu renteaza sa iti faci treaba cu el ideal ar fii sa ai din toate cate putin, sau se le ai in egala masura pe toate [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de fabienne05 Dum Feb 28, 2010 9:55 pm

da '....voi ati auzit de inteligentza malefica?
fabienne05
fabienne05
Inginer anti-stres
Inginer anti-stres

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 4363
<b>Puncte</b> Puncte : 8882
<b>Reputatie</b> Reputatie : 51
<b>Localizare</b> Localizare : bucuresti <b>Varsta</b> Varsta : 68
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 23/05/1955

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Only Dum Feb 28, 2010 10:53 pm

prea putin ca sa imi pot da cu parerea. Poti detalia, Fabi?
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Feb 28, 2010 10:57 pm

probabil fabi se refera la oameni gen Hitler, da fabi am auzit si ii stim unii mai mult sau mai putin, nu cred totusi ca se poate defini ca inteligenta malefica, nush cum da in nici un fel asa [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Only Dum Feb 28, 2010 11:00 pm

si revin iarasi la intrebarea....un om cu adevarat inteligent poate fi rau? mie imi cam da cu virgula asocierea de termeni, insa astept pareri argumentate....
Only
Only
Clopotei
Clopotei

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 19411
<b>Puncte</b> Puncte : 15888
<b>Reputatie</b> Reputatie : 157
<b>Localizare</b> Localizare : his heart <b>Varsta</b> Varsta : 50
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 07/11/1973

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de CROCODILU' Dum Feb 28, 2010 11:11 pm

eu sunt de parere ca un om inteligent nu poate deveni malefic, cum am zis si mai sus sunt oameni care sunt malefici si atat timp cat isi duc la bun sfrasit planurile par a fii inteligenti,dar aia se numesc altfel nu stau acum sa ii definesc ca nu mi se par atat de importanti, dar a fii malefic insemana a avea slabiciuni la nivel emotional ori daca nu esti destul de inteligent nu poti avea control asupra simturilor tale deci ai slabiciuni mari, a fi inteligent in primul rand inseamna sa te descoperi pe tine si daca reusesti sa mergi pe acest drum ai fel si fel de intrebari filozofice care intr-un final te lamuresc cu niste treburi, deci in concluzie nu cred ca exista oameni inteligenti care sunt malefici sa vedem ce zice fabi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CROCODILU'
Om de stiinta (in viata)
Om de stiinta (in viata)

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 5056
<b>Puncte</b> Puncte : 6954
<b>Reputatie</b> Reputatie : 25
<b>Localizare</b> Localizare : BRAILA <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/03/1982

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Mena Lun Mar 01, 2010 9:50 am

Oamenii cu adevarat inteligenti nu pot fi rai..Inteleg ca toate lucrurile sunt generate de o cauza...Deci raul e si el efectul unei cauze...Cand esti inteligent,o intelegi si incerci sa repari greseli ca om..nu ca fiara...Inutil daca ai citit tone de carti sau biblioteci intregi...daca nu stii sa te comporti si nu stii relationa....Pentru ca inteligenta ti-o demonstrezi si o folosesti in relatiile inter-umane...in reactiile ce le ai vis a vis de chestiuni reale...Nu cand dormi..Si atunci...la ce bun sa ai IQ ridicat si biblioteci intregi citite...daca astea nu te-au invatat sa te comporti cu oamenii?.
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de ampururea Lun Mar 01, 2010 9:51 am

pt ca ni s animale
si actionam instinctiv
ampururea
ampururea
Nimeni

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 2240
<b>Puncte</b> Puncte : 5925
<b>Reputatie</b> Reputatie : 4
<b>Localizare</b> Localizare : tm <b>Varsta</b> Varsta : 93
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 05/03/1931

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Mena Lun Mar 01, 2010 9:59 am

Suntem animale mai evoluate..nu traim in jungla...
Tocmai asta face diferenta intre noi si animale...Ca ne stim controla instinctele...Esti inteligent daca-i zici sefului tau dute-n pana mea si maine nu mai ai loc de munca...daca te certi cu toata lumea si ajungi marginalizat..etc..etc..?

Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de ampururea Lun Mar 01, 2010 10:06 am

aici e vorba de principii mena
nu de inteligenta
fiecare interactioneaza si si exprima propriile pareri in stilu i caracteristic
ampururea
ampururea
Nimeni

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 2240
<b>Puncte</b> Puncte : 5925
<b>Reputatie</b> Reputatie : 4
<b>Localizare</b> Localizare : tm <b>Varsta</b> Varsta : 93
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 05/03/1931

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Rechinu07 Lun Mar 01, 2010 10:25 am

Corect... A se vedea cazul "Unabomber":

Timp de 17 ani, Departamentul de Justitie al Statelor Unite il vanase neintrerupt, vreme in care acesta isi continuase impasibil "opera" vietii sale: aceea de a pune bombe in zone academice de maxima vizibilitate, pentru a avertiza asupra catastrofei pe care ar reprezenta-o sistemul industrial tehnologic in care traim. Bilantul: trei oameni morti si 23 de raniti. Pe 19 septembrie 1995, doua dintre cele mai importante ziare americane - Washington Post si New York Times - au publicat un manifest anonim, identificat ca fiind al celui care era numit Unabomber.

Dar cine era Unabomber, de ce punea bombe in universitati si, mai ales, de ce alesesera doua ziare atat de prestigioase sa publice un document din partea unui om cautat de justitie pentru terorism?
Pe numele sau adevarat - Theodore John Kaczynski - Unabomber (nume dat de FBI si reprezentand un fel de acronim de la UNiversity and Airline BOMber) a fost unul dintre cei mai cautati teroristi din istoria Statelor Unite, pentru prinderea caruia s-au cheltuit cam tot atatea milioane de dolari cate au fost necesare pentru construirea inchisorii unde va fi incarcerat. Kaczynski a fost un stralucit matematician, provenit din imigranti polonezi, admis la Harvard la varsta de 16 ani (in 1958), urmand sa predea, noua ani mai tarziu, la Berkeley. Abandoneaza brusc si fara explicatii cariera universitara si viata sociala. Se retrage in apropiere de Lincoln, Montana, intr-o cabana de lemn, fara apa curenta si electricitate. Traind aproape ca un pustnic, isi procura singur hrana vanand si duce o viata aparent linistita gradinarind, citind, scriind. Incepand cu 1978, incepe sa plaseze bombe in diverse state (in total - 16), toate asamblate artizanal din materiale precum tevi, lame de barbierit, cuie, capace de plastic.
Ideea de baza a "manifestului" lui Unabomber, care avea sa fie publicat integral de ziarele mai sus amintite, este aceea ca nu exista rau mai mare pe lumea asta ca sistemul industrial in care traim si care ne distruge vietile. Sarcina celor care se opun sistemului ar trebui sa fie aceea de a grabi "prabusirea" prin promovarea "stresului social si a instabilitatii". Pentru o schimbare pe termen lung este ineficienta si insuficienta "reforma", trebuie o "revolutie".

A fost deconspirat chiar de fratele sau, care a anuntat FBI-ul dupa ce a citit textul in New York Times, spunandu-le agentilor federali ca banuieste cine este autorul articolului. A fost arestat la scurt timp, iar la 1 octombrie 1996 a fost condamnat la inchisoare pe viata, acuzat fiind in primul rand ca l-a ucis pe Thomas Mosser, director de publicitate in North Caldwell, New Jersey (prin intermediul unei bombe pe care Mossel o deschisese pe 10 decembrie, la o zi dupa ce o primise). Unabomber avea sa spuna ca Mosser a fost asasinat pentru ca firma sa, Burson-Marsteller "il ajutase pe Exxon sa-si imbunatateasca imaginea publica dupa incidentul Exxon Valdez" din Alaska, in 1989 (o afacere legata de deversarea de petrol). Este doar un exemplu despre maniera in care opera Unabomber si despre filosofia intreprinderii sale. El a trimis astfel 16 bombe unor persoane cu functii in companii de aviatie, IT, magazine, dar mai cu seama profesorilor universitari, cercetatorilor din domeniul electronicii, geneticii, informaticii, pe care nu ii cunostea, gestul lui fiind in mod evident unul simbolic, unul care sa-i sprijine filosofia, atragand atentia prin "stresul social" de care pomenise in manifest. Cand a trimis "manifestul" redactiilor NY Times si Washington Post, Unabomber a cerut de asemenea sa-i fie permisa publicarea unei replici de 3.000 de cuvinte pe o perioada de trei ani, indreptata impotriva criticilor care-i vor ataca manifestul. Editorii publicatiilor amintite - Arthur Sulzberger Jr. si Donald Graham au luat hotararea, imens de grea si indelung deliberata, de a tipari manifestul, publicand de asemenea si o declaratie comuna in care spuneau: "De trei luni, Washington Post si NY Times au facut fata impreuna cererii unei persoane cunoscute sub pseudonimul Unabomber de a publica un manuscris de aproximativ 35.000 de cuvinte. Daca nu il publicam, autorul documentului ameninta sa trimita o bomba cu o destinatie nespecificata, cu intentia de a ucide. Inca de la inceput, cele doua ziare s-au consultat indeaproape pentru a decide daca sa publice sau nu sub amenintarea violentei. Au consultat de la inceput, de asemenea, reprezentanti ai legii. Atat procurorul general, cat si directorul FBI ne-au recomandat sa publicam acest document din ratiuni de siguranta publica, iar noi am acceptat". Apoi, editorii au explicat ca este vorba despre un caz izolat care nu va deveni un precedent jurnalistic. Comitetul Reporterilor pentru Libertatea Presei a sarit in sus: este exact ce nu trebuia sa faca presa. "Acesti doi campioni ai presei libere" acceptau sa publice un material la "recomandarea autoritatilor federale", fapt de neconceput.


"Acest lucru semnala o erodare periculoasa a limitei dintre media si guvern, limita ce trebuie fixata, imuabila".
Si American Journalism Review s-a inflamat atragand atentia ca gestul editorilor ziarelor amintite va expune redactii mult mai mici presiunii de a ceda cerintelor teroristilor anonimi.
S-a tradus de curand si in limba romana vestitul manifest al lui Unabomber, pe langa alte lucruri interesante despre matematicianul cu minte stralucita pusa in slujba raului si despre ideile sale, reunite intr-o carte care se cheama "Unabomber: Profetul ucigas". Este scrisa de Ovidiu Hurduzeu, autor roman stabilit in SUA, care se exprima amar, intr-un cotidian central (la putin timp dupa lansarea cartii la Gaudeamus-ul trecut): "Unabomber nu explodeaza la noi..." Era
reflectarea trista a faptului ca la lansare nu au fost decat putini oameni si ca romanii stau departe de lumea eseurilor care ingrijoreaza omenirea. In acea lume, Unabomber ar fi profetul epocii sale!

sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Omul era efectiv un geniu. A fost realizat un documentar foarte amplu si a fost difuzat pe national geographic mi se pare. A fost dus din liceu direct in facultate (sau asa ceva) "prematur" din cauza rezultatelor exceptionale obtinute si acolo a rezolvat o problema matematica la care un titular de catedra se chinuia de cativa ani... So?! Omul a avut crezurile si convingerile lui... La fel si Hitler, in nebunia lui, credea ca face un bine omenirii...
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de abyss Lun Mar 01, 2010 11:49 am

la fel si ceausescu, in nebunia lui credea ca romanilor le e bine. era si el inteligent?


... Erafoarte greu să duci tratative cu Hitler şi Stalin deoarece aceştia erau
bolnavi psihic. Când a murit Stalin în 1953, profesorul Zelinski a
depistat în creierul tiranului comunist o inflamaţie care avea o
vechime de 20 de ani. Deci, Stalin în 1934-1953 era bolnav psihic.
Hitler de asemenea suferea de o formă acută de schizofrenie – boală
mintală cronică, caracterizată prin destrămarea funcţiilor psihice şi
prin pierderea contactului cu realitatea.Anume aceşti doi tirani au
provocat cel de al Doilea Război Mondial.
abyss
abyss
Miss Popularitate
Miss Popularitate

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1884
<b>Puncte</b> Puncte : 6099
<b>Reputatie</b> Reputatie : 22

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de hotsexyro Lun Mar 01, 2010 12:38 pm

dupa parerea mea omul inteligent este acela care are o mare dorinta de cunoastere,o mare capacitate de acumulare a cunostintelor,o minte si o inima la fel de deschise ,si un suflet in care exista mai multa lumina si bunatate decat intuneric si rautate!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de brainsmartman Vin Mar 12, 2010 11:26 am

Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet, si invata ca dragostea nu inseamna a te culca cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta; si asa, omul incepe sa invete...ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni; si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate pe astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.


Si, dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza.



Asa ca, incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intr-adevar poate suporta, ca intr-adevar are forta, ca intr-adevar e valoros, si omul invata si invata ... si cu fiece zi invata.



Cu timpul, inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca, mai devreme sau mai tarziu, vei vrea sa te intorci la trecut.




Cu timpul, intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama, cu timpul, ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru a-ti alunga singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi.


Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care nu lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de false prietenii.




Cu timpul, inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua sa faca rau celui ranit, tot restul vietii.


Cu timpul, inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face.




Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate.



Cu timpul, iti dai seama ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece.


Cu timpul, iti dai seama ca fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta, nu se va mai repeta niciodata.



Cu timpul, iti dai seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceleasi umilinte si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat.



Cu timpul, inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele sa nu mai fie asa cum sperai.




Cu timpul, iti dai seama ca, in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment.


Cu timpul, vei vedea ca desi te simti fericit cu cei care-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt...



Cu timpul, vei invata ca in fata unui mormant, nu mai are nici un sens sa incerci sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa-i fii prieten.



Dar, din pacate, totul se invata doar cu timpul...
brainsmartman
brainsmartman
Movie man
Movie man

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1278
<b>Puncte</b> Puncte : 5618
<b>Reputatie</b> Reputatie : 8
<b>Localizare</b> Localizare : In jur de Capitala

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de ampururea Vin Mar 12, 2010 11:27 am

si din pacate
zilele ni s numarate:)
ampururea
ampururea
Nimeni

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 2240
<b>Puncte</b> Puncte : 5925
<b>Reputatie</b> Reputatie : 4
<b>Localizare</b> Localizare : tm <b>Varsta</b> Varsta : 93
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 05/03/1931

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de hotsexyro Joi Apr 15, 2010 12:11 pm

inteligent si profund este omul care "traieste azi ca si cand ar fi ultima zi din viata lui si invata ca si cum ar trai vesnic"!
asta nu eu am spus-o,dar din punctul meu de vedere omul inteligent si profund este acela care considera ca are mereu ceva de invatat de la oricine si din orice experienta pe care o are!
hotsexyro
hotsexyro
Miss Vitalitate
Miss Vitalitate

<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 11940
<b>Puncte</b> Puncte : 12324
<b>Reputatie</b> Reputatie : 81
<b>Localizare</b> Localizare : Brasov <b>Varsta</b> Varsta : 70
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/05/1954

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Rechinu07 Vin Apr 16, 2010 7:20 am

Corect Rodi... Si un om cu adevarat inteligent, este acela care poate cobora sau urca mai multe trepte pe scara conversatiei, reusind sa se faca inteles si de unul cu 4 clase primare si de unul cu 3 facultati... Pe de alta parte inteligenta nu inseamna si bunatate si/ sau toleranta fata de semeni... Cum la fel de bine exista oameni inteligenti (foarte), dar in acelasi timp extrem de naivi si increzatori... Cam grele cu meandrele concretului... Laughing O sa caut teste de inteligenta de mai multe feluri si le pun aici... Care le pica, aveti warn X 2 sa fie clar?!
Rechinu07
Rechinu07
Barbat bine
Barbat bine

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 3528
<b>Puncte</b> Puncte : 7094
<b>Reputatie</b> Reputatie : 36
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 42
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 08/02/1982

http://www.anti-stres.forumgratuit.ro

Sus In jos

Despre inteligenta, cultura si...bunatate Empty Re: Despre inteligenta, cultura si...bunatate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum