Antistres
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» topic de ... SALUT
Scris de Tania Vin Oct 30, 2015 6:28 pm

» Dedicatii pentru cei dragi si nu numai ...
Scris de hotsexyro Vin Mar 02, 2012 10:44 am

» Astazi, intr-o cugetare ....
Scris de hotsexyro Mier Feb 29, 2012 2:41 pm

» LA MULTI ANI,MENA!
Scris de hotsexyro Mar Feb 14, 2012 8:13 am

» LA MULTI ANI,motzul meu preferat!
Scris de hotsexyro Dum Feb 12, 2012 7:10 am

» Micul Print sau... despre iubire....
Scris de hotsexyro Sam Feb 04, 2012 9:00 am

» Micul fotograf:)
Scris de hotsexyro Mier Ian 04, 2012 2:49 pm

» Azi, intr-o melodie .....
Scris de hotsexyro Lun Dec 26, 2011 4:35 pm

» Despre Dor!
Scris de hotsexyro Joi Dec 15, 2011 7:00 am

» sectiunea BANCURI
Scris de hotsexyro Sam Dec 03, 2011 10:55 am

» Mesajul din sticla
Scris de hotsexyro Mier Noi 30, 2011 7:53 am

» Poftiti cu incredere (remix) :))
Scris de nicknistor Lun Noi 28, 2011 9:30 pm

» Care credeti ca este realitatea..?
Scris de Seshat Dum Oct 23, 2011 1:33 am

» Visele de la pachet...
Scris de hotsexyro Sam Oct 22, 2011 5:09 pm

» LA MULTI ANI,draga ANDRA!
Scris de hotsexyro Lun Oct 10, 2011 11:47 am

» Gradini si parcuri
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:46 pm

» Surasul interior
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:29 pm

» Amintiri de vacanta
Scris de hotsexyro Lun Sept 05, 2011 2:26 pm

» Vesti bune :)
Scris de hotsexyro Sam Aug 27, 2011 8:48 am

» Despre femei
Scris de hotsexyro Mar Mai 10, 2011 12:30 pm

Top postatori
Only (19411)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
enola_gay (12892)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
quanchi (12068)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
hotsexyro (11940)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
vlavi (9100)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
Mena (7546)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
CROCODILU' (5056)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
TAVIC (5001)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
Tania (4875)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 
fabienne05 (4363)
 Despre reputatie si... caracter... Vote_lcap1 Despre reputatie si... caracter... Voting_bar1 Despre reputatie si... caracter... Vote_rcap 

Horoscop
Ceas

Despre reputatie si... caracter...

3 participanți

In jos

 Despre reputatie si... caracter... Empty Despre reputatie si... caracter...

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Dum Oct 31, 2010 5:24 pm

"Caracterul este ca un arbore si reputatia este ca o umbra. Umbra este ceea ce ne inchipuim noi ca este; arborele este lucrul real." - Abraham Lincoln.

Mda,...

In ziua de azi,... de multe ori nu mai conteaza caracterul... E "umbrit" de reputatie...
Mai ales cand aceasta din urma se confunda cu celebritatea...
Se spune despre caracter ca poate fi... urat/frumos,... slab/puternic,... rau/bun...
Ptr. mine exista CARACTERUL,... pur si simplu... Oameni cu caracter si oameni fara caracter...
Se spune despre reputatie,... in general,.. ca este proasta/buna...
Ptr. mine,... NU CONTEAZA...
Chiar daca ar trebui sa existe o legatura intrinseca intre ele,... nu prea se intampla asa...
Nu e obligatoriu ca un om cu CARACTER sa aiba o reputatie buna si viceversa... Din contra,... intr-o lume a superficialului au devenit persoane "reputate" non-valorile,... oamenii fara caracter...
Reality-show/virtual,... tot un drac...
Ptr. ca intotdeauna am spus-o/scris-o,... cum suntem "aici",... asa suntem si in realitate,... Indiferent de "masti", "poleieli", "vip-uri de mucava",... ptr. cine e in stare sa vada,... suntem NOI...
Si mai devreme/mai tarziu,... "iesim la suprafata"...
Prefer sa am o reputatie proasta,... dar sa am CARACTERUL MEU... Pur si simplu,... nici bun,... nici rau,... nici puternic,... nici slab,... nici frumos,... nici urat...

Vi s-a intamplat sa puneti mai mult pret pe reputatie,... decat pe caracter?... In privinta voastra si a altora...
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5795
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

 Despre reputatie si... caracter... Empty Re: Despre reputatie si... caracter...

Mesaj Scris de JEZEBEL26 Dum Oct 31, 2010 10:06 pm

Reputatia este rezultatul impresiilor pe care le lasi in fata celorlalti,este imaginea,aparentul,masca...de cele mai multe ori.Este suma valorilor care coincid cu anumite standarde si reguli sociale.
Pe cand CARACTERUL,este esenta individuala,ceea ce il defineste ca valoare sau nonvaloare.Caractere josnice,mizerabile versus caractere nobile si demne.
Caracterul,conform psihologiei standard,este definit ca fiind acea latura a personalitatii care insumeaza valoriile dobandite in timpul vietii,prin educatie,autoeducatie,cultura,etc...si asa cum ziceai si u Wolfy mimozeala ,este "impartit"in acele tipologii.
Fara ezitare as "risca" sa am o reputatie blamata,sa fiu pusa la zid pentru convingerile mele,daca e nevoie,pentru ca nu as renunta niciodata la principiile mele,la sinele meu,la valoriile mele si la ceea ce ma defineste ca om.Cand reputatia devine mai importanta decat caracterul,cand incepem sa punem pret mai mult pe slefuiala decat pe "materialul" care ne formeaza,riscam sa putrezim in interior,sa devenim goi.Pentru ca ajungem sa nu ne mai recunoastem,sa ne confundam cu imaginea creeata.
Intotdeauna adevaratele caractere reusesc sa distruga barierele prejudecatilor,pe cand sclavii aparentelor vor fi inghititi de zidurile pe care si le creeasera.Oamenii de caracter,rareori vor avea sustinere in lupta lor,pentru ca cei josnici vor fi mereu mai mult.Si tot aceia,josnicii,sunt hotaratorii reputatiei individului respectiv.Si atunci,cum sa aiba valoare ceva care vine din partea "turmei"?..

JEZEBEL26
Miss-Stress
Miss-Stress

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 289
<b>Puncte</b> Puncte : 5184
<b>Reputatie</b> Reputatie : 48
<b>Localizare</b> Localizare : ALBA IULIA <b>Varsta</b> Varsta : 39
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 15/08/1984

Sus In jos

 Despre reputatie si... caracter... Empty Re: Despre reputatie si... caracter...

Mesaj Scris de Magic_White_Wolf Dum Oct 31, 2010 10:15 pm

Ca sa ai CARACTER... trebuie sa iti asumi faptul ca toata viata vei purta pe umeri... cruci....

Vei fii sfasiat permanent de.. haita,.. dar important e sa te ridici... si sa mergi mai departe.... Sa ramai... TU....
E fff greu,... e o viata traiata in iad.....

Vrei sa fie totul OK,.. sa te iubesca haita?!... Fii ca EI,... pune pret pe REPUTATIE.... vinde-te pe margele colorate...
E fff usor,... e o viata traita in rai....

Alegerea... ne apartine fiecaruia dintre noi....
Magic_White_Wolf
Magic_White_Wolf
Pack Leader
Pack Leader

<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 1162
<b>Puncte</b> Puncte : 5795
<b>Reputatie</b> Reputatie : 16
<b>Localizare</b> Localizare : Romania, Bucuresti,... Oriunde si nicaieri... <b>Varsta</b> Varsta : 54
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 28/06/1969

http://ro.netlog.com/Magic_White_Wolf

Sus In jos

 Despre reputatie si... caracter... Empty Re: Despre reputatie si... caracter...

Mesaj Scris de Mena Lun Noi 01, 2010 3:25 pm

Chestia este ca,reputatia vine odata cu pesoana in cauza la pachet,nu?.Caracterul il vezi dupa ce incepi sa cunosti,sa judeci,sa cantaresti...In general nu prea pun pret pe reputatie pt ca mi-au placut in primul rand rebelii.Zorba Grecu e personajul meu preferat..Smile
Mena
Mena
Sefă pe plantaţie
Sefă pe plantaţie

<b>Sex</b> Sex : feminin
<b>Numar mesaje</b> Numar mesaje : 7546
<b>Puncte</b> Puncte : 9628
<b>Reputatie</b> Reputatie : 72
<b>Localizare</b> Localizare : Alba Iulia <b>Varsta</b> Varsta : 49
<b>Data nasterii</b> Data nasterii : 14/02/1975

Sus In jos

 Despre reputatie si... caracter... Empty Re: Despre reputatie si... caracter...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum